Irracjonalność Putina sprawiła, że ​​nikt nie mógł zapobiec wojnie: wysłannik Kanady na Ukrainę

Ambasada Kanady na Ukrainie dostosowuje się do nowych warunków panujących w kraju. Ambasador Larisa Galadza mówi, że nic nie mogło powstrzymać prezydenta Rosji Władimira Putina przed rozpoczęciem wojny z Ukrainą.

Galadza powiedział w wywiadzie na Rosemary Barton na żywo który został wyemitowany w niedzielę.

Kraje zachodnie ponownie otwierają swoje ambasady na Ukrainie po ewakuacji wielu z nich w okresie poprzedzającym rosyjską inwazję na Ukrainę pod koniec lutego. Amerykański wywiad od dawna ostrzegał przed tą inwazją.

  • Jakie masz pytania dotyczące rosyjskiej inwazji na Ukrainę? Wyślij e-mail na adres [email protected]

Odnosząc się do sankcji nałożonych przez Kanadę na Rosję od czasu nielegalnej aneksji Krymu w 2014 r. i misji szkolenia wojskowego, Galadza powiedział: „Nie sądzę, aby ktokolwiek mógł powstrzymać Putina przed zrobieniem tego, co zrobił Putin”.

Powiedziała, że ​​byłoby pomocne, gdyby kanadyjska misja dyplomatyczna przeniosła się do Polski na początku wojny, ponieważ byłaby w stanie lepiej koordynować reakcję na poważny kryzys humanitarny wywołany inwazją.

Oglądaj | Ambasador Kanady na Ukrainie w sprawie ponownego otwarcia ambasady w Kijowie:

Ambasador Kanady na Ukrainie wraca do Kijowa

Ambasador Kanady na Ukrainie, Larissa Galadza, rozmawia z główną korespondentką polityczną CBC, Rosemary Barton, o ponownym otwarciu ambasady Kanady w Kijowie io tym, jak to jest wrócić do miasta zupełnie innego niż to, które opuściłeś.

Ambasada Kanady w Kijowie została ponownie otwarta w miniony weekend podczas wycieczka niespodzianka Trudeau do wojennej stolicy. Galadaza powiedziała, że ​​jej ubrania, podobnie jak inne zachodnie ambasady, wracają do operacji „krok po kroku”.

Powiedziała, że ​​miło jest wrócić do miasta i móc zaangażować się w „klasyczną dyplomację” i spotkania jeden na jednego.

„Ale jest zdecydowanie inaczej. Miasto nie jest tak pełne życia jak zwykle. Są bariery. Przed głównymi budynkami są worki z piaskiem… To tylko zestawienie tego, co bardzo normalne z tym, co bardzo nienaturalne, ” powiedziała.

READ  Bandyci aresztują ukraińskiego burmistrza w okupowanym przez Rosję mieście

Zaznaczyła, że ​​obecność konsularna Kanady jest w Polsce wciąż silniejsza.

Gładza opisała także zniszczenia, których była świadkiem na terenach wokół Kijowa, w tym jej podróż po Irbinie.

„Jest duże. To całkowicie zniszczone miasto”.

Program „wygrany-wygrany” w Finlandii: były premier

W miarę jak zachodnie ambasady nasilają swoją działalność w tym kraju, trwa inny nacisk dyplomatyczny, ponieważ Finlandia oficjalnie ogłasza zamiar przystąpienia do NATO, z podobnym ogłoszeniem prawdopodobnie ze strony Szwecji po tym, jak partia rządząca poparła ten pomysł w niedzielę.

Oba kraje zawsze prowadziły politykę neutralności, ale stanowisko to zostało zburzone przez rosyjską inwazję na Ukrainę.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że ruch ten „nie może nie wzbudzić naszego żalu i jest powodem podobnych sprawiedliwych reakcji z naszej strony”.

Ale w niedzielnym wywiadzie dla CNN fiński prezydent powiedział, że jego rozmowa z Władimirem Putinem była „cicha i cudowna”, mimo że ten ostatni nazwał zmianę „błędem”.

Oglądaj | Były fiński premier omawia kandydaturę swojego kraju do NATO:

Finlandia ogłasza plany ubiegania się o członkostwo w NATO

Były premier Finlandii Alexander Staub rozmawia z główną korespondentką polityczną CBC Rosemary Barton o decyzji kraju o przystąpieniu do NATO i ryzyku odwetu ze strony Rosji.

Były fiński premier Alexander Staub, który był szefem rządu w latach 2014-2015 i piastował kilka poprzednich stanowisk ministerialnych, w tym ministra spraw zagranicznych, powiedział, że oferta Bartona Finlandi jest korzystna dla obu stron.

„Można powiedzieć, że to rozszerzenie NATO przez Putina” – powiedział. – Myślę, że powinienem mu podziękować.

Stubb powiedział, że od dawna był zwolennikiem wejścia Finlandii do NATO, wzywając do połączenia „idealizmu i realizmu w naszej polityce bezpieczeństwa, co oznacza, że ​​z jednej strony współpracujemy z Rosją, ale z drugiej strony zapewniamy pełne bezpieczeństwo. móc.”

READ  Pożary w szybko zmieniającym się Kolorado zmuszają 19 000 osób do opuszczenia swoich domów

Sondaże opinii publicznej w Finlandii wskazują, że społeczna akceptacja przystąpienia do NATO zmieniła się radykalnie, a zdecydowana większość jest za tym zwolennikiem.

Stubb zauważył również, że reakcja Rosji była bardziej wyciszona, niż się spodziewał.

„Myślę, że reakcja Rosji była w rzeczywistości bardzo umiarkowana i spokojna. W tym sensie jestem zdumiony, że nie ma twardszego języka” – powiedział Bartonowi.

„Uważamy, że jest to korzystne tylko dla ogólnej równowagi bezpieczeństwa w regionie. Rosja wie, że nie będziemy ich atakować”.

Trudeau powiedział, że Kanada popiera przystąpienie Finlandii i Szwecji, a także Stanów Zjednoczonych. Turcja ma ekspresowe rezerwacje Ale Stubb powiedział, że nie sądzi, by trzymali się tego stanowiska.

Pełne odcinki Rosemary Barton Live można oglądać pod adresem CBC Gem, usługa transmisji przez CBC.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top