Handel Polski i Francji w wojnie Rosji z Ukrainą

WARSZAWA, Polska (AP) – Ambasador Francji w Polsce wezwał w piątek prezydenta Francji Emmanuela Macrona za nazwanie polskiego premiera „skrajnie prawicowym antysemityzmem” w obliczu rosnącej wrogości wobec wojny Rosji z Ukrainą.

Nie było od razu jasne, kiedy ambasador Frederick Pillet odwiedzi polskie MSZ. W przededniu wyborów prezydenckich we Francji w ten weekend urzędnicy w Polsce skierowali ostre słowa do entuzjastów kampanii.

Gorzka wymiana poglądów między Macronem a polskim premierem Mateuszem Morawieckim wydaje się być niepożądanym rozdźwiękiem w jedności UE, który pojawił się wśród gniewu z powodu rosyjskiej okupacji Ukrainy.

W wywiadzie internetowym dla francuskiej gazety Le Parisien w czwartek Macron Morawiecki nazwał to „skrajnie prawicowym antysemityzmem, który zakazuje osobom LGBT”. Macron, który w niedzielnym głosowaniu startuje o drugą kadencję, powiedział również, że Moravic spróbuje pomóc francuskiej skrajnie prawicowej kandydatce na prezydenta Marine Le Pen.

Piotr Mueller, rzecznik prawicowego rządu Polski, nazwał wypowiedzi Macrona na temat antysemityzmu Morawieckiego „kłamstwem” i sentymentem do gorącej kampanii wyborczej.

Polacy są szczególnie wrażliwi na antysemickie oskarżenia w związku z Holokaustem często popełnianym przez nazistowskie Niemcy w Polsce. Większość europejskich Żydów mieszkała w Polsce przed II wojną światową, a miliony zginęły w obozach zagłady lub gettach zarządzanych przez niemieckie siły nazistowskie okupujące kraj podczas wojny.

Macron nie sprecyzował, o czym miał na myśli, ale Moraviki rozgniewał Izrael i wielu Żydów w 2018 roku, mówiąc, że był „żydowskim przestępcą” podczas Holokaustu. Władze Moraw wprowadziły także przepisy karające Polaków za współwinę za zbrodnie Holokaustu popełnione przez Niemców. Grupa Moraviki wprowadziła kolejne prawo zakazujące odzyskiwania prywatnej własności ofiar Holokaustu, która została później przejęta przez rząd.

Wypowiedzi francuskiego przywódcy były odpowiedzią na ostrą krytykę Moraviki pod adresem jego rozmów z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w jeszcze bardziej bezowocnej próbie zakończenia rozlewu krwi na Ukrainie. Moraviki powiedział w poniedziałek, że nie będzie negocjował z (wojennymi) zbrodniarzami, takimi jak Adolf Hitler, przywódca nazistowskich Niemiec, czy Józef Stalin ze Związku Radzieckiego.

READ  Hiszpania pokonała Polskę i awansowała do finału Pucharu ATP

Dołącz do rozmowy

Rozmowy są opiniami naszych czytelników i im podlegają Zasady postępowania. Gwiazdka nie obsługuje tych komentarzy.

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top