Im mądrzejszy ptak, tym więcej stymulacji umysłowej

Te odkrycia mogą dotyczyć innych inteligentnych stworzeń w niewoli, w tym małp człekokształtnych, słoni i wielorybów, powiedziała szefowa grupy badawczej, dr Georgia Mason, dyrektor Campbell Center for the Study of Animal Welfare na Uniwersytecie w Guelph.

„To badanie dostarcza pierwszego eksperymentalnego dowodu na to, że inteligentne zwierzęta mogą walczyć w niewoli” – powiedział dr Mason, profesor na Wydziale Biologii Integracyjnej. Jeden z głównych autorów dodał: „Nasze odkrycia mogą pomóc właścicielom zwierząt domowych zidentyfikować gatunki, które mogą być trudniejsze do zaspokojenia ich potrzeb jako zwierząt domowych ze względu na ich wymagania dotyczące dobrostanu”. dr Emma Mellor z Uniwersytet w Bristolu.

Badanie prowadzone przez innych badaczy z Uniwersytetu w Bristolu i Uniwersytetu w Utrechcie w Holandii po raz pierwszy ujawniło, że problem ten może szczególnie przeszkadzać papugom z dużymi mózgami w zamknięciu.

Ostatnio opublikowane w Postępowanie Towarzystwa Królewskiego B, Badanie podkreśla stymulację poznawczą i pokarmy, które wymagają bardziej złożonej fizycznej obsługi, jako sposoby na poprawę opieki nad ptakami.

Badacze przeanalizowali dwa główne źródła danych. Jednym z nich była ankieta przeprowadzona na początku lat 90. XX wieku na temat sukcesu lęgowego w niewoli z udziałem ponad 30 000 ptaków w Stanach Zjednoczonych. Zespół przeprowadził również ankietę internetową prawie 1400 papug domowych w 50 gatunkach pod kątem stereotypowych zachowań: powtarzających się nienormalnych czynności, takich jak gryzienie prętów klatki, żucie, a nawet ciągnięcie piór oraz kołysanie, podskakiwanie lub chodzenie po ścieżce w klatkach.

Zbadali warunki mieszkaniowe, stosunek wielkości mózgu do masy ciała – wskaźnik inteligencji – oraz diety i inne czynniki, a także wykorzystali formę analizy, która pozwala biologom ewolucyjnym wydobyć odziedziczone cechy, które predysponują gatunki do ryzyka.

Odkryli, że gatunki, których naturalna dieta obejmowała orzechy, nasiona i twarde owady, częściej zrywały, żuły, a nawet zjadały pióra. Gatunki papug o stosunkowo dużych mózgach były najbardziej narażone na wszystkie inne formy stereotypowego zachowania.

READ  Naukowcy odkryli 15 000-letnie wirusy zamrożone w lodzie lodowcowym

To odkrycie sugeruje, że właściciele muszą upewnić się, że przestrzegają naturalnej diety, zamiast dostarczać przetworzoną żywność swoim ptakom. Dzikie papugi zazwyczaj spędzają od 40 do 75 procent swojego aktywnego czasu na poszukiwaniu pożywienia.

“Papugi mogły wyewoluować swoje potrzeby mielenia i manipulowania dziobami – nawet gdy ich jedzenie jest gotowe, przetworzone i podawane w misce. Lub mogą potrzebować pewnych składników odżywczych znajdujących się w naturalnej diecie. Nie wiemy, co jest najważniejsze dla pierza -skubanie ptaków. Dr Mason powiedział: „W idealnym przypadku właściciele powinni dostarczać naturalne, nienaruszone pożywienie, aby papugi naprawdę musiały sobie radzić i pobierać paszę ekstrakcyjną, tak jak na wolności”.

Na przykład nimfy, papugi Jandaya i drzemiące na żółto Amazonki rozwijają się w rodzimych środowiskach. Ale papugi ze stosunkowo dużymi mózgami, takie jak papuga Nandi, papugi mnichy i niektóre kakadu, mają więcej problemów psychologicznych. Dr Mason dodał: „Te inteligentne gatunki są również bardziej inwazyjne, co jest kolejnym powodem, aby traktować je z wielką ostrożnością”.

Większość papug jest bardzo towarzyska, ale często trzymana jest samotnie, czasami w nieprzewidywalnych i monotonnych warunkach.

„Niektóre gatunki wydają się dobrze adaptować w niewoli, ale niektóre gatunki prawdopodobnie nie powinny być trzymane, chyba że masz dużo czasu i kreatywności” – wyjaśnił dr Mason.

Wezwała właścicieli, aby zapewnili ptakom więcej stymulacji, w tym bardziej naturalne klatki wraz z puzzlami i innymi przedmiotami wzbogacającymi.

Powiedziała: „Dobre papużki już to robią. Ale jeśli jesteś nowy w papugach, wybierz gatunek, który może się dobrze rozwijać. Nie wybieraj papug, które nie pasują do twojej niszy i stylu życia”.

Około połowa szacowanych na 100 milionów papug na świecie żyje w niewoli, głównie jako zwierzęta domowe w prywatnych domach. Na wolności ponad 40 procent gatunków jest zagrożonych lub prawie zagrożonych. „Z punktu widzenia ochrony jest bardzo ważne, aby mieć dobry dobrostan papug”.

READ  Czy kosmicznych podróżników można nazwać astronautami?

papier:

„Wezwania natury: inteligencja i naturalny styl wyszukiwania przewidują problemy z dobrostanem u papug trzymanych w niewoli” w Postępowanie Towarzystwa Królewskiego B Dr Emma Mellor i dr Gemma Mason et al.


Zastrzeżenie: AAAS i EurekAlert! Nie ponosimy odpowiedzialności za dokładność biuletynów wysyłanych do EurekAlert! Za pośrednictwem współpracujących instytucji lub w celu wykorzystania jakichkolwiek informacji za pośrednictwem systemu EurekAlert.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top