„Historyczny i ogromny” krok został podjęty, gdy budynek Winnipeg Bay został przekazany Grupie First Nations

Budynek Hudson’s Bay w centrum Winnipeg, który za cztery lata będzie miał 100 lat, zaczął się odradzać w piątek, gdy firma zakorzeniona w handlu futrami z Aborygenami przekazała posiadłość grupie First Nations.

„To miejsce jest miejscem, które honoruje i wspiera ludy Pierwszych Narodów, naszą bogatą historię, i zapraszamy wszystkich, którzy chcą przyjść i uczyć się razem” – powiedział starszy prezydent Jerry Daniels z Southern Leaders.

Daniels powiedział, że potężna symbolika posiadania kolonialnego sklepu w rękach rdzennej ludności pozostanie „światłem nadziei”.

W ukłonie w stronę historii, SCO przekazał dwie skóry bobra i dwie skóry łosia Richardowi Bakerowi, gubernatorowi i dyrektorowi generalnemu Kompanii Zatoki Hudsona, jako symboliczną zapłatę za budynek.

Według Królewskiej Karty HBC z 1670 r. czynsz za dwa bobry i dwa łosie musi zapłacić firma za każdym razem, gdy brytyjski monarcha odwiedza Kanadę, powiedziała dyrektor ds. operacyjnych SCO Jennifer Rattray.

„Partia, która otaczała pusha, odbyła się tylko cztery razy w historii HBC” – powiedziała.

Daniels i Baker prowadzili go po raz piąty, wraz z członkami Komitetu Wykonawczego przywódców Szanghajskiej Organizacji Współpracy w piątek.

Daniels otrzymał replikę złotej monety używanej jako oryginalna waluta wymiany handlowej między HBC a First Nations. (Jeff Stapleton/CBC)

Dzięki temu SCO Daniels powiedział: „Odbieramy przyjęcie z wypożyczalni, a wraz z Zatoką Hudsona kierujemy zmianami i pojednaniem”.

„To oznacza początek nowej przyszłości dla rdzennych narodów i wszystkich Kanadyjczyków”.

Baker otrzymał również tradycyjny kapelusz ze skóry bobra.

Z kolei Daniels podarował replikę złotej monety używanej jako Oryginalna waluta wymiany Między HBC a First Nations oraz wydruk mapy części południowej Manitoby z 1819 roku sporządzonej przez geodetę HBC Petera Fiedlera.

Sophia Smoke, delegatka ds. młodzieży Southern Leaders, która została wybrana jako historyk ustny na to wydarzenie, mówi, że nowy rozdział budynku da rdzennej młodzieży nadzieję na przyszłość.

„To już nie jest niemożliwe”, powiedziała. „Powoli rozbijamy szklane sufity, teraz to nasza praca, możemy być zmotywowani i nie musimy już marzyć”.

„Pewnego dnia opowiem te historie i dlatego tak ważne jest, aby tu być”.

Sophia Smok, lat 14, została wyznaczona na historyka ustnego wydarzenia. (CBC)

14-latek powiedział, że mieszkanie było problemem dla tubylców, ale budynek mógłby zrobić coś więcej niż tylko położyć dach nad ich głowami.

„Miejsce spotkań, w którym wiemy, że zostaniemy zaakceptowani, miejsce, w którym możemy przyjść i wiedzieć, że jesteśmy Aborygenami i możemy być razem, i zrobimy cuda dla zaufania, zdrowia psychicznego, a nawet mieszkania” – powiedziała.

Zamknięty w 2020 roku zabytkowy sześciopiętrowy budynek o powierzchni 655 000 stóp kwadratowych na rogu Portage Street i Memorial Boulevard został Został wyceniony na 0 $ w 2019 roku, ponieważ ma zobowiązanie podatkowe w wysokości ponad 300 000 $ Skonfigurowanie kodu przy jednoczesnym zachowaniu elementów dziedzictwa będzie kosztować około 111 milionów dolarów.

Daniels opisał darowiznę budynku dla Szanghajskiej Organizacji Współpracy jako „historyczny i ważny” krok w kierunku pojednania w Kanadzie.

Powiedział: „Pojednanie to nie tylko słowo, ale ma ono działać, a to jest tego przykład”. „Dzisiaj wyznacza standard tego, jak może wyglądać pojednanie w naszym kraju”.

Budynek Zatoki Hudsona wyświetla teraz znak firmowy organizacji Southern Chiefs. (Jeff Stapleton/CBC)

I Hohna Bahjah Kinhjon — co oznacza „widoczne” na Anishinaabemowin lub Ojibway — to nazwa projektu, który obiecuje 289 niedrogich mieszkań dla członków Rdzennych Narodów Południowej Manitoby, dwie restauracje, publiczne atrium, ogród na dachu oraz muzeum i galerię sztuki.

Daniels powiedział, że jednostki mieszkalne „rozwiążą kryzys i poważny niedobór mieszkań dla Rdzennych Narodów”. „Aż 500 osób znajdzie tu schronienie i szansę na sukces”.

Daniels powiedział, że planując stworzenie ośrodka zdrowia, który obejmuje zarówno zachodnie, jak i tradycyjne praktyki medyczne, będzie to również miejsce, w którym seniorzy będą wspierani i nadal będą dzielić się swoją mądrością na całym świecie.

Dodał, że stanie się również domem przywódców Południowych Narodów w Manitobie.

SCO reprezentuje 34 narody Anishinaabe i Dakota w południowej Manitobie i ponad 81 000 osób.

„Wizją jest stworzenie jak największych możliwości” – powiedział Daniels, dodając, że inwestycja w projekt przyniesie korzyści całemu miastu.

Ulotka przedstawia występ artysty w przebudowanym sklepie w Hudson’s Bay w Winnipeg. Znany sklep, wcześniej zarządzany przez Hudson’s Bay, przechodzi poważną transformację. (Przesłane przez Southern Leaders Organization)

Baker, amerykański inwestor, który kupił HBC w 2008 roku, nie mógł wypowiedzieć słowa „Anishinaabe” w swoim uznaniu ziemi i natknął się na słowo „pojednanie”, ale nie stronił od burzliwej historii Zatoki Perskiej z Pierwszymi Narodami .

Historia ta obejmuje handel futrami, który radykalnie zmienił sposób życia rdzennych ludów, otwierając ziemie Aborygenów dla europejskich osiedli, a ostatecznie Ziemię Roberta – rozległy obszar północnej dziczy, która jest jej monopolem na handel – sprzedany do Kanady bez konsultacji Aborygenów lub biorąc to pod uwagę. ich lordowska mość.

„HBC odegrało kluczową rolę w kolonizacji Kanady”, powiedział Baker. „Wpływ historii naszego kraju nigdy nie został utracony i jest jednym z powodów, dla których wszyscy tu jesteśmy”.

Kolejne zdjęcie wykonane przez artystę, przedstawiające przebudowany sklep HBC, przedstawia lobby i kawiarnię. (Przesłane przez Southern Leaders Organization)

„Dlatego wiem, że poświęcenie wokół tego budynku jest właściwym miejscem. Southern Leaders ma rewolucyjną wizję tej kultowej przestrzeni i tego, co może zrobić dla miasta Winnipeg i prowincji Manitoba.

„Tam, gdzie teraz stoimy, stanie się centrum zarządzania, kultury, dziedzictwa, leczenia, handlu i opieki. Nie ma lepszej grupy, która przejęłaby zarządzanie tą przestrzenią i uczyniła ją naprawdę swoją”.

Rząd Manitoby przeznacza 35 milionów dolarów na pomoc w odbudowie przestrzeni (fundusz powierniczy o wartości 25 milionów ogłoszony w zeszłym roku i 10 milionów właśnie ogłoszone na komponent mieszkaniowy).

Kolejne 65 milionów dolarów pochodzi od rządu federalnego (55 milionów dolarów odwoływalnej pożyczki i 10 milionów dolarów taniej pożyczki).

Burmistrz Winnipeg Brian Bowman powiedział, że miasto zostało poproszone o poprawę koordynacji ulic i przyczynienie się do finansowania podwyżek podatków, co obejmie rezygnację z przyszłych dochodów z podatku od nieruchomości wynikających z terenu.

Premier Manitoba Heather Stephenson wierzy, że przebudowany budynek, który był pusty od dwóch lat, „przyniesie tę energię śródmieścia… ponownie stanie się miejscem spotkań ludzi”.

Manitoba Premier Heather Stefanson odbiera łódź od Baker. (Jeff Stapleton/CBC)

Wiadomość dotyczy czegoś więcej niż tylko budynku, premier Justin Trudeau powiedział w Winnipeg o przekazaniu nieruchomości w piątek.

„Właściwie chodzi o odbudowę – odbudowanie zaufania, odbudowanie kamieni milowych, odbudowanie relacji” – powiedział.

Winnipeg ma największą populację Aborygenów ze wszystkich miast w Kanadzie i wiem, że dzisiejszy projekt zainspiruje ludzi od wybrzeża do wybrzeża.

Phil Fontaine, były krajowy przewodniczący Zgromadzenia Pierwszych Narodów, powiedział, że przeniesienie charakterystycznego punktu w centrum miasta było „niewątpliwie” aktem pojednania.

„Odbudowa relacji będzie polegać na przywróceniu tego budynku i przekształceniu go w miejsce, które odzwierciedla bardzo głębokie zainteresowania rdzennych mieszkańców miasta i hrabstwa” – powiedział Fontaine.

„Pojednanie odbywa się w wielu kierunkach. Każda ścieżka jest trudna i wyjątkowa, tak jak w tej chwili, wciąż jest niesamowita podróż, którą musimy przejść razem”.

Budynek Zatoki Hudsona w Winnipeg został przekazany Grupie First Nations

Budynek Hudson’s Bay w centrum Winnipeg, który za cztery lata będzie miał 100 lat, zaczął się odradzać w piątek, gdy firma zakorzeniona w handlu futrami z Aborygenami przekazała posiadłość grupie First Nations. 2:33

READ  Dwadzieścia cztery nowe potwierdzone przypadki COVID-19 zostały zgłoszone w Central Health

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top