Grupa wicekrólestwa: Potępiamy kolejny niefortunny akt agresji

Wiceprezes MSZ przyznał, że zapowiedź Grupy Wicekrólestwa świadczy o jej zjednoczeniu i zjednoczeniu.

„Wyrażamy pełną solidarność z Czechami w związku z działalnością Federacji Rosyjskiej” – zapowiedział na spotkaniu premier Grupy Wicekrólestwa Matusz Moraweki.

„Wyrażamy pełną solidarność z Czechami za działania Federacji Rosyjskiej, potępiamy rosyjską agresję na terytorium Europy i kolejny godny ubolewania czyn naruszający prawo międzynarodowe” – powiedzieli w oświadczeniu premierzy V4.

„Grupa Wicekrólestwa, na której czele stoi Polska, spotkała się w kwestiach związanych z operacją Rosji” – powiedział na konferencji prasowej rzecznik rządu Pyotr Mller. Jak powiedziała Chok, siostra wiceministra spraw zagranicznych Simona Shinkovsky’ego, premier uznał, że w związku z ostatnimi wydarzeniami w stosunkach czesko-rosyjskich telekomunikację należy nazwać stanem wyjątkowym.

Zobacz: Grupa Viceroy otwiera swoje granice. Z wyjątkiem Polski

– Państwa V4 będą podejmować dalsze działania przeciwko Rosji w ramach Unii Europejskiej i NATO – skomentował zastępca szefa MSZ.

V4 stanowi jedność państw

Wiceprezes MSZ przyznał, że zapowiedź Grupy Wicekrólestwa świadczy o jej zjednoczeniu i zjednoczeniu.

– W oświadczeniu przyjętym podczas dzisiejszego spotkania premierzy Polski, Węgier i Słowacji wyrazili pełną solidarność z naszym bliskim sojusznikiem i sąsiednimi Czechami w związku z dezorientacją rosyjskich agentów wpływów wojskowych na eksplozję składu amunicji we Vrbieticach w 2014 roku. . Zinkowski czy Chok powiedzieli, że premierzy potępili rosyjską agresję na terytorium Europy i łamanie prawa międzynarodowego.

Jak powiedział premier, omówili kontekst wydarzeń ostatnich tygodni.

Zobacz: Czechy wydalają więcej rosyjskich dyplomatów. Jest odpowiedź

– Dotychczasowe działania poszczególnych krajów pokazują, jak powinniśmy reagować na te wielowymiarowe wzrosty – powiedział.

„Nasze bezpieczeństwo jest najważniejsze”

Jego zdaniem rozmowa dotyczy również planów działania na przyszłość. „Zastanów się, jak konsekwentnie działać, jak się zachować i co motywuje innych partnerów do działania”. Zaznaczył też, że tematem są działania długofalowe.

READ  Szczepionka Johnson & Johnson ma pojawić się w Polsce w połowie przyszłego tygodnia

Rozmawiali także o zapobieganiu dalszemu poleganiu Europy na Rosji w wymiarze energetycznym, w tym „jak przekonać niemieckich sojuszników, że budowa Nord Stream 2 to złośliwy projekt”.

– Wszystkie kraje Grupy Wicekrólestwa uważają, że nasze bezpieczeństwo jest najważniejsze i nie można uciszyć agresywnych działań Rosji. Zinkowski czy Chok powiedzieli, że w ramach UE i NATO będziemy współpracować, aby przekonać Rosję, że ataki na zachodnie demokracje i inne kraje są kosztowne i że koszty te wzrosną.

– Nasze przesłanie do Rosji jest jasne: dialog jest lepszym narzędziem do osiągnięcia celów niż siła militarna czy broń chemiczna – dodał.

Zapowiedział wideokonferencję ministrów spraw zagranicznych w formacie V4 – przyszłego Sojuszu Wschodniego.

dsk / hlk / PAP / Polsatnews.pl

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top