Inżynier nuklearny przydzielony do Marynarki Wojennej USA, aby próbował przekazać tajemnice

WASZYNGTON – W poniedziałek prokuratorzy federalni zażądali, aby inżynier marynarki pozostał w areszcie, podczas gdy oni podają zarzuty, że próbował sprzedać tajemnice okrętów podwodnych obcemu krajowi.

Nakaz aresztowania Jonathana Toby’ego został złożony we wtorek przed jego spodziewanym pojawieniem się w sądzie federalnym w Zachodniej Wirginii. Departament Sprawiedliwości skierował podobną prośbę do Diany, żony Toby’ego, która również została aresztowana w sobotę.

Jonathan Toby jest oskarżony o przekazanie informacji o projektach zaawansowanych okrętów podwodnych klasy Virginia komuś, kto uważany jest za obcy rząd, ale w rzeczywistości był tajnym agentem FBI. Tożsamość państwa nie została ujawniona w dokumentach sądowych.

Według dokumentów, w kwietniu 2020 roku Toebbe skontaktował się z obcym państwem, aby przekazać informacje o okrętach podwodnych i przekazać instrukcje, jak prowadzić ukryty dialog. Ale przesyłka, którą wysłał, została odebrana osiem miesięcy później przez FBI, które zainicjowało kontakt z Toebbe za pośrednictwem tajnego agenta, który zgodził się zapłacić dziesiątki tysięcy dolarów w kryptowalutach w zamian za tajemnice rządowe.

FBI twierdzi, że Toebbe zostawił karty pamięci zawierające poufne dokumenty w zaaranżowanych wcześniej „martwych” miejscach, chowając je w jednym pudełku w kanapce z masłem orzechowym, a czasem w paczce gumy do żucia i opaski na plasterki. Dokumenty sądowe stwierdzają, że Diana Toby towarzyszyła mu kilkakrotnie, w tym służąc jako obserwator podczas jednego z wysiadań w hrabstwie Jefferson w Wirginii Zachodniej.

Nie było od razu jasne, czy ktokolwiek z rodziny Toby’ego miał prawnika.

W nakazie aresztowania prokuratorzy zaznaczyli pola, wskazując, że ich zdaniem Toebbe stanowili ryzyko ucieczki i utrudnianie wymiaru sprawiedliwości. Zaznaczyli również pola wskazujące, że ściganie, zgodnie z ustawą o energii atomowej, obejmuje „przestępstwo, za które maksymalna kara to dożywocie lub śmierć”.

READ  Pożary lasów wybuchają w dotkniętej suszą Turcji, gdy rośnie krytyka rządu

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top