Izrael przecina strefę połowową Gazy o połowę z powodu pożarów balonów zapalających | Wiadomości o Gazie

Izraelscy strażacy twierdzą, że gasili pożary lasów w trzech punktach na niewielkim obszarze w regionie Eszkol.

Obrońcy powiedzieli, że Izrael zmniejszył strefę połowową poza Gazą o połowę po tym, jak balony zapalające wystrzelone z palestyńskiej enklawy spowodowały pożary w Izraelu.

„Podjęto decyzję o zmniejszeniu strefy połowowej w Strefie Gazy z 12 do 6 mil morskich” – powiedział w niedzielę izraelski oddział wojskowy odpowiedzialny za sprawy cywilne na okupowanych terytoriach palestyńskich (COGAT).

Dodała w oświadczeniu, że „decyzja została podjęta w następstwie ciągłego wypuszczania balonów zapalających ze Strefy Gazy w kierunku Izraela, co stanowi naruszenie suwerenności Izraela”.

Na mocy porozumień z Oslo z 1993 r. Izrael jest zobowiązany do zezwolenia na połowy u wybrzeży Strefy Gazy do 20 mil morskich, ale to nigdy nie zostało wdrożone. Kilka grup praw człowieka opisało zmniejszenie obszaru połowowego jako „środek karny„Co stanowi zbiorową karę, która powoduje dużą niepewność i niepewność.

Wcześniej w niedzielę izraelscy strażacy powiedzieli, że gasili pożary zarośli „w trzech punktach na małym obszarze w regionie Eszkol”, zauważając, że śledztwo „zidentyfikowało przyczynę jako balony zapalające”.

12 lipca Izrael ogłosił rozszerzenie strefy połowowej poza Gazą i umożliwienie większego importu na terytoria palestyńskie w świetle „niedawnego spokoju bezpieczeństwa”.

Wystrzelenie balonów zapalających nastąpiło dwa miesiące po 11-dniowym izraelskim ataku na Gazę, podnosząc perspektywę ponownych izraelskich ataków na terytorium rządzone przez Hamas.

Przed majowym konfliktem strefa połowowa Gazy wynosiła 15 mil morskich.

Majowy atak zabił co najmniej 260 Palestyńczyków, w tym 66 dzieci, i spowodował rozległe szkody w infrastrukturze i obszarach mieszkalnych. Po stronie izraelskiej 13 osób, w tym dwoje dzieci, zostało zabitych przez rakiety wystrzelone przez palestyńskie grupy zbrojne w pasie przybrzeżnym.

Raport dotyczący szybkiej oceny szkód i potrzeb w Gazie (RDNA) opublikowany na początku tego miesiąca oszacował szkody spowodowane 11-dniowym bombardowaniem na 290-380 milionów dolarów, podczas gdy oczekuje się, że potrzeby naprawcze wyniosą od 345 do 485 milionów dolarów.

READ  Dyplomaci wycofują się, gdy minister spraw zagranicznych Rosji przemawia do ONZ

Izrael niewiele zrobił, aby złagodzić dławiącą blokadę nałożoną na Strefę od zakończenia walk, a Hamas ubolewał nad opóźnieniem w pośrednich negocjacjach z Izraelem w sprawie wznowienia katarskiej pomocy finansowej dla Gazy.

Strefa Gazy jest jednym z najgęściej zaludnionych obszarów na świecie, z dwoma milionami Palestyńczyków – z których połowa ma mniej niż 18 lat – mieszkających na 365 kilometrach kwadratowych (141 mil kwadratowych) przybrzeżnych terenów. Od 14 lat jest oblegany przez Egipt i Izrael, co doprowadziło do tragicznej sytuacji humanitarnej, która według raportu ONZ będzie „nie do życia” w 2020 roku.

Co najmniej 800 000 osób nie ma dostępu do czystej wody, a prąd działa tylko kilka godzin dziennie. Co więcej, pandemia koronawirusa pogorszyła i tak już słaby system opieki zdrowotnej, z niedoborami sprzętu medycznego i leków.

Nowy premier Izraela, Naftali Bennett, porównał starty balonów do startów rakiet i zarządził naloty po poprzednich startach.

Ostatni raz balony z Gazy spowodowały pożar w Izraelu 2 lipca.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top