Grupa powiedziała, że ​​amerykański samolot był wypełniony Amerykanami z Kabulu

We wtorek Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA odmówił Stanom Zjednoczonym prawa do lądowania wyczarterowanym samolotem przewożącym ponad 100 Amerykanów i amerykańskich posiadaczy zielonej karty ewakuowanych z Afganistanu, poinformowali organizatorzy lotów.

„Nie pozwolą na międzynarodowy czarter lotów do portu w USA”, powiedział Brian Stern, założyciel organizacji non-profit Project Dynamo, o agencji celnej i ochrony granic.

W rozmowie z Reutersem w samolocie, który jego grupa wynajęła od Kam Air, prywatnych afgańskich linii lotniczych, Stern powiedział, że po przybyciu z Kabulu z 117 osobami na pokładzie, w tym 59 dziećmi, siedział przez 14 godzin na lotnisku w Abu Zabi.

Jego grupa jest jedną z kilku, które wyłoniły się z ad hoc siatek weteranów USA, obecnych i byłych urzędników USA i innych, które uformowały się, by wesprzeć ewakuację USA w zeszłym miesiącu, którą uznali za chaotyczną i słabo zorganizowaną.

Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego nie odpowiedział od razu na prośbę o komentarz.

Urzędnik administracji, który przemawiał pod warunkiem zachowania anonimowości, powiedział, że nie był świadomy tej sprawy, ale rząd USA poświęca czas na weryfikację danych czarterowych przed zezwoleniem na lądowanie w USA.

Administracja prezydenta USA Joe Bidena powiedziała, że ​​jej najwyższym priorytetem jest repatriacja Amerykanów i posiadaczy zielonej karty, którzy nie mogą opuścić Afganistanu podczas amerykańskiej ewakuacji w zeszłym miesiącu.

Wysoki rangą urzędnik Departamentu Stanu USA powiedział w poniedziałek, że Stany Zjednoczone są świadome, że około 100 obywateli USA i legalnych stałych mieszkańców jest gotowych opuścić Afganistan.

Stern powiedział, że sześciu Amerykanów, 83 posiadaczy zielonej karty i sześć osób ze specjalnymi wizami imigracyjnymi w USA przyznanymi Afgańczykom, którzy pracowali z rządem USA podczas 20-letniej wojny w Afganistanie, było na pokładzie samolotu Cam Air.

Planował przenieść pasażerów na czarterowy lot Ethiopian Airlines na lot do USA, i powiedział, że odprawa celna pozwoliła mu wylądować na międzynarodowym lotnisku Johna F. Kennedy’ego w Nowym Jorku.

READ  Badania pokazują, że globalne południe cierpi na lukę w badaniach nad zmianami klimatycznymi, podczas gdy bogate narody przewodzą w agendzie

Powiedział, że następnie służby celne zmieniły odprawę celną dla międzynarodowego lotniska Dulles poza Waszyngtonem, zanim odmówiły samolotowi prawa do lądowania w dowolnym miejscu w Stanach Zjednoczonych.

„Mam ogromnego, pięknego, gigantycznego Boeinga 787, którego widzę zaparkowanego przed nami” – powiedział. – Mam załogę. Mam jedzenie.

Stern powiedział, że mediatorzy w Kabulu uzyskali pozwolenie od kierowanego przez talibów Afgańskiego Urzędu Lotnictwa Cywilnego dla grup na wysłanie wyczarterowanego samolotu w celu odebrania pasażerów z lotniska w Kabulu.

(Raportowanie Jonathana Landaya; Edytowanie przez Scotta Malone i Stephena Coatesa)

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top