Jak Chiny przyczyniają się do wzrostu inflacji na świecie w trzech obszarach?

Chińskie restrykcje i cła na dwa główne towary – nawóz i wieprzowinę – spowodowały gwałtowny wzrost cen na całym świecie.

Gang Dinga | Chińska Grupa Optyczna | Obrazy Getty

Rosja jest winna kryzys bezpieczeństwa żywnościowego I Wzrost cen energii Z powodu wojny z Ukrainą, ale Chiny – pod radarem – podjęły również działania w trzech obszarach, które zaostrzają inflację na całym świecie, według Instytutu Gospodarki Międzynarodowej Petersona.

„Wojna rosyjska na Ukrainie odcisnęła piętno na regionie” – napisali analitycy PIIE, Chad Bown i Yellen Wang. „Przyczynił się również do globalnego kryzysu żywnościowego, ponieważ Rosja blokuje eksport niezbędnych nawozów, których rolnicy potrzebują gdzie indziej, a rola Ukrainy jako koszyka żywnościowego dla Afryki i Bliskiego Wschodu została zniszczona” – dodał.

„Ale jest jeszcze inne, niedoceniane ryzyko dla globalnego bezpieczeństwa żywnościowego” – napisali w notatce z zeszłego tygodnia.

Problem z Chinami polega na tym, że nadal zachowują się jak mały kraj… Mogą też być żebrakiem dla twojego sąsiada, ponieważ Chiny wybierają politykę, która rozwiązuje lokalny problem, przerzucając koszty na ludzi gdzie indziej.

Czad Bow Weilin Wang

Peterson Institute for International Economics

Analitycy wskazali na chińskie restrykcje i cła na dwa główne towary – nawóz i wieprzowinę.

Chińskie restrykcje wykraczają poza żywność. Think tank z siedzibą w Waszyngtonie zauważył, że azjatycki gigant, jeden z największych światowych producentów stali, również nałożył ograniczenia na materiał.

Według raportu wszystkie te ruchy spowodowały wzrost cen w innych krajach, nawet jeśli przyniosły korzyści Chińczykom.

Analitycy napisali, że „problem z Chinami polega na tym, że nadal zachowują się one jak mały kraj. Ich polityka często przynosi pożądany efekt w kraju – na przykład obniżając koszty nakładów dla przemysłu lub jednej grupy chińskich rolników lub zwiększając zwroty dla jeszcze jeden.” .

READ  Sheryl Sandberg z Facebooka zabiła wiadomość o zakazie zbliżania się Bobby’ego Kotika

Przeczytaj więcej o Chinach z CNBC Pro

„Ale mogą też być żebrakami dla twojego sąsiada, ponieważ Chiny wybierają politykę, która rozwiązuje problem wewnętrzny, przerzucając jego koszty na ludzi gdzie indziej” – dodali.

Nawóz

Ceny nawozów w Chinach i na świecie Zaczął rosnąć w zeszłym roku w wyniku silnego popytu i rosnących cen energii, ale od tego czasu Pchnięty na szczyt po wojnie rosyjsko-ukraińskiej.

W lipcu ubiegłego roku władze Duże chińskie firmy nakazały zaprzestać eksportu nawozów PIIE powołał się na „zapewnienie podaży na krajowym rynku nawozów sztucznych”. W październiku, gdy ceny nadal rosły, władze zaczęły nakładać dodatkowe kontrole eksportu.

Ograniczenia były kontynuowane w tym roku i nadal są Potrwa co najmniej do końca latapodał Reuters.

„Ta kombinacja barier pozataryfowych znacznie zmniejszyła eksport nawozów z Chin. Wraz z ciągłym wzrostem produkcji w kraju, chińskie ceny nawozów ustabilizowały się i od tego czasu zaczęły spadać” – napisali analitycy.

Stanowi to wyraźny kontrast z sytuacją na całym świecie, powiedział think tank, gdzie ceny nawozów nadal rosły ponad dwukrotnie w porównaniu z poziomem obserwowanym rok temu.

Według PIIE, udział Chin w światowym eksporcie nawozów wyniósł 24% w przypadku fosforanów, 13% w przypadku azotu i 2% w przypadku potażu – przed wprowadzeniem ograniczeń.

Analitycy PIIE stwierdzili, że decyzja Chin o wycofaniu dostaw nawozów z rynków światowych tylko „popycha problem na innych”.

Dodali, że kiedy jest mniej nawozów, mniej żywności rośnie, to „nie może się zdarzyć w najgorszych czasach”, biorąc pod uwagę, że wojna rosyjsko-ukraińska już zagraża światowym dostawom żywności. Rosja i Ukraina są głównymi eksporterami upraw takich jak pszenica, jęczmień, kukurydza i olej słonecznikowy.

„W tak krytycznym momencie Chiny muszą zrobić więcej – a nie mniej – aby pomóc przezwyciężyć potencjalne wyzwanie humanitarne, które może pojawić się w wielu biednych i importujących żywność krajach” – czytamy w raporcie.

ciężko

Aby obniżyć wysokie ceny w kraju, władze w zeszłym roku zniosły zakaz importu złomu stalowego. Wprowadzili także kilka rund ograniczeń wywozowych i podnieśli podatki wywozowe na pięć wyrobów stalowych.

Do marca tego roku ceny stali w Chinach były o 5% niższe niż przed wprowadzeniem ograniczeń.

„Ale podobnie jak w przypadku nawozów, spadki te odbyły się kosztem reszty świata, a ceny poza Chinami są wciąż wyższe” – powiedzieli analitycy PIIE. „Niepokojem jest poszerzanie się klina między światowymi i chińskimi cenami stali, które pojawiły się od stycznia 2021 r.”

wieprzowina

Historia Światowe ceny wieprzowiny rosną Zaczęło się w 2018 roku, kiedy w Chinach, które kiedyś produkowały połowę światowej podaży wieprzowiny, świnie zaatakował poważny wybuch afrykańskiego pomoru świń.

Zmusiło to kraj do uboju 40% stada, tj. spowodował, że ceny wieprzowiny wzrosły ponad dwukrotnie do końca 2019 r.. Według PIIE światowe ceny poszły w ich ślady, skacząc o 25%, ponieważ Chiny importowały więcej wieprzowiny i wycofywały dostawy z rynków.

„Chiny zmniejszyły presję cenową w kraju od 2019 r., wykorzystując import przed niedawnym zamknięciem. Polityka ta wpłynęła na resztę świata” – napisali analitycy PIIE.

Zespół ekspertów powiedział, że Pekin obniżył również cła na import wieprzowiny w 2020 roku, prawdopodobnie powodując, że konsumenci w innych miejscach będą cierpieć z powodu podwyżek cen w wyniku zmniejszonej podaży.

Jednak władze ponownie podniosły te opłaty w tym roku, gdy problem pomoru świń ustąpił.

„Potencjalne niezamierzone korzyści przyniosłyby korzyści, gdyby w obecnych warunkach rosnących światowych cen mięsa chińskie taryfy celne nieoczekiwanie zliberalizowały globalne dostawy i pomogły zmniejszyć presję na ceny wieprzowiny, z jaką mają do czynienia konsumenci spoza Chin” – czytamy w raporcie.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top