InSight NASA wciąż nawiedza bagna o niskim poziomie energii

InSight uchwycił to zdjęcie panelu słonecznego pokrytego kurzem 24 kwietnia 2022 r. na Marsie 1211, czyli w Sol. Źródło: NASA/JPL-Caltech

Oczekuje się, że misja sondy Mars zakończy się pod koniec tego roku, wykorzystując zakurzone panele słoneczne i zaciemnione niebo.


Lądownik NASA Mars Insight stopniowo traci moc i oczekuje się, że zakończy działalność naukową jeszcze tego lata. Do grudnia zespół InSight spodziewa się, że sonda będzie działać nieprawidłowo, kończąc misję, która do tej pory wykryła ponad 1300 trzęsień ziemi – ostatnie, o sile 5, które miało miejsce 4 maja – i mapuje obszary podatne na trzęsienia ziemi na Czerwonej Planecie .

Informacje zebrane podczas tych trzęsień ziemi pozwoliły naukowcom zmierzyć głębokość i skład skorupy, płaszcza i jądra Marsa. Ponadto InSight (skrót od Inland Exploration Using Seismic, Geodesy and Thermal Transport Investigations) zarejestrował bezcenne dane pogodowe i zbadał pozostałości pradawnego pola magnetycznego Marsa.

„InSight zmienił nasze rozumienie wnętrz planet skalistych i utorował drogę przyszłym misjom” – powiedziała Laurie Glaese, dyrektor wydziału Planetary Science w NASA. „Możemy zastosować to, czego dowiedzieliśmy się o wewnętrznej strukturze Marsa, na Ziemi, Księżycu, Wenus, a nawet planetach skalistych w innych układach słonecznych”.

Insight wylądował na Marsie 26 listopada 2018 roku. Wyposażony w dwa panele słoneczne o szerokości około 2,2 metra każdy, został zaprojektowany tak, aby spełnić główne cele naukowe misji w pierwszym roku na Marsie (prawie dwa lata na Ziemi). . Po jego realizacji statek kosmiczny był teraz w rozszerzonej misji, a jego panele słoneczne wytwarzały mniej energii w miarę narastania pyłu.

Ze względu na zmniejszoną moc zespół wkrótce przestawi ramię robota pojazdu w tryb spoczynku (nazywany „trybem emerytalnym”), po raz ostatni w tym miesiącu. Pierwotnie przeznaczony do rozmieszczenia sejsmografu i sondy termicznej sondy, zespół odegrał nieoczekiwaną rolę w misji: oprócz wykorzystania go do zakopania sondy termicznej po tym, jak lepka marsjańska gleba napotkała wyzwania, zespół wykorzystał ramię w innowacyjny sposób, aby usuń kurz z paneli słonecznych. W rezultacie sejsmometr był w stanie pracować więcej niż w innym przypadku, co doprowadziło do nowych odkryć.

Zespół łazika Mars Insight NASA opowiada o misjach naukowych i innowacyjnych sposobach, w jakie podjęli wyzwania inżynieryjne. Podczas pobytu na Marsie InSight osiągnął wszystkie swoje podstawowe cele naukowe i kontynuuje poszukiwania trzęsień ziemi. Jego misja ma zakończyć się pod koniec 2022 roku. Źródło: NASA / JPL-Caltech

Kiedy wylądowałem InSight, był to plik Panele słoneczne Wytwarza około 5000 watogodzin każdego dnia na Marsa, czyli Sol – wystarczającą do uruchomienia pieca elektrycznego przez 1 godzinę i 40 minut. Teraz produkują około 500 watogodzin dziennie — wystarczy, aby uruchomić ten sam piekarnik elektryczny przez zaledwie 10 minut.

Ponadto sezonowe zmiany rozpoczęły się w Elysium Planitia, lokacji InSight na Marsie. W ciągu najbliższych kilku miesięcy w powietrzu będzie więcej pyłu, co zmniejszy światło słoneczne – i energię sondy. I chociaż poprzednie wysiłki usunęły trochę kurzu, misja będzie potrzebować silniejszego wydarzenia odpylającego, takiego jak „demon kurzu” (przechodzące tornado), aby odwrócić obecny trend.

„Mialiśmy nadzieję, że dostaniemy pył „Czyszczenie, jak widzieliśmy, zdarza się wielokrotnie w przypadku statku kosmicznego Spirit and Opportunity” – powiedział Bruce Banerdt, główny badacz InSight w NASA Jet Propulsion Laboratory w Południowej Kalifornii, który kieruje misją. Nadal jest to możliwe, ale energia jest na tyle niska, że ​​skupiamy się na tym, aby jak najlepiej wykorzystać naukę, którą wciąż możemy gromadzić”.

Gdyby wiatry ominęły tylko 25% paneli InSight, sonda zyskałaby około 1000 watogodzin na każdy mijający dzień — wystarczająco, aby dalej gromadzić dane naukowe. Jednak przy obecnej niższej ocenie siły, instrumenty niesejsmiczne InSight rzadko działają po końcu maja.

Energia ma priorytet w sejsmometrze statku lądującego, który będzie działał w określonych porach dnia, na przykład w nocy, kiedy wiatry są słabe, a sejsmometr łatwiej „słyszy” bagna. Oczekuje się, że sam sejsmometr zostanie wyłączony do końca lata, rozpoczynając fazę naukową zadanie.

W tym momencie sonda nadal będzie miała wystarczającą moc, aby działać, robić epizodyczne obrazy i komunikować się z Ziemią. Ale zespół spodziewa się, że około grudnia Energia Będzie na tyle niski, że pewnego dnia InSight przestanie odpowiadać.


NASA InSight rejestruje potworne trzęsienie ziemi na Marsie


cytat: NASA InSight wciąż ściga trzęsienia ziemi o niskim poziomie energii (2022, 17 maja), pobrane 17 maja 2022 z https://phys.org/news/2022-05-nasa-insight-marsquakes-power-diminish .html

Niniejszy dokument podlega prawu autorskiemu. Bez względu na jakiekolwiek uczciwe postępowanie w celach prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść jest udostępniana wyłącznie w celach informacyjnych.

READ  Przyszłe teleskopy kosmiczne mogą mieć szerokość do 100 metrów, być zbudowane w kosmosie i precyzyjnie zakrzywione

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top