Gwałtowna inflacja oznacza, że ​​Bank Kanady musi podnieść stopy procentowe powyżej 3%: Economist – National

szerzący się inflacja W kanadyjskiej gospodarce mam na myśli Bank Kanady Jeden ekonomista będzie musiał podnieść stopy procentowe powyżej trzech procent, aby odzyskać kontrolę nad sytuacją.

Porozmawiaj z Don Drummondem, ekonomistą i członkiem Queen’s University Blok ZachodniMercedes Stephenson powiedziała, że ​​chociaż bank wyraźnie sygnalizował zamiar ponownego podniesienia stóp między normalnym zakresem 2 do 3 procent, stanowiło to „minimum” tego, co było potrzebne.

„Nie sądzę, żeby to załatwiło sprawę. Myślę, że presja inflacyjna jest bardzo zakorzeniona” – powiedział.

„Będą musieli podnieść swoje stawki powyżej trzech procent”.


Kliknij, aby odtworzyć wideo:Ryzyko recesji wzrasta, gdy Kanada i Stany Zjednoczone starają się okiełznać inflację


Ryzyko recesji wzrasta, gdy Kanada i Stany Zjednoczone starają się okiełznać inflację

Komentarze Drummonda wyprzedzają oczekiwaną aktualizację stopy inflacji w Kanadzie w tym tygodniu.

Historia toczy się dalej pod reklamą

W kwietniu, ostatnim miesiącu, za który dostępne są dane, Stopa inflacji w Kanadzie wyniosła 6,8 procent – Najwyższy poziom od 1991 r. – i wzrost w stosunku do poprzedniego miesiąca.

Czytaj więcej:

Rosną obawy przed recesją. Oto jak przygotować się na młodszych Kanadyjczyków

Prognozy dwóch dużych banków kanadyjskich – BMO Economics i RBC Economics – przed majową aktualizacją i oczekiwane w najbliższych dniach wskazują, że inflacja ponownie wzrośnie do 7,4 proc.

Drummond powiedział jednak, że obawia się, że rząd federalny nie działa wystarczająco szybko, aby powstrzymać wydatki, które stymulują gospodarkę i zwiększają popyt wśród konsumentów.

„Rząd powinien wywierać większą presję, aby spróbować powrócić do zrównoważonego budżetu” – powiedział. „Nie od razu – nie chcesz wywołać recesji przez nagłe wycofanie bodźca. Pamiętaj jednak, że ich ostatni budżet dodał więcej bodźców. Nie mogą już tego robić”.

„Kiedy jesteś w dziurze, nie kopiesz dalej”.

Wicepremier i minister finansów Chrystia Freeland w zeszłym tygodniu Podkreśla środki o wartości 8,9 miliarda dolarów Powiedziała, że ​​pomogłoby to Kanadyjczykom poradzić sobie z rosnącymi kosztami życia.

Jednak żaden ze środków nie stanowił nowych wydatków.

Historia toczy się dalej pod reklamą


Kliknij, aby odtworzyć wideo:Wysoka inflacja wpływa na brak bezpieczeństwa żywnościowego w Kanadzie


Wysoka inflacja wpływa na brak bezpieczeństwa żywnościowego w Kanadzie

Zamiast tego wszystkie były podwyżkami programów i świadczeń, które zostały już uwzględnione w poprzednich budżetach federalnych.

W swoim przemówieniu zauważyła, że ​​perspektywy dla światowej gospodarki charakteryzują się „dużą niepewnością” w obliczu rosnącej inflacji, wojny na Ukrainie i zakłóceń w łańcuchu dostaw. Powiedziała jednak, że wierzy, iż gospodarka kanadyjska, z własną produkcją rolną, niską stopą bezrobocia i silnym popytem na imigrację, jest dobrym rozwiązaniem w porównaniu z niektórymi, jeśli jej sojusznicy z G7 przetrwają burzę.

„Miękkie lądowanie nie jest gwarantowane” – powiedziała, odnosząc się do stopniowego spowolnienia gospodarki, która wyprzedza recesję.

„Żaden kraj na świecie nie jest w lepszej sytuacji niż Kanada, aby osiągnąć to łatwe lądowanie” – dodała.

Czytaj więcej:

Wicegubernator mówi, że Bank of Canada jest otwarty na podniesienie kluczowej stopy procentowej powyżej 3%

Historia toczy się dalej pod reklamą

Są jednak oznaki, że BoC może przygotowywać się do dalszego rozwoju, jeśli podwyżki stóp procentowych w zakresie celu nie wystarczą, aby ograniczyć inflację.

Wiceprezes Banku Centralnego Paul Bodry wydał ostrzeżenie na początku czerwca.

„Boimy się, że to inflacja To się umacnia”, powiedział, przyznając, że „inflacja jest znacznie wyższa niż się spodziewaliśmy i prawdopodobnie jeszcze wzrośnie, zanim się cofnie”.

„To rodzi możliwość, że być może będziemy musieli podnieść stopę procentową do górnej granicy lub powyżej neutralnego zakresu, aby zrównoważyć podaż i popyt oraz dobrze zakotwiczyć oczekiwania inflacyjne”.

– Z plikami z Global News autorstwa Craiga Lorda.

© 2022 Global News, oddział Corus Entertainment Inc.

READ  Badania fundamentalne i techniczne zgodziły się co do utrzymującej się siły dolara i spadku wartości złota

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top