Head in the Sky: ośmioletnia Brazylijka została najmłodszym astronomem świata | życie

8-letnia brazylijska astronom Nicole Oliveira pozuje do zdjęcia swoim teleskopem w Fortalezie w Brazylii. – zdjęcie AFP

3 października – Kiedy Nicole Oliveira uczyła się chodzić, podnosiła ręce, by sięgnąć gwiazd na niebie.

Dziś, mając zaledwie osiem lat, Brazylijka znana jest jako najmłodszy astronom świata, poszukujący asteroid w ramach programu NASA, uczestniczący w międzynarodowych seminariach i spotykający się z dygnitarzami w dziedzinie kosmosu i nauki w swoim kraju.

W pokoju Oliveiry, wypełnionym plakatami Układu Słonecznego, miniaturowymi rakietami i postaciami z Gwiezdnych Wojen, Nikulinha, jak ją pieszczotliwie nazywa się, pracuje przy swoim komputerze, studiując obrazy nieba na dwóch dużych ekranach.

Projekt o nazwie Asteroid Hunters ma na celu zapoznanie młodych ludzi z nauką poprzez umożliwienie im samodzielnej eksploracji kosmosu.

Jest zarządzany przez International Astronomical Search Collaboration, obywatelski program naukowy NASA, we współpracy z brazylijskim Ministerstwem Nauki.

Nikulinha z dumą powiedziała AFP, że znalazła już 18 asteroid.

„Podam im imiona brazylijskich naukowców lub członków mojej rodziny, jak moja mama lub tata”, powiedziała energiczna, ciemnobrązowa dziewczyna o wysokim tonie.

Jeśli jej odkrycia zostaną zatwierdzone, co może zająć kilka lat, Oliveira zostanie najmłodszą osobą na świecie, która oficjalnie odkryła asteroidę, bijąc rekord 18-letniego Włocha Luigiego Sannino.

“Naprawdę ma oko. Natychmiast wykrywa na zdjęciach plamy, które wyglądają jak asteroidy i często doradza kolegom z klasy, gdy nie są pewni, czy znaleźli asteroidy” – powiedział Heliomarzio Rodríguez Moreira, nauczyciel astronomii dla Oliveiry w prywatnej szkole w USA. Fortaleza w północno-wschodniej Brazylii. Naprawdę każdy z nich. Przyjeżdża dzięki stypendium.

„Najważniejsze jest to, że dzieli się swoją wiedzą z innymi dziećmi. Przyczynia się do rozpowszechniania nauki” – dodał Rodriguez Moreira.

„Pasja do astronomii”

Rodzina Nikulinha przeprowadziła się do Fortalezy z rodzinnego Maceio, oddalonego o około 1000 kilometrów, na początku tego roku, po tym, jak Nikulinha otrzymała stypendium na naukę w prestiżowej szkole. Jej ojciec, informatyk, mógł zachować pracę i pracować zdalnie.

READ  Raport o globalnym rynku technologii mikrofalowych i technologii radiowych w przestrzeni kosmicznej 2021 r.: Oczekuje się, że rynek osiągnie 14,01 mld USD w 2031 r. - Możliwości biznesowe w nowej przestrzeni - ResearchAndMarkets.com

„Gdy miała dwa lata, podnosiła ręce do nieba i prosiła: „Mamo, daj mi gwiazdkę” – powiedziała jej matka, 43-letnia Zelma Janaka, która pracuje w przemyśle rzemieślniczym.

“Zrozumieliśmy, że ta pasja do astronomii była poważna, kiedy poprosiła nas o teleskop jako prezent urodzinowy, gdy miała cztery lata. Tak naprawdę nie wiedziałem, czym jest teleskop” – dodał Janaka.

Nikulinha była tak chętna do zakupu teleskopu, że powiedziała rodzicom, że wymieni go na wszystkich swoich przyszłych przyjęciach urodzinowych. Jednak ten prezent był zbyt drogi dla rodziny i dziewczyna dostała go dopiero, gdy skończyła siedem lat, a wszyscy jej przyjaciele zebrali pieniądze na zakup, powiedziała jej matka.

Kontynuując studia, Nikulinha zapisała się na kurs astronomii, który musiał obniżyć minimalny wiek uczniów od 12 roku życia.

Na swoim kanale YouTube Nikulinha przeprowadza wywiady z wpływowymi postaciami, takimi jak brazylijska astronom Doulia de Mello, która brała udział w odkryciu supernowej o nazwie SN 1997D.

W zeszłym roku Oliveira udała się do Brasilii, aby spotkać się z ministrem nauki i astronautą Marcosem Pontesem, jedynym Brazylijczykiem, który do tej pory odwiedził kosmos.

Jeśli chodzi o własne ambicje, Nikulinha chce zostać inżynierem lotnictwa.

Chcę robić rakiety. Chciałbym pojechać do NASA Kennedy Space Center na Florydzie, aby zobaczyć ich rakiety”.

„Chciałabym również, aby wszystkie dzieci w Brazylii miały dostęp do nauki” – mówi. – Studio ETX

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top