Jak ciężka jest pogoda w tym roku? Oto bliższe spojrzenie

Gdy świat chwieje się na kolejne lato z ekstremalną pogodą, eksperci zauważają coś innego: ofensywa 2021 uderza mocniej i w miejsca, które w przeszłości uniknęły furii globalnego ocieplenia.

Zamożne narody, takie jak Stany Zjednoczone, Kanada, Niemcy i Belgia, dołączają do biedniejszych i bardziej wrażliwych narodów na rosnącej liście ekstremalnych zjawisk pogodowych, które zdaniem naukowców mają pewien związek ze zmianami klimatycznymi spowodowanymi przez człowieka.

„To nie tylko problem biednego kraju. Teraz jest bardzo jasne, że jest to problem bogatej prowincji” – powiedziała Debbie Guha-Sapir, założycielka Międzynarodowej Bazy Danych o Katastrofach w Centrum Badań nad Epidemiologią Katastrof. Katolicki Uniwersytet Louvain w Belgii. . “oni [the rich] są bici”.

Od śmiertelnych powodzi do letniej suszy od 1580 roku

Śmiertelne powodzie nawiedziły Chiny, ale setki ludzi utonęło również w częściach Niemiec i Belgii, które nie były przyzwyczajone do zanurzenia. Kanada i północno-zachodni region Pacyfiku Stanów Zjednoczonych miały to, co klimatolog Zeke Housefather określił jako „przerażające” upały, które wzrosły do ​​40 stopni Celsjusza, bijąc rekordy i towarzyszyły im niezwykłe pożary. Europa Południowa doświadcza obecnie bezprecedensowych upałów i pożarów.

Ratownicy i policjanci z psem szukają ofiar powodzi w Trouz w Belgii 20 lipca. Setki ludzi utonęło w częściach Niemiec i Belgii, które nie są przyzwyczajone do przytłaczania przez ekstremalne zjawiska pogodowe. (Ewa Hermann/Reuters)

Właśnie rozpoczął się szczyt sezonu huraganów atlantyckich i pożarów w USA.

Kiedy 1 lipca powstał huragan Elsa, pobił zeszłoroczny rekord pierwszego sztormu na Atlantyku, który nosi piąte imię. Colorado State University już podniósł swoje prognozy dotyczące liczby nazwanych sztormów atlantyckich, a Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna zaktualizuje swoje prognozy na ten sezon w środę.

Jeśli chodzi o sezon pożarów, zachodnie Stany Zjednoczone są najbardziej suche od 1580 roku, w oparciu o odczyty wilgotności gleby i zapisy słojów drzew, przygotowując grunt pod więcej pożarów, jeśli coś je zapali, powiedział Park Williams, badacz klimatu i ognia z Uniwersytetu Kalifornijskiego. , Los Angeles.

Oglądaj | Jak Lytton, BC radzi sobie ze skutkami odwodnienia:

Kolumbia Brytyjska wysycha. Tegoroczne upały i brak opadów mają wpływ na wszystko w hrabstwie, od łososia po farmy i ludzi. 2:35

To, co dzieje się z sezonami huraganów i pożarów w Stanach Zjednoczonych, wpływa na statystyki na koniec roku dotyczące całkowitych kosztów szkód spowodowanych katastrofami pogodowymi, powiedział Ernst Rauch, główny klimatolog i geolog w firmie ubezpieczeniowej Munich Re. Powiedział jednak, że jak dotąd w tym roku najbogatsze regiony poniosły największe straty gospodarcze.

Zgony byłyby znacznie wyższe, gdyby uderzyły w biedniejsze kraje

Biedne kraje są gorzej przygotowane, gdy biedne kraje są dotknięte, a ich mieszkańcy nie mogą korzystać z klimatyzatorów ani wyjeżdżać, więc szkody są większe, powiedział Hausfather, dyrektor ds. Klimatu w Breakthrough Institute. I chociaż setki ludzi zginęło w fali upałów na północno-zachodnim Pacyfiku, powiedział, że liczba ta byłaby znacznie wyższa na biedniejszych obszarach.

Dzieci siedzą obok wodopoju wykopanego w wyschniętym korycie rzeki w odległej wiosce Fenoaivo na Madagaskarze, 11 listopada 2020 r. Madagaskar, wyspiarski kraj u wybrzeży Afryki Wschodniej, jest w środku kolejnych susz, przed którymi ostrzega ONZ popychając 400 000 ludzi do głodu. (Leetitia Bezin/The Associated Press)

Madagaskar, kraj wyspiarski u wschodniej Afryki, jest w samym środku kolejnych susz, które ostrzegają ONZ, spychają 400 000 ludzi w kierunku głodu.

Chociaż jest zbyt wcześnie, aby powiedzieć, że lato 2021 ponownie pobije rekordy w zakresie katastrof klimatycznych, „zdecydowanie zaczynamy widzieć, jak zmiany klimatyczne przesuwają ekstremalne wydarzenia na nowe obszary, których wcześniej nie widzieliśmy” – powiedział Hausfather.

Jak właściwie ma się lipiec 2021 r. do innych lat?

Badacz katastrof, Juha Sapir, powiedział, że liczba katastrof pogodowych, wodnych i klimatycznych do tej pory w tym roku jest nieco wyższa niż średnia z ostatnich lat. Baza danych grupy, która, jak twierdzi, wciąż nie zawiera kilku wydarzeń, pokazuje 208 takich katastrof na całym świecie w lipcu – około 11 procent więcej niż średnia z ostatniej dekady, ale nieco mniej niż w zeszłym roku.

W zeszłym roku rekordowy upał, który pojawił się znikąd, był na Syberii, gdzie mieszka niewielu ludzi, ale w tym roku uderzył w Portland, Oregon i Kolumbię Brytyjską, przyciągając więcej uwagi zachodnich mediów, powiedział Hausfather.

Specjalista spryskuje wodą podczas gaszenia pożaru lasu w regionie Krasnojarsk w Rosji w sierpniu 2020 r. W zeszłym roku rekordowy upał, który pojawił się znikąd, miał miejsce na Syberii, gdzie mieszka niewielu ludzi, ale w tym roku uderzyła Kolumbia Brytyjska i jej część północno-zachodnie Stany Zjednoczone (Rosyjska Służba Ochrony Lasów Powietrznych / Reuters)

To, co się dzieje, to „częściowy wzrost w statystykach tych ekstremalnych wydarzeń, ale także ten ciągły bębnienie, nagromadzenie w ujęciu rocznym… zbiera skumulowane żniwo u wszystkich, którzy czytają te nagłówki” – Kim, technolog klimatu z Georgii Cope powiedział.

„Ten wzór ostatnich lat na półkuli północnej był naprawdę wyraźny” – powiedział klimatolog z University of Exeter, Peter Stott.

Fale upałów, powodzie bardziej dotkliwe niż oczekiwano

Podczas gdy ogólny wzrost temperatury „ma miejsce tak, jak powiedzieliśmy 20 lat temu, … to, co obserwujemy w postaci fal upałów i powodzi, jest znacznie bardziej dotkliwe, niż oczekiwaliśmy w tamtym czasie” – powiedział Stott.

Klimatolodzy twierdzą, że nie ma wątpliwości, że zmiany klimatyczne spowodowane spalaniem węgla, ropy naftowej i gazu ziemnego napędzają ekstremalne zdarzenia.

Guha Sapir powiedział, że oprócz powodzi i pożarów, fale upałów są głównym niebezpieczeństwem, na które trzeba się przygotować w przyszłości.

„To będzie bardzo wielka sprawa w krajach zachodnich, ponieważ osoby starsze są najbardziej narażone na nagły wzrost temperatury” – powiedziała. „A profil demograficzny ludzi w Europie jest bardzo stary”. „Fale upałów będą prawdziwym problemem w ciągu najbliższych kilku lat”.

Mężczyzna idzie na rowerze po zalanej drodze po rekordowym deszczu 20 lipca w Zhengzhou w prowincji Henan w środkowych Chinach. Chińskie władze ogłosiły ogromny wzrost liczby ofiar śmiertelnych po ostatnich powodziach. Zginęło ponad 300 osób, a co najmniej 50 wciąż zaginęło, poinformował w poniedziałek rząd prowincji Henan. (Chinatopix za pośrednictwem The Associated Press)

READ  Wczesne porozumienie osiągnięte w sporze o statek na Kanale Sueskim

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top