Gwiazda Betelgeuse nieco przygasła w 2019 roku. Astronomowie uważają, że wiedzą dlaczego: ScienceAlert

gwiazda Betelgeza Widocznie zemdlała w 2019 roku. Teraz nowa analiza pokazuje, dlaczego: Betelgeuse eksplodowała i wciąż się regeneruje.

Czerwony olbrzym jest oddalony o około 530 lat świetlnych Ziemia, Wśród najjaśniejszego nocnego nieba. Gwiazda tworzy ramię konstelacji Oriona (Łowcy).

To także starość: Betelgeuse zbliża się do końca swojego życia astralnego i w końcu się zacznie Eksploduj w supernową Widoczny z Ziemi, chociaż może zająć kolejne 100 000 lat, Według badań z 2021 r..

Pod koniec 2019 roku światło Betelgeuse zaczęło przygasać. Do lutego 2020 roku przegrała Dwie trzecie naturalnego blasku Widziane z ziemi.

Naukowcy badający dziwne zaciemnienie doszli do wniosku, że sama gwiazda nie była blisko supernowej, ale gigantycznej chmury pyłowej, która blokowała część światła gwiazdy.

Związane z: Jasna gwiazda Betelgeuse może skrywać głęboką i mroczną tajemnicę

Teraz naukowcy korzystający z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a ujawnili, że ta chmura pyłu była wynikiem masowego wyrzucenia z powierzchni gwiazdy: pióropusz mógł wznieść się z wnętrza gwiazdy na ponad 1,6 miliona kilometrów, co daje ekwiwalent wyrzucanie. Z powodu gwiezdnego trzęsienia ziemi wstrząs, który oderwał część powierzchni gwiazdy, jest 400 milionów razy większy niż zwykle obserwowany w słońce’s koronalny wyrzut masyzespół podał w artykule opublikowanym w bazie preprintów arXiv i przed nim Czasopismo Astrofizyczne do publikacji.

Autorka badania Andrea Dupree, zastępca dyrektora Harvard and Smithsonian Center for Astrophysics, powiedziała w: oświadczenie.

To niezbadane terytorium w astrologii, powiedział Dupree.

„Nigdy wcześniej nie widzieliśmy masowego wyrzutu masy z powierzchni gwiazdy” – powiedziała. „Pozwoliliśmy, aby wydarzyło się coś, czego nie w pełni zrozumieliśmy. To zupełnie nowe zjawisko, które możemy bezpośrednio obserwować i rozwiązywać szczegóły powierzchni za pomocą Hubble’a. Obserwujemy ewolucję gwiazd w czasie rzeczywistym”.

Nowe badania obejmowały również informacje z wielu innych obserwatoriów gwiazdowych, takich jak Obserwatorium Robotyczne STELLA na hiszpańskich Wyspach Kanaryjskich czy krążąca wokół Ziemi sonda STEREO-A NASA.

READ  najdalej od ziemi obraz

Łącząc ze sobą różne typy danych, Dupree i jej zespół byli w stanie złożyć relację z eksplozji i jej konsekwencji.

Eksplozja stworzyła część dolnej atmosfery gwiazdy, fotosferę, pozostawiając zimną plamę, która została zamknięta przez obłok pyłu z eksplozji.

(NASA, ESA i E. Wheatley (STScI))

Powyżej: Na pierwszych dwóch panelach, widocznych w świetle ultrafioletowym za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, jasny, gorący bąbel plazmy jest wyrzucany z powierzchni gwiazdy, z masywnej komórki konwekcyjnej. Na trzeciej płycie gaz wypływający na zewnątrz szybko rozszerza się na zewnątrz. Chłodzi się, tworząc ogromną chmurę zasłoniętych ziaren kurzu. Ostatni panel ukazuje masywny obłok pyłu, który blokuje światło (jak widać z Ziemi) z jednej czwartej powierzchni gwiazdy.

Masa fotosfery była kilkakrotnie większa niż masa Ziemi KsiężycWedług oświadczenia NASA.

Ta zimna plamka i chmura pyłu wyjaśniają, dlaczego światło Betelgeuse jest przyciemnione. Naukowcy odkryli, że gwiazda wciąż może wyczuć echo.

Przed erupcją Betelgeuse miała pulsujący wzór, ciemniejący i rozjaśniający się w 400-dniowym cyklu. Ten cykl już minął, przynajmniej tymczasowo.

Naukowcy odkryli, że możliwe jest, że komórki konwekcyjne wewnątrz gwiazdy nadal krążą, zaburzając ten wzór.

Zewnętrzna atmosfera gwiazdy może powrócić do normy, ale jej powierzchnia może nadal wibrować jak Galaretka O, zgodnie z Hubblesite NASA.

Naukowcy powiedzieli, że erupcja wulkanu nie jest dowodem na to, że Betelgeuse w najbliższym czasie przekształci się w supernową, ale pokazuje, jak stare gwiazdy tracą masę.

Jeśli Betelgeuse w końcu umrze w rozbłysku, światło będzie widoczne z Ziemi w ciągu dnia, ale gwiazda jest zbyt daleko, aby mieć jakikolwiek inny wpływ na naszą planetę.

Powiązana zawartość:

Jak długo żyją gwiazdy?

Czerwone olbrzymy „tańczą”, bo mają dużo gazu

15 niezapomnianych zdjęć gwiazd

Ten artykuł został pierwotnie opublikowany przez żywe nauki. Przeczytać Oryginalny artykuł jest tutaj.

READ  Mała potworna czarna dziura może być dowodem gigantycznego wzrostu

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top