Hokej IIHF: Kanada pokonała Niemcy 5:2

Tampere, Finlandia –

Sammy Bliss strzelił dwa gole, gdy Kanada pokonała Niemcy 5:2 i zdobyła złoty medal na mistrzostwach świata mężczyzn w hokeju na lodzie.

Lawson Krause strzelił gola, kapitanowie Tyler Tofoli i Scott Laughton, a Peyton Cripps zdobył dwie asysty dla Kanady.

– Czuję się naprawdę dobrze – powiedział Blaise. „Jesteśmy w Europie od miesiąca i wszyscy czekaliśmy na ten moment, aby zagrać w meczu o złoty medal. I mamy szczęście, że go wygraliśmy”.

JJ Peterka i Daniel Fischbuch strzelili bramki dla Niemiec, które po raz pierwszy od 1992 roku, kiedy na mistrzostwach świata wprowadzono format barażowy, wystąpiły w meczu o złoty medal. Dwie asysty dołożył Moritz Seider.

Bramkarz Samuel Montembolt obronił 21 strzałów dla Kanady, a niemiecki bramkarz Matthias Niederberger obronił 23 strzały.

Kanada zdobyła złoty medal po raz drugi w ciągu trzech lat po przegranej z Finlandią w dogrywce w meczu o złoty medal na mistrzostwach świata w zeszłym roku. To 28. tytuł Kanady w tej imprezie, więcej niż jakikolwiek inny kraj. Kanada zdobyła również 16 srebrnych i osiem brązowych medali z turnieju od 1931 roku.

„Nie mógłbym być bardziej dumny z tej grupy. Musieliśmy stawić czoła tak wielu przeciwnościom i niepewności, aby dojść do tego punktu, a ta wygrana jest wyjątkowa” – powiedział Toffoli. „Mamy bardzo zgrany zespół, który szybko się zebrał i zawsze w siebie wierzyliśmy.

„Wszyscy kupili tę grę i rozegraliśmy dzisiaj świetny mecz, i bardzo się cieszę, że wróciłem do Kanady ze złotym medalem”.

Petrka otworzył wynik dla Niemiec o 7:44 pierwszej tercji strzałem nadgarstka z lewego górnego koła po biegu, który pokonał Montembolta.

Bliss odpowiedział trzy minuty później, strzelając gola w swoim trzecim meczu z rzędu, po wykończeniu podania środkowego Peytona Crippsa dwoma bramkami do jednego, co wyrównało wynik na 1-1.

READ  Josh Allen, Buffalo Bills pokonują Matkę Naturę i Pittsburgh Steelers i wygrywają mecz play-off

Fischbusch ponownie dał Niemcom prowadzenie po jednorazowym trafieniu z siatki 13:47 w drugiej tercji.

Kanada odpowiedziała, gdy Krause odbił podanie od Krebsa w grze z 2:32 do końca drugiej klatki.

Miejsce następnie zakopało drugie miejsce w meczu 4:51 w trzeciej tercji po zbiórce bekhendowej, która dała Kanadzie prowadzenie.

Toffoli dodał znak ubezpieczeniowy na osiem minut przed końcem meczu, zdobywając bramkę kopnięciem nadgarstka dwa na jednego, co dało Kanadzie 4-2.

Laughton strzelił gola do pustej bramki na dwie minuty przed końcem gry.

„Zaangażowanie wszystkich w naszym zespole było niesamowite. Wiedzieliśmy, że musimy tu przyjechać, grać dla siebie nawzajem i zaangażować się w grę zespołową. Przyjechaliśmy tutaj, aby reprezentować Kanadę i sprawić, by nasz kraj był dumny, i mam wielkie szczęście, że częścią tej grupy” – powiedział trener Andre Turenne.

„Nasi zawodnicy bardzo chcieli wygrać. Chcieli przywieźć z powrotem złoty medal do Kanady, a kiedy masz taką mentalność, możesz osiągnąć wielkie rzeczy i zrobiliśmy to dziś wieczorem”.

Po grze o złoty medal MacKenzie Weegar został uznany za Najcenniejszego Obrońcę turnieju i wybrany do Media All-Star Team. Crouse, Montembeault i Weegar zostali również uznani za trzech najlepszych graczy Team Canada w turnieju po półfinałach.

Łotwa 4 USA 3 (dogrywka)

Obrońca Christian Robins strzelił swojego drugiego gola po dogrywce 1:22 i poprowadził Łotwę do zwycięstwa nad Stanami Zjednoczonymi i zdobycia brązowego medalu wcześniej w niedzielę.

To pierwsze z trzech miejsc Łotwy w turnieju. Jego poprzedni rekord to trzykrotne finiszowanie na siódmym miejscu.

Stany Zjednoczone przegrały w meczu o brązowy medal drugi rok z rzędu. Drużyna amerykańska przechodziła przez turniej z ośmioma zwycięstwami z rzędu, dopóki nie została pokonana przez Niemcy w półfinale, 4-3 w dogrywce.

Robins zebrał Łotwę swoim pierwszym biegiem u siebie z wynikiem 5:39, aby w ostatniej tercji zremisować przy -33 i wymusić dogrywkę.

READ  Dustin Johnson zdobywa pierwszy tytuł podczas LIV Golf Invitational Series Event

Gole dla Łotwy strzelili także Roberts Bokarts i Janis Jacques.

Rocco Grimaldi strzelił dwa gole dla Stanów Zjednoczonych w pierwszej tercji i zatrzymał prowadzenie Łotwy 1:0 i 2:1.

Matt Coronato wyprowadził USA 3:2 6:19 w ostatniej tercji.

Ten raport z The Canadian Press został opublikowany po raz pierwszy 28 maja 2023 r.