Grecja, Polska, Malta i Belgia są niezadowolone z planu pułapu gazu w wysokości 275 EUR/MW

Ministrowie mają zablokować długo oczekiwaną propozycję Komisji Europejskiej dotyczącą rządzenia blokiem, która zbulwersowała zarówno zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników zdecydowanej interwencji rynkowej.

Polska minister klimatu Anna Moskwa powiedziała, że ​​plan to „żart” i nie do zaakceptowania, ponieważ proponowana cena jest obecnie wyższa niż cena rynkowa.

„Tekst na stole nie jest zadowalający (…) i nie jest jasne, czy będzie miał wpływ na ceny” – powiedział po przybyciu na rozmowy belgijski minister energii Dinne van der Straaten.

Ich grecki kolega powiedział, że 150-200 euro/MWh jest „realistyczne”.

„Mogłoby to pomóc nam obniżyć ceny gazu, a tym samym ceny energii elektrycznej, co jest dużym wyzwaniem w Europie tej zimy” – powiedział Konstantinos Skregas.

Malta była również niezadowolona z proponowanego pułapu cenowego, a jej minister energii i środowiska Miriam Talli powiedziała, że ​​surowe warunki wymagane do uruchomienia mechanizmu sprawiają, że jest to „niewykonalne”.

15 krajów UE domaga się ograniczenia wydatków na energię po tym, jak ceny gazu osiągnęły rekordowy poziom w sierpniu zeszłego roku, gdy Rosja ograniczyła dostawy do Europy w następstwie zachodnich sankcji za wojnę Moskwy z Ukrainą.

Opozycja pochodzi z małego, ale potężnego obozu kierowanego przez Niemcy, największą gospodarkę UE. Wraz z Holandią, Szwecją, Austrią i Finlandią twierdzą, że ograniczenie mogłoby przenieść dostawy gdzie indziej i zmniejszyć zachęty do zmniejszenia zużycia gazu.

Komisja zaproponowała ograniczenie przedmiesięcznej ceny holenderskiego tytułu własności przesyłu gazu (TTF), jeśli przekroczy ona 275 euro/MW przez dwa tygodnie i jednocześnie będzie o 58 euro wyższa niż w przypadku skroplonego gazu ziemnego. (LNG) globalny benchmark przez 10 kolejnych dni sesyjnych.

Tylko estoński minister nazwał plan „w porządku, prawie” środkiem tymczasowym i mającym na celu rozwiązanie problemu ekstremalnych wzrostów cen, a nie trwałe rozwiązanie.

READ  Warszawa - Oglądam własny polski debiut Casha w The Athletic

„Europa powinna być jeszcze bardziej atrakcyjnym rynkiem gazu”, powiedziała Reina Chikut. „Wszelkie działania dotyczące paliw kopalnych i gazu – nie rozwiążą problemu. Potrzebujemy lokalnej, przystępnej cenowo energii o niewielkim wpływie na środowisko – to jest energia odnawialna”.

Zeszłego lata Unia Europejska zatwierdziła środki mające na celu złagodzenie poważnego kryzysu energetycznego, aby zapobiec nieoczekiwanym zyskom producentów energii, gdy ceny wzrosły od oszczędności energii elektrycznej i gazu do nowych podatków.

Ale to, co i jak kontrolować ceny gazu, dzieli UE od miesięcy.

Rozpoczęcie wspólnych zakupów gazu i przyspieszenie procedur wydawania pozwoleń na odnawialne źródła energii narazi Polskę, Belgię, Grecję i Włochy na ryzyko bycia zakładnikami.

(Dodatkowa relacja Marka Streleckiego, scenariusz Gabrieli Pacińskiej, montaż Tomasz Janowski)

Autorzy: Gabriela Pacińska i Benoit van Overstraten

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top