Hipkins zostaje zaprzysiężony na premiera Nowej Zelandii, gdy Ardern się kłania | Wiadomości polityczne

44-latka czeka żmudna bitwa, by poprowadzić rządzącą Partię Pracy do zwycięstwa w październikowych wyborach w obliczu gwałtownej inflacji i zbliżającej się recesji.

Lider Partii Pracy Chris Hipkins został zaprzysiężony jako nowy premier Nowej Zelandii po szokującej rezygnacji Jacindy Ardern w zeszłym tygodniu.

Hepkins objął urząd formalnie przed generalnym gubernatorem Nowej Zelandii – przedstawicielem króla Karola Wielkiej Brytanii, który stoi na czele kraju – w stolicy, Wellington.

Carmel Cipollone została również zaprzysiężona jako wicepremier, pierwsza osoba pochodzenia wyspiarskiego na Pacyfiku, która piastowała to stanowisko podczas ceremonii.

„To największy przywilej i największa odpowiedzialność w moim życiu” – powiedział później Hipkins.

„Jestem zmotywowany i podekscytowany podjęciem wyzwań, które mnie czekają”.

44-latka, która wcześniej kierowała reakcją kraju na COVID-19, została wybrana na przywódcę partii w niedzielę po tym, jak Arden ogłosiła, że ​​ustępuje.

Setki ludzi zgromadziło się na Parliament Square przy spontanicznych oklaskach, gdy Ardern po raz ostatni wychodziła.

Objęła po kolei każdego członka parlamentu, z których wielu wyglądało na wyraźnie wzruszonych, po czym udała się do Government House, gdzie złożyła rezygnację generalnemu gubernatorowi Cindy Kiru, pierwszemu Maorysowi na tym stanowisku.

Wicepremier Carmel Cipollone (po lewej) jest pierwszym mieszkańcem wysp Pacyfiku na tym stanowisku [Marty Melville/AFP]

Ardern została po raz pierwszy wybrana na premiera w 2017 r., zanim popłynęła na fali „Jacindamania”, aby zapewnić sobie drugą kadencję z miażdżącym zwycięstwem w 2020 r.

Ale jej lewicowy rząd cierpiał coraz bardziej w ciągu ostatnich dwóch lat z powodu rosnącej inflacji, zbliżającej się recesji i odrodzenia opozycji.

Na konferencji prasowej po pierwszym posiedzeniu gabinetu Hipkinsa jako premiera podkreślił, że chociaż koszty utrzymania będą kluczowe dla jego programu politycznego, nie będzie ogłaszał „natychmiast”. Hepkins zabrał głos po tym, jak dane pokazały roczną inflację na poziomie 7,2 procent w czwartym kwartale, poniżej prognozy banku centralnego na poziomie 7,5 procent.

READ  Ogromne warzywa: ogromny nowozelandzki ziemniak ważący 7,9 kg może ustanowić rekord świata | Nowa Zelandia

„Nowozelandczycy z pewnością przekonają się w nadchodzących tygodniach i miesiącach, że koszty utrzymania są w centrum naszego programu” – powiedział.

„Jest to priorytet numer jeden, który mamy jako rząd i zobaczą namacalne tego dowody”.

Znany jako „Chippy”, Hipkins jest znany Nowozelandczykom ze swojej skuteczności w walce z COVID-19.

Opisuje siebie jako „zwykłego normalnego Kiwi” z klasy robotniczej, który uwielbia bułki z kiełbasą i jazdę na rowerze do pracy.

Ankieta 1News-Kantar opublikowana w grudniu 2022 roku wykazała, że ​​poparcie Partii Pracy spadło do 33 procent z 40 procent na początku roku, co oznacza, że ​​Partia Pracy nie byłaby w stanie utworzyć większości nawet z tradycyjnym partnerem koalicyjnym, Zielonymi, na poziomie 9 procent.

Konserwatywna Partia Narodowa skorzystała na upadku Partii Pracy.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top