Indie stoją w obliczu kryzysu elektroenergetycznego, gdy spadają dostawy węgla | Indie

Indie stoją w obliczu zbliżającego się kryzysu elektroenergetycznego, ponieważ zapasy węgla w elektrowniach spadły do ​​bezprecedensowego poziomu, a stany ostrzegają przed przerwami w dostawie prądu.

Stany w całych Indiach wydały spanikowane ostrzeżenia, że ​​dostawy węgla do elektrowni cieplnych, które przetwarzają ciepło z węgla na energię elektryczną, spadają niebezpiecznie nisko.

Według danych Central Electricity Authority of India, prawie 80% elektrowni węglowych w kraju znajdowało się w fazie krytycznej lub „nadkrytycznej”, co oznacza, że ​​zapasy mogły się wyczerpać w ciągu zaledwie pięciu dni.

W ciągu weekendu naczelny minister Delhi Arvind Kejriwal napisał do naczelnego ministra: Narendra ModiStolica „mogłaby stawić czoła przerwom w dostawie prądu”, gdyby elektrownie nie otrzymywały więcej węgla.

Stany, w tym Radżastan, Jharkhand i Bihar, doświadczają przerw w dostawie prądu nawet do 14 godzin.

Maharashtra zamknął 13 elektrowni cieplnych i wezwał ludzi do korzystania z energii elektrycznej z umiarem, aw Pendżabie trzy elektrownie wstrzymały produkcję. Zaplanowana przerwa w dostawie prądu w Pendżabie, trwająca do sześciu godzin, wywołała protesty.

Eksperci podkreślali jednak, że problemy energetyczne nie wynikają z braku krajowej produkcji węgla, jak donosili niektórzy.

W ciągu ostatnich dwóch dekad krajowa produkcja węgla w Indiach była nadal rosła stabilnie, chociaż nastąpił nieznaczny spadek produkcji o mniej niż 1% w latach 2019-2020 z powodu pandemii.

Zamiast tego indyjski państwowy dostawca energii i producent węgla, Coal India Limited, został oskarżony o brak zapasów wystarczających do zaspokojenia oczekiwanego wzrostu popytu. Coal India Limited ograniczyła również dostawy węgla do niektórych elektrowni prowadzonych przez deweloperów, którzy mają zaległości.

powiedział Sunil Dahia, analityk z Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem.

Ulewne deszcze monsunowe w tym roku były również obwiniane o to, że dotknęły lokalne kopalnie węgla z powodziami i utrudniły wysyłkę węgla z kopalń.

Chociaż nie różni się to z każdym rokiem, zwykle importuje się więcej węgla, aby wypełnić lukę w produkcji. Jednak ze względu na światowy kryzys energetyczny, w wyniku którego ceny światowe wzrosły do ​​rekordowych poziomów, importowanie większej ilości węgla stanowiło jeszcze większe wyzwanie finansowe, prowadząc do większych niż zwykle niedoborów.

Ostatnio nastąpił znaczny wzrost popytu na energię elektryczną, ponieważ Indie wyszły z blokady Covid, ale dodał, że było to oczekiwane od miesięcy, więc nie powinno to zaskoczyć firm energetycznych.

„Za tę sytuację należy obwiniać różnych interesariuszy” – powiedział Garg, opisując sytuację jako „przerażającą, ale prawdopodobnie wkrótce się poprawi”.

„Deweloperzy nie ryzykowali, myśląc, że istnieje duża szansa na kolejną falę Covid o tej porze roku, która zmniejszy popyt, więc nie zrobili wystarczająco dużo, aby zgromadzić węgiel na końcu.

„Więc chociaż od kilku miesięcy istnieje dostępność węgla, deweloperzy nie mają wystarczających zapasów, co prowadzi teraz do sytuacji kryzysowej”.

Garg powiedział, że w ciągu ostatniego roku „instalacja energii odnawialnej również zwolniła” i że gdyby rząd Indii skupił się na zwiększeniu mocy odnawialnych źródeł energii, takich jak energia słoneczna, wiatrowa i wodna, „rosnący popyt mógłby zostać zaspokojony dzięki energii odnawialnej i tego kryzysu można było uniknąć.” „.

Chcąc rozwiać obawy związane z niedoborami energii, indyjski minister energetyki R.K. Singh powiedział, że „niepotrzebnie narosła panika z powodu niedoboru węgla”.

Minister węgla Prahalad Joshi obwiniał ulewne deszcze i globalną podwyżkę cen węgla za zakłócenie dostaw, ale podkreślił, że „za kolejne trzy do czterech dni wszystko będzie dobrze”.

Istnieją jednak obawy, że ten niedobór zostanie wykorzystany do uzasadnienia forsowania większej krajowej produkcji węgla, ponieważ niektóre rządy stanowe już lobbują za przyspieszeniem likwidacji nowych kopalń węgla na obszarach chronionych.

Indie już planują zwiększyć krajową produkcję węgla do 1 mld ton do 2024 roku.

„Kilka interesariuszy wykorzystuje sytuację, aby naciskać na większą otwartość na kopalnie węgla, zauważając, że powodem jest niska dostępność węgla, ale to wcale nie jest prawda” – powiedział Dahiya.

Każda inna ekspansja wpłynie głównie na Społeczności plemienne w Indiach żyjące w lasach pokrywających największe zasoby węgla w Indiach, którzy już ponieśli największy ciężar szkód w środowisku spowodowanych wydobyciem węgla.

Jeśli Indie mają osiągnąć swoje cele klimatyczne w nadchodzących latach, kraj będzie musiał również wycofać węgiel, który obecnie dostarcza blisko 70% energii elektrycznej.

„Myślę, że rząd wykorzystuje to jako okazję do forsowania większego wydobycia węgla lub wytwarzania energii z węgla” – powiedział Garg. Powinniśmy jednak unikać inwestowania pieniędzy w aktywa, które utkną.

“Wytwarzanie węgla z węgla jest drogie, a ceny wzrosną jeszcze bardziej. Z drugiej strony wytwarzanie energii odnawialnej jest tanie, a ceny prawdopodobnie spadną jeszcze bardziej.”

READ  Wirus koronowy: co dzieje się w Kanadzie i na całym świecie w piątek

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top