Holandia i Australia znajdują wariant omikronowy w miarę rozprzestrzeniania się ograniczeń

HAGA, HOLANDIA – Holandia potwierdziła w niedzielę 13 przypadków nowego wariantu omikronowego koronawirusa, a Australia znalazła dwa, a kraje oddalone od siebie o połowę świata stały się ostatnimi, jakie znaleziono u podróżnych z RPA.

Wzrosła również liczba restrykcji nałożonych przez kraje na całym świecie, które starają się spowolnić rozprzestrzenianie się alternatywy, a Izrael zdecydował się w niedzielę zakazać wjazdu obcokrajowcom w najtrudniejszym jak dotąd posunięciu.

Potwierdzone lub podejrzewane przypadki nowego wariantu pojawiły się już w kilku krajach europejskich, w Izraelu i Hongkongu, zaledwie kilka dni po zidentyfikowaniu go przez naukowców z RPA. Podejście „najpierw działaj, zadaj pytania później” odzwierciedlało rosnące zaniepokojenie pojawieniem się potencjalnie bardziej zaraźliwego wariantu prawie dwa lata po pandemii, która zabiła ponad 5 milionów ludzi, zburzyła życie i zaburzyła gospodarki na całym świecie.

Chociaż wciąż jest wiele do nauczenia się na temat nowego wariantu, naukowcy obawiają się, że może on być bardziej odporny na ochronę oferowaną przez szczepionki i może oznaczać, że epidemia będzie trwać dłużej niż oczekiwano.

Holenderski urząd ds. zdrowia publicznego potwierdził, że 13 osób, które przybyły z RPA w piątek, uzyskało jak dotąd pozytywny wynik testu na obecność Omicron. Byli wśród 61 osób, które uzyskały pozytywny wynik testu na obecność wirusa po przybyciu na ostatnie dwa loty na lotnisko Schiphol w Amsterdamie przed wprowadzeniem zakazu lotów. Natychmiast zostali odizolowani, głównie w pobliskim hotelu, podczas gdy przeprowadzano sekwencjonowanie.

Australijskie władze poinformowały, że dwóch zagranicznych podróżników przybywających do Sydney z Afryki jako pierwsi uzyskali pozytywny wynik testu na wariant omikronowy w kraju. Przybysze z dziewięciu krajów afrykańskich są teraz zobowiązani do poddania się kwarantannie w hotelu po przybyciu. Dwa niemieckie landy zgłosiły łącznie trzy przypadki dla podróżnych powracających w weekend.

Izrael wprowadził zakaz wjazdu obcokrajowcom i poddał kwarantannie wszystkich Izraelczyków pochodzących z zagranicy.

READ  Kanada przejmuje wymuszone towary z Chin; Ujgurscy prawodawcy wzywają do dalszych działań

„Ograniczenia na granicach kraju nie są łatwym krokiem, ale tymczasowym i koniecznym krokiem” – powiedział premier Naftali Bennett na początku cotygodniowego posiedzenia gabinetu.

Dr Ran Palisser, przewodniczący rządowego komitetu doradczego ds. COVID-19, powiedział izraelskiemu nadawcy publicznemu Kanowi, że nowe środki są konieczne ze względu na „mgłę wojny” otaczającą nowy wariant, mówiąc, że „najlepiej działać wcześnie i agresywnie”. aby zapobiec jego rozprzestrzenianiu się.

Holenderski minister zdrowia Hugo de Jong powiedział, że zwrócił się do krajowego instytutu zdrowia publicznego o poradę, czy potrzebne są dodatkowe ograniczenia w podróżowaniu, ale powiedział, że chciałby skoordynować działania ze swoimi odpowiednikami z UE, ponieważ „myślę, że są to kroki, które musimy podjąć razem”.

Kilka krajów ograniczyło lub zabroniło podróży z różnych krajów RPA – wśród najnowszych są RPA, Tajlandia, Indonezja, Singapur, Sri Lanka, Malediwy i Arabia Saudyjska. Do miejsc, które już nałożyły ograniczenia, należą Brazylia, Kanada, Unia Europejska, Iran i Stany Zjednoczone, a to jest sprzeczne z radą Światowej Organizacji Zdrowia, która ostrzega przed jakąkolwiek nadmierną reakcją, zanim alternatywa zostanie dokładnie przestudiowana.

Rząd RPA zareagował gniewnie na zakaz podróżowania, który, jak powiedział, był „bliżej ukarania RPA za zaawansowane sekwencjonowanie genetyczne i możliwość szybszego odkrywania nowych wariantów”. Powiedziała, że ​​będzie próbowała przekonać kraje, które go narzuciły, do ponownego rozważenia.

„Chociaż szanujemy prawo wszystkich krajów do podjęcia niezbędnych środków ostrożności w celu ochrony swoich obywateli, musimy pamiętać, że ta pandemia wymaga współpracy i wymiany doświadczeń” – powiedział w oświadczeniu minister stosunków międzynarodowych i współpracy Naledi Pandor. .

Główny amerykański ekspert ds. chorób zakaźnych, dr Anthony Fauci, powiedział, że nie byłby zaskoczony, gdyby wariant omikronowy rzeczywiście istniał w USA, mimo że nie został tam jeszcze wykryty.

READ  Korea Północna potwierdza wystrzelenie nowego okrętu podwodnego z rakietami balistycznymi

W Europie, z których wiele już doświadcza gwałtownego wzrostu liczby przypadków w ostatnich tygodniach, urzędnicy również byli ostrożni.

Wielka Brytania w sobotę zaostrzyła przepisy dotyczące noszenia masek i testowania międzynarodowych przybyszów po wykryciu dwóch przypadków omikronu. Hiszpania ogłosiła, że ​​od 1 grudnia nie wpuści nieszczepionych Brytyjczyków.

Włochy przeglądają listy pasażerów linii lotniczych, którzy przybyli w ciągu ostatnich dwóch tygodni po tym, jak podróżnik biznesowy, który wrócił z Mozambiku i wylądował w Rzymie 11 listopada, uzyskał pozytywny wynik testu w Omicron. „Zaostrzono kontrole na lotniskach, w portach i na dworcach kolejowych” – powiedział główny urzędnik ds. zdrowia regionu Lazio, Alessio D’Amato.

Francuski minister zdrowia Olivier Veran powiedział, że chociaż jego kraj nie odnotował dotychczas żadnych potwierdzonych przypadków, „możliwe, że obecnie krążą takie przypadki”.

Chociaż nie jest jeszcze jasne, jak działają obecne szczepionki przeciwko wariantowi omicron, Ferrand powiedział, że Francja nie zmienia swojej strategii walki z najnowszą falą infekcji kierowaną przez wariant delta, który koncentruje się na zwiększeniu szczepień i dawek przypominających.

David Hoy, ekspert w dziedzinie chorób układu oddechowego i doradca rządowy ds. epidemii w Hongkongu, powiedział, że chociaż nie jest jasne, czy obecne szczepionki przeciwko koronawirusowi będą skuteczne przeciwko nowej alternatywie, należy zwiększyć wskaźnik szczepień w mieście i wdrożyć dawki przypominające. tak szybko, jak to możliwe.

Powiedział, że dwie osoby, które uzyskały pozytywny wynik testu na wariant omicron, otrzymały dawkę BioNTech-Pfizer i miały bardzo łagodne objawy, takie jak ból gardła.

„Szczepionki muszą działać, ale nastąpi pewien spadek ich skuteczności” – powiedział.

——

Molson zameldował się z Berlina. Zen Su w Hongkongu, Adam Shrek w Bangkoku i dziennikarze Associated Press na całym świecie przyczynili się do powstania tego raportu.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top