Health Canada zatwierdza szczepionkę Pfizer-BioNtech COVID-19 dla dzieci w wieku 5-11 lat

Główny doradca medyczny Health Canada ogłosił w piątek, że dzieci w wieku 5 lat i starsze kwalifikują się teraz do szczepienia COVID-19 po raz pierwszy w Kanadzie, co jest ważnym kamieniem milowym, który może pomóc rodzinom powrócić do niektórych stylów życia sprzed pandemii.

„Ogólnie rzecz biorąc, jest to bardzo dobra wiadomość zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Stanowi kolejne narzędzie do ochrony Kanadyjczyków, a ku uldze wielu rodziców pomoże przywrócić normalność w życiu dzieci” – powiedział dr Supriya Sharma w piątek. .

Szczepionki dla dzieci z COVID-19 zaczną pojawiać się w Kanadzie w niedzielę, a 2,9 miliona dawek – wystarczy, aby zapewnić pierwszą dawkę dla każdego 5-11-latka w Kanadzie – ma zostać dostarczonych do końca przyszłego tygodnia. Minister usług i zamówień publicznych Philomena Tassi ogłosiła w piątek. Pani Tassi powiedziała, że ​​czas dostarczenia drugiej dawki nie został jeszcze ustalony.

Co wiesz o szczepionce Pfizer COVID-19 dla dzieci w wieku 5-11 lat: skuteczność, skutki uboczne i nie tylko?

Theresa Tam, dyrektor ds. zdrowia publicznego w Kanadzie, powiedziała, że ​​mandat pojawia się w krytycznym momencie pandemii, ponieważ wskaźnik COVID-19 wśród osób w wieku od 5 do 11 lat jest obecnie wyższy niż w jakiejkolwiek innej grupie wiekowej. Podczas gdy większość dzieci w pełni wyzdrowieje po COVID-19, niewielka liczba z nich jest zagrożona rozwojem ciężkich stanów i poważnych, długotrwałych problemów zdrowotnych, w tym wieloukładowego zespołu zapalnego, MERS-CoV i innych problemów.

Mary Tarrant, profesor w Szkole Pielęgniarstwa Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej, powiedziała, że ​​szczepienie dzieci w wieku szkolnym może znacznie pomóc w kontrolowaniu rozprzestrzeniania się COVID-19.

„Istnieje wiele oczekiwań i oczekiwań, że pomoże nam to zmniejszyć niektóre epidemie, które obserwujemy” – powiedziała.

Nowo zatwierdzona szczepionka mRNA, wyprodukowana przez firmę Pfizer-BioNTech, to dawka 10 mcg — jedna trzecia ilości stosowanej w wersji dla dorosłych. Dzieci mają tendencję do wytwarzania silnych odpowiedzi immunologicznych, dlatego stosuje się mniejszą dawkę. Badanie kliniczne wykazało, że szczepionka była skuteczna w 91% po dwóch dawkach i nie zgłoszono żadnych poważnych skutków ubocznych. Kanadyjskie organy regulacyjne będą ściśle monitorować wszelkie doniesienia o zdarzeniach niepożądanych podczas wprowadzania szczepionki.

READ  Ceny akcji „memów” mogą nie odzwierciedlać popytu – szef NYSE

Organizacja Health Canada zezwoliła na podanie dwóch dawek szczepionki Pfizer-BioNTech dzieciom w wieku od 5 do 11 lat przez trzy tygodnie – taki sam okres dawkowania, jaki zastosowano w badaniu klinicznym.

Jednak Narodowy Komitet Doradczy ds. Szczepień zaleca, aby dzieci czekały osiem tygodni między pierwszą a drugą dawką, aby zmaksymalizować odpowiedź immunologiczną. Dowody sugerują również, że przypadki zapalenia serca, rzadkiego efektu ubocznego związanego ze szczepionkami COVID-19 mRNA, są również mniejsze, gdy dawki są rozdzielone. Chociaż wytyczne NACI nie są wiążące, hrabstwa zazwyczaj stosują się do zaleceń, które są oparte na dowodach naukowych i faktycznych.

Dr Sharma powiedział, że może być potrzebna większa elastyczność w harmonogramach dawkowania. Zbliżają się święta i wiele rodzin chce wspólnie świętować lub cieszyć się podróżą tak bezpiecznie, jak to tylko możliwe. Z tego powodu pracownicy służby zdrowia mogą chcieć rozważyć bliższe podanie pierwszej i drugiej dawki razem niż w harmonogramie ośmiotygodniowym, powiedział dr Sharma.

„Myślę, że to naprawdę dyskusja z lekarzami” – powiedział dr Sharma. „Myślę, że wszystko to należy wziąć pod uwagę, ponieważ ludzie dokonują własnych wyborów dotyczących szczepień”.

NACI zaleca również, aby w tej chwili zastrzyk COVID-19 nie był łączony z innymi szczepionkami. Mówią, że dzieci w wieku od 5 do 11 lat nie powinny otrzymywać kolejnej szczepionki przez dwa tygodnie przed lub po szczepieniu COVID-19, aby pomóc organom regulacyjnym monitorować bezpieczeństwo szczepionki i łatwo określić, czy są z tym związane jakiekolwiek zgłoszone skutki uboczne.

Urzędnicy zauważają, że bezpieczne jest łączenie szczepień, takich jak szczepionka przeciw grypie i szczepionka COVID-19, i mogą wystąpić przypadki, takie jak tegoroczny sezon grypowy, kiedy dzieciom zaleca się podanie obu szczepionek razem.

Najczęstsze działania niepożądane związane z nowo dopuszczoną szczepionką COVID-19 to ból w miejscu wstrzyknięcia, zmęczenie i ból głowy.

READ  BC będzie miał nadwyżkę mocy przez dekadę - Wiadomości BC

Szczepionki mRNA powiązano z rzadkimi przypadkami zapalenia serca lub zapalenia mięśnia sercowego i zapalenia osierdzia, szczególnie u młodych dorosłych po drugiej dawce. Większość przypadków ma łagodny przebieg i można je rozwiązać za pomocą leków.

Dr Sharma powiedział, że chociaż podczas badania klinicznego nie zgłoszono żadnych przypadków infekcji serca u dzieci, niektóre prawdopodobnie wystąpią, dlatego urzędnicy będą ściśle monitorować wszelkie skutki uboczne. Zauważyła, że ​​zagrożenia dla zdrowia związane z COVID-19 są znacznie wyższe niż jakiekolwiek ryzyko związane ze szczepionką.

Teraz, gdy szczepionka została zatwierdzona, prowincjonalni i lokalni urzędnicy ds. zdrowia w całej Kanadzie planują rozpocząć największą od dziesięcioleci kampanię masowych szczepień dla dzieci.

Badania kliniczne z dziećmi poniżej piątego roku życia wciąż trwają, ale nie oczekuje się szczepionki przeciwko COVID-19 dla tej grupy wiekowej dopiero w przyszłym roku.

Zapisać się do Biuletyn o aktualizacji wirusa koronowego Przeczytaj wiadomości, funkcje i niezbędne wyjaśnienie dnia napisane przez reporterów i redaktorów Globe na temat koronawirusa.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top