Handel rolny między Polską a Holandią kwitnienie

Handel produktami rolnymi między Polską a Holandią ponownie wzrósł w 2021 roku. Polska jest ósmym kierunkiem eksportu towarów rolnych dla holenderskiego sektora rolnego i ważnym – Polska znalazła się w pierwszej piątce najszybciej rosnących pod względem zmian wartości eksportu produktów wytwarzanych w Holandia (+ 0,4 mld €). Ponadto przychody z tego eksportu wzrosły od 2015 roku o 41%, głównie dzięki rosnącemu eksportowi kwiaciarstwa i warzyw. W 2021 r. wzrósł również import towarów rolnych z Polski do Holandii.

Top 5 wzrostów i spadków w latach 2020-2021 pod względem zmiany bezwzględnej wartości eksportu towarów rolnych wyprodukowanych w Holandii. Polska jest na 5. miejscu z 0,4 mld €.

Rekordowy eksport towarów rolnych z Holandii
Statistics Netherlands (CBS) i Wageningen Economic Research oszacowały holenderski eksport towarów rolnych (głównie nieprzetworzonych towarów i wtórnie przetworzonych towarów) na 104,7 mld euro na 2021 r., czyli o 9,4% więcej niż w 2020 r. (95,7 mld euro). To nowy rekord. Nowy rekord eksportu wynika zarówno ze wzrostu cen, jak i wzrostu wolumenu eksportu: ceny eksportu wzrosły nieco bardziej niż wolumen, ale ponad dwie trzecie wartościowego wzrostu importu wynikało ze wzrostu cen.

Podobnie jak w latach poprzednich, w 2021 r. większość eksportu rolnego trafiła do naszych sąsiednich krajów. Jedna czwarta szacowanego całkowitego eksportu trafiła do Niemiec (26,3 mld). Na drugim miejscu znalazła się Belgia z 12% (12,1 mld). Na kolejnych miejscach znalazły się Francja i Wielka Brytania (oba 8% lub 8,6 mld EUR) jako najważniejsi nabywcy. Te cztery sąsiednie kraje odpowiadały za 53% całkowitego holenderskiego eksportu rolnego.

Głównymi grupami towarowymi w eksporcie produktów rolnych były ozdobne produkty ogrodnicze (12,0 mld euro), mięso (9,1 mld euro), nabiał i jaja (8,7 mld euro), warzywa (7,2 mld euro) i owoce (7,0 mld euro). Te pięć grup towarowych odpowiadało za 42% całkowitej wartości eksportu w 2021 roku.

READ  Obejmuje to syna Aleksandra Wielkiego


Top 10 kierunków eksportu rolnego z Holandii w 2021 roku. Polska jest ósmym kierunkiem eksportu z wartością 3,3 mld euro.

Rosnący eksport do Polski
Dziesięć głównych kierunków eksportu towarów rolnych stanowi 71,9% całkowitego eksportu produktów rolnych. Tradycyjnie najważniejszymi kierunkami są Niemcy (25%), Belgia (12%), Francja i Wielka Brytania (po 8%). Za nimi plasują się Włochy, Chiny (po 4%), Hiszpania, Polska, USA (po 3%) i Dania (2%).

Generalnie rósł eksport do krajów UE, przy wysokim wzroście eksportu do Belgii (13%), Francji (14%), Włoch (17%), Hiszpanii (21%), Polski (19%) i Danii (22%) . To sprawia, że ​​Polska jest ósmym kierunkiem eksportowym dla holenderskiego sektora rolnego.

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top