Imran Khan mówi, że pakistański premier Sharif był zamieszany w spisek mający na celu jego zabicie | Wiadomości Imrana Khana

Były premier powiedział też, że strzelanina nie przeszkodzi mu w kontynuowaniu marszu protestacyjnego w kierunku stolicy.

Były premier Pakistanu Imran Khan oskarżył swojego następcę o udział w spisku mającym na celu zabicie go, gdy wracał do zdrowia w szpitalu po odniesionych obrażeniach po zamachu.

Khan powiedział dziennikarzom w piątek, że premier Shahbaz Sharif, który zastąpił go na stanowisku premiera po wotum nieufności w kwietniu, był zamieszany w spisek obejmujący minister spraw wewnętrznych Ranę Sanullah i starszy dowódca armii.

„Ci trzej postanowili mnie zabić” – powiedział Khan w swoim pierwszym publicznym wystąpieniu od czwartkowego ataku, dodając, że w grę wchodziło dwóch bojowników.

Rząd zaprzeczył jakiejkolwiek części tego, obwiniając zamach na bandytę napędzany przez „religijny ekstremizm”.

Skrzydło medialne armii pakistańskiej określiło zarzuty jako „bezpodstawne i nieodpowiedzialne”.

„Rząd Pakistanu został poproszony o zbadanie tej sprawy i wszczęcie postępowania sądowego przeciwko osobom odpowiedzialnym za zniesławienie i fałszywe oskarżenia przeciwko instytucji i jej urzędnikom bez jakichkolwiek dowodów”, powiedział ISPR w oświadczeniu.

Sanaa również odrzucił zarzuty i powiedział, że rząd koalicyjny zażądał niezależnego śledztwa. Sharif również potępił strzelaninę i zarządził śledztwo.

W ataku na kawalerkę Khana zginął jeden człowiek, a co najmniej 10 zostało rannych, dramatycznie podnosząc stawkę w kryzysie politycznym, który ogarnął kraj od czasu obalenia Khana w kwietniu.

70-letnia była międzynarodowa gwiazda krykieta przewodzi konwojowi, który od zeszłego tygodnia przewoził tysiące z Lahore do Islamabadu.

Mężczyzna ogląda kanał telewizyjny nadający przemówienie byłego premiera Pakistanu Imrana Khana [Asif Hassan/AFP]

Siedząc na wózku inwalidzkim, z prawą nogą w gipsie i lewą w ciężkich bandażach, Khan przemawiał przez ponad godzinę, krytykując rząd i establishment, które oskarżył o wydalenie go.

Wygłosił także nowy apel do społeczeństwa i wezwał naród do kontynuowania walki o wolność. Powiedział, że gdy wyzdrowieje, wznowi swój długi marsz w kierunku Islamabadu.

Khan zaapelował do Prezesa Sądu Najwyższego Pakistanu o podjęcie działań przeciwko niesprawiedliwości, której doznał i robotnikom w jego partii. Powiedział, że zrobił wystarczająco dużo dla Pakistanu, aby udowodnić, że nie ma nic poza dobrymi intencjami dla swojego kraju.

READ  Proces Steve'a Bannona ma teraz ławę przysięgłych. Oto, co o nich wiemy.

Domagał się rezygnacji trzech osób, które obwiniał o atak.

„[If] Zwracając się do Prezesa Sądu Najwyższego, Khan powiedział: „Nie ma sprawiedliwości, kraj nie może prosperować”. „Twoim obowiązkiem jest uratowanie tego kraju przed niesprawiedliwością”.

Regionalny sekretarz generalny pakistańskiej partii Tehreek-e-Insaf, Hammad Azhar, powiedział Al Jazeerze, że pomimo tego, co mówią niektórzy krytycy, brak bezpieczeństwa nie był powodem strzelaniny.

Nie chodzi o to, że nie podjęto żadnych środków ostrożności. Był to zaplanowany zamach na Imrana Khana. Został starannie zaplanowany i starannie wykonany” – powiedział Azhar. „Wokół niego było wiele kordonów bezpieczeństwa”.

Pakistański dziennikarz Hassan Khan powiedział Al Jazeerze, że były premier mógł być pochopny w swoich oskarżeniach.

„Za wcześnie, aby obwiniać premiera kraju, ministra spraw wewnętrznych i starszego oficera wojskowego, ale wiesz, co robi Khan, on już korzysta z tego kapitału politycznego” – powiedział.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top