Jacob Zuma poddaje się południowoafrykańskiej policji | Wiadomości o korupcji

Jacob Zuma, były prezydent RPA, poddał się w środę policji, aby rozpocząć karę 15 miesięcy więzienia za obrazę sądu, kulminację długiego dramatu prawnego postrzeganego jako test zdolności kraju do egzekwowania rządów prawa.

Rzecznik policji Lirandzo Themba potwierdził w oświadczeniu, że Zuma, który był prezydentem w latach 2009-2018, był w areszcie policyjnym, zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego z zeszłego tygodnia.

Sąd skazał Zumę na 15 miesięcy więzienia za odrzucenie w lutym nakazu składania zeznań w śledztwie korupcyjnym w ciągu dziewięciu lat jego prezydentury. Śledztwo prowadzi zastępca prezesa sądu Raymond Zondo. Były prezydent twierdzi, że jest ofiarą prześladowania politycznego i że Zondo jest wobec niego uprzedzony.

Policja poinformowała, że ​​aresztują Zumę do końca środy, jeśli nie pojawi się na komisariacie. Setki jego zwolenników, niektórzy uzbrojeni w karabiny, włócznie i tarcze, zebrały się w pobliżu jego wiejskiego domu w Nkandla w prowincji KwaZulu-Natal (KZN), aby zapobiec jego aresztowaniu.

Ale w końcu 79-letnia Zuma postanowiła spokojnie odejść.

Konwój, prawdopodobnie przewożący byłego prezydenta RPA Jacoba Zumę, opuścił swój dom w Nkandla krótko przed północą 7 lipca. [AFP]

Konwój samochodów, które prawdopodobnie przewoziły Zumę, opuścił jego dom z dużą prędkością około 40 minut przed terminem zgłoszenia się.

„Uprzejmie informujemy, że (były) prezydent Zuma postanowił zastosować się do nakazu pozbawienia wolności” – napisała jego fundacja na Twitterze, kiedy obóz Zuma po raz pierwszy wykazał chęć współpracy z sądem.

„Jest w drodze, aby oddać się do zakładu karnego w KZN” – dodała na kilka minut przed upływem terminu.

„Oddał się teraz, jest w trakcie leczenia i prawdopodobnie tam będzie odsiedział przynajmniej kilka pierwszych dni kary” – powiedział Fahmeda Miller z Al Jazeery we wczesnych godzinach czwartkowych z Correctional Facility w Esquire.

READ  Ontario twierdzi, że więcej domów opieki długoterminowej jest klimatyzowanych, ale nie wszystkie pokoje są dostępne

“Ponieważ po zakończeniu tego leczenia władze określają najbardziej odpowiedni zakład poprawczy lub miejsce zamieszkania dla byłego prezydenta, biorąc pod uwagę jego wiek i stan zdrowia. Wcześniej powiedział, że nie powinien być w więzieniu, ponieważ ma 79 lat, jest chory, a RPA przechodzi obecnie trzecią falę pandemii COVID-19”.

Ludzie zebrali się przed domem Zumy w Nkandla we wschodniej Afryce Południowej, aby pokazać swoje poparcie dla byłego prezydenta [Rogan Ward/Reuters]

To imponujący upadek dla szanowanego weterana AKN, który został uwięziony przez białą mniejszość południowoafrykańskich władców za swoją rolę w walce o zrównanie wszystkich przed prawem.

Córka Zumy, Dodo Zuma Sambodla, napisała na Twitterze, że jest „w drodze i wciąż jest w świetnym humorze”.

„Powiedział, że ma nadzieję, że mają takie same kombinezony z Robben Island… Pozdrawiamy tato!” Napisałem na Twitterze.

Były patron był szefem wywiadu AKN podczas walki zbrojnej z apartheidem i spędził 10 lat w więzieniu na niesławnej Robben Island.

Zuma został zmuszony do opuszczenia stanowiska w 2018 roku i został zastąpiony przez Cyrila Ramaphosę po dziewięciu latach pracy skażonej skandalami korupcyjnymi i piętnem nepotyzmu.

Krytycy nazwali go „wodzem teflonu” ze względu na jego zdolność do obchodzenia sprawiedliwości.

Zuma zaprzeczył powszechnej korupcji podczas swoich lat u władzy i wydał w niedzielę list sprzeciwu, krytykując sędziów i wszczynając prawne skargi na jego aresztowanie.

Jego prawnicy zażądali w środę Trybunału Konstytucyjnego, aby zawiesił nakaz aresztowania go przez policję do północy, do czasu rozstrzygnięcia jego apelacji od wyroku więzienia.

Komisja Zondo bada zarzuty, że pozwolił trzem urodzonym w Indiach biznesmenom, Atulowi, Ajayowi i Rajeshowi Gupcie, plądrować zasoby państwa i wpływać na politykę rządu. On i jego dwaj bracia Gupta, którzy uciekli do Dubaju po ustąpieniu Zumy, zaprzeczyli jakimkolwiek wykroczeniom.

Zuma czeka również osobna sprawa w sądzie, związana z umową zbrojeniową o wartości 2 miliardów dolarów w 1999 r., kiedy był wiceprezesem. Zaprzeczył oskarżeniom.

READ  Nowe informacje o chorobie naukowców w Wuhan wzmagają debatę na temat pochodzenia epidemii

Pomimo nadszarpniętej reputacji były prezydent ma duże znaczenie wśród urzędników i oddolnych członków AKN. W weekend powiedział swoim zwolennikom, że zapanuje chaos, jeśli policja „odważy się” go aresztować.

Mimo wewnętrznych napięć ANC stwierdził, że nie będzie ingerował w proces sądowy.

„Szanujemy niezależność sądownictwa” – powiedziała wcześniej dziennikarzom rzecznik partii Polly Maid.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top