Huragan Ian ląduje na Kubie

Hawana –

Huragan Ian uderzył we wtorek w zachodnią Kubę jako poważny huragan i nie dało się go powstrzymać przed przekształceniem się w katastrofalną burzę kategorii 4, zanim w środę rozbił się na lądzie na Florydzie, gdzie urzędnicy nakazali ewakuację 2,5 miliona ludzi.

Ian wylądował we wtorek o 4:30 rano EDT w kubańskiej prowincji Pinar del Rio, gdzie urzędnicy utworzyli 55 schronów, ewakuowali 50 000 osób, pośpieszyli do personelu ratunkowego i podjęli kroki w celu ochrony upraw w głównym regionie uprawy tytoniu w kraju.

Amerykańskie Narodowe Centrum ds. Huragan poinformowało, że „znaczące skutki wiatrów i burz” miały miejsce we wtorek rano na zachodniej Kubie. Uderzył Iana przy maksymalnym wietrze 125 mph (205 km/h). Na wybrzeżu Kuby przewidywano do 14 stóp (4,3 metra) sztormów.

Oczekiwano, że Ian nabierze sił dalej od ciepłych wód Zatoki Meksykańskiej, osiągając maksymalną prędkość wiatru 140 mil na godzinę (225 km/h), gdy zbliża się do południowo-zachodniego wybrzeża Florydy. Nad południowym półwyspem spodziewane są tropikalne wiatry o sile sztormowej, które w środę rano osiągną siłę huraganu.

„Skupiamy się teraz na Zachodniej Centralnej Florydzie jako głównym obszarze oddziaływania”, powiedział we wtorek ekspert ds. huraganów Andy Lato dla Associated Press.

Z tropikalnym wiatrem sztormowym rozciągającym się na 115 mil (185 kilometrów) od centrum Iana, spodziewano się szkód na dużym obszarze Florydy, bez względu na to, gdzie Ian wylądował. Centrum huraganów rozszerzyło ostrzeganie przed burzami na atlantyckie wybrzeże półwyspu i rozszerzyło ostrzeganie przed burzami tropikalnymi z Boca Raton do Brunszwiku w stanie Georgia – na odległość około 375 mil (603 kilometry).

Jill Gonzalez we wtorek wspiął się po oknach sklejką i przygotował worki z piaskiem, aby chronić swój dom w Tampie przed zalaniem. On i jego żona zaopatrywali się w wodę butelkowaną, pakowali żarówki i akumulatory do telefonów komórkowych i rozbili obóz z kuchenką propanową, gdy przygotowywali się do ewakuacji.

READ  Victoria Police wydała dwa rozkazy wykonawcze Covid do 2023 r.

„Wszystkie kosztowności umieściliśmy na górze w domu przyjaciela i w pobliżu, i załadowaliśmy samochód” – powiedział Gonzalez. „Myślę, że jesteśmy gotowi” – ​​dodał.

Gubernator Florydy Ron DeSantis powiedział, że około 2,5 miliona ludzi jest pod nakazem ewakuacji. Zachęcał ludzi, aby przygotowali się na przerwy w dostawie prądu i trzymali się z daleka.

„Kiedy masz podmuch od pięciu do dziesięciu stóp, nie chcesz być częścią” – powiedział we wtorek DeSantis. „A Matka Natura jest bardzo przerażającym przeciwnikiem”.

Centrum huraganów rozszerzyło swoje ostrzeżenie przed huraganem na plażę Bonita na północ przez Zatokę Tampa do rzeki Ancelot. Fort Myers znajduje się w strefie huraganów, a Tampa i Sankt Petersburg mogą po raz pierwszy od 1921 roku trafić bezpośrednio w huragan.

„Ludzie na wyspach barierowych, którzy decydują się nie jechać, robią to na własne ryzyko” – powiedział we wtorek Roger DeGarlais, dyrektor hrabstwa Lee, gdzie znajduje się Fort Myers. „Najlepszą rzeczą, jaką mogą zrobić, to odejść”.

Hrabstwo wprowadziło obowiązkowe eksmisje dla nisko położonych obszarów, w tym Fort Myers Beach, Sanibel i Bonita Beach, gdzie mieszka około 250 000 ludzi.

Gdy centrum burzy przeniosło się do zatoki, pojawiły się sceny zniszczeń w słynnym na całym świecie pasie tytoniowym Kuby. Właściciel pierwszego producenta cygar Finca Robaina opublikował w mediach społecznościowych zdjęcia przedstawiające rozwalone do ziemi drewniane i kryte strzechą dachy, zrujnowane szklarnie i przewrócone wózki.

„To była prawdziwa katastrofa” – napisał Hirochi Rubina, wnuk założyciela operacji.

Państwowe media opublikowały zdjęcia przedstawiające szerokie wody powodziowe płynące przez miasto San Juan y Martinez i ponad milion Kubańczyków pozbawionych prądu we wtorek rano, w tym wszystkie zachodnie prowincje Pinar del Río i Artemisa. Nie było doniesień o ofiarach śmiertelnych.

Oczekiwano, że ruch naprzód Iana nad zatoką zwolni, umożliwiając huraganowi rozrost i silniejszy, zanim przyniesie ostre wiatry i wodę na zachodnie wybrzeże Florydy. Prognozy twierdzą, że fala oceaniczna może osiągnąć 3 metry, jeśli osiągnie szczyt podczas przypływu. Opady mogą wynosić 16 cali (41 cm) i do 24 cali (61 cm) w odizolowanych obszarach. Społeczności przybrzeżne mogą być zalewane.

READ  10 tys. Przyjrzyj się bliżej słynnym Soo Locks (70 zdjęć)

W Key West lotnisko zostało zamknięte we wtorek, ponieważ ulewny deszcz z burzy spowodował rosnące przypływy na ulice, co skłoniło ratowników do opóźnienia wyjazdów do czasu, gdy Ian zmarł. W Orlando Disney World zamknął cztery hotele na wszelki wypadek, jednocześnie odkładając decyzję o zamknięciu swoich parków rozrywki. Busch Gardens w Tampie jest zamknięty przynajmniej do czwartku. W północno-wschodnim zakątku Florydy US Navy poinformowała, że ​​planuje przenieść statki i samoloty ze swojej bazy poza Jacksonville.

I bezpiecznie, NASA toczyła swoją rakietę księżycową z wyrzutni do hangaru Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego, dodając tygodnie opóźnienia do lotu testowego. Lotniska w Tampie i Sankt Petersburgu ogłosiły, że będą zamknięte we wtorek po południu.

Prezydent Joe Biden ogłosił również stan wyjątkowy, pozwalając Departamentowi Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego koordynować pomoc w przypadku katastrof i zapewniać pomoc w ochronie życia i mienia. Federalna Agencja Zarządzania Kryzysowego (FEMA) strategicznie rozmieściła generatory, miliony posiłków i miliony litrów wody, powiedziała sekretarz prasowy Białego Domu Karen Jean-Pierre.

Centrum huraganów poinformowało, że na półwyspie spodziewane są niszczycielskie wiatry i powodzie, gdy Ian przeniósł się na północ do Georgii, Karoliny Południowej i innych części południowo-wschodnich Stanów Zjednoczonych od piątku do niedzieli.


Anderson zgłosił się z Petersburga na Florydzie. Współpracownicy Associated Press to Cody Jackson z Tampa na Florydzie, Frieda Frisaro z Miami, Anthony Isaguirre z Tallahassee na Florydzie i Julie Walker z Nowego Jorku.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top