Inflacja ponownie wzrasta do najwyższego od 39 lat poziomu 8,1%

Statistics Canada podało, że stopa inflacji w Kanadzie wzrosła w zeszłym miesiącu do 8,1 procent, co jest najszybszym rocznym wzrostem kosztów życia od dziesięcioleci.

Według agencji danych, benzyna była największym czynnikiem przyczyniającym się do ogólnej podwyżki stóp, a ceny pomp wzrosły o 54,6 procent w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku.

Gdyby benzyna została rozebrana, stopa inflacji wyniosłaby 6,5 proc.

Innym ważnym źródłem inflacji w tym roku są ceny żywności, które w ubiegłym roku wzrosły o 8,8 proc. To takie samo tempo wzrostu jak w poprzednim miesiącu, ale ekonomista Tu Nguyen z kanadyjskiej firmy konsultingowej ds. zasobów ludzkich RSM twierdzi, że jest za wcześnie, aby stwierdzić, że ceny żywności mogły osiągnąć szczyt.

„Część tego można przypisać faktowi, że Kanada spożywa latem więcej lokalnie uprawianej żywności, co pomaga obniżyć koszty” – powiedziała.


Chociaż 8,1 proc. to najszybszy roczny wzrost od 1983 r., ekonomiści spodziewali się, że wskaźnik ten wzrośnie, a ankieterzy Bloomberga jednogłośnie prognozują 8,4 proc.

„Dzisiejszy wynik jest lepszy, ale nie tak dobry”, powiedział ekonomista Doug Porter z Bank of Montreal. „To naprawdę coś mówi, gdy inflacja na poziomie 8,1 procent nie jest mile widziana na rynkach finansowych, ponieważ nie była tak przerażająca, jak oczekiwano”.

Pomimo kolejnego kilkudziesięcioletniego wzrostu inflacji, środowe dane prawdopodobnie nie przyniosą ulgi Bankowi Kanady, który prowadził agresywną kampanię na rzecz podniesienia stóp procentowych, aby powstrzymać niekontrolowane koszty życia.

Po podniesieniu w zeszłym tygodniu referencyjnej stopy procentowej o największą kwotę od 20 lat, bank ma nadal podnosić stopy kredytowe, choć być może nie tak agresywnie jak wcześniej.

„Spodziewamy się, że we wrześniu bank będzie nadal wyższy, choć w tym czasie będzie to bardziej umiarkowany ruch o 50 pipsów”, powiedział Porter.

READ  Sierpniowa sprzedaż domów spada, ceny rosną wraz ze spadkiem podaży 43%: Toronto Real Estate Board

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top