Główny naukowiec WHO mówi, że Omicron jest „całkowicie zaraźliwy”, nie należy się tym niepokoić

Treść artykułu

GENEWA – Główny naukowiec Światowej Organizacji Zdrowia powiedział na nadchodzącej konferencji Reuters w piątek, że ludzie nie powinni panikować z powodu pojawienia się wariantu koronawirusa Omicron i powiedział, że jest za wcześnie, aby powiedzieć, czy szczepionki wymagają przeformułowania.

Reklamy

Treść artykułu

Soumya Swaminathan powiedział na konferencji, że szybko rozwijający się wariant musi stać się bardziej przenośny, aby konkurować z wariantem delta, który odpowiada za 99% bieżących transmisji.

„Musimy być przygotowani i czujni, a nie wpadać w panikę, ponieważ jesteśmy w innej sytuacji niż rok temu” – powiedziała.

Swaminathan przytoczył dane pokazujące, że liczba przypadków Omicron podwaja się codziennie w Afryce Południowej, gdzie po raz pierwszy został zidentyfikowany.

Wiele rządów zaostrzyło przepisy dotyczące podróży, aby powstrzymać się od nowej alternatywy.

Jednak Omicron został zidentyfikowany w 40 krajach, powiedział Rochelle Wallinsky, dyrektor amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom, podczas briefingu w Białym Domu.

Urzędnicy powiedzieli, że firmowe przyjęcie urodzinowe w norweskiej stolicy Oslo spowodowało co najmniej 13 infekcji, co czyni je największą epidemią poza Republiką Południowej Afryki.

Reklamy

Treść artykułu

Wiele wciąż nie wiadomo na temat Omicron. Niektóre części Europy zmagają się z falą infekcji częstszego typu delta.

READ  FBI aresztuje „podejrzanego seryjnego mordercę” odpowiedzialnego za śmierć w Missouri w stanie Kansas

Dyrektor ds. nagłych wypadków Światowej Organizacji Zdrowia, Mike Ryan, powiedział, że nie ma dowodów na to, że obecne szczepionki muszą zostać zmodyfikowane, aby zwalczać Omicron. Powiedział, że urzędnicy powinni skupić się na szczepieniu większej liczby osób szczepionkami dostępnymi obecnie na rynku.

„Musimy skupić się na szczepieniu najbardziej zagrożonych osób” – powiedział Ryan podczas wydarzenia w mediach społecznościowych.

Jednak rzecznik WHO Christian Lindmeier powiedział podczas briefingu prasowego ONZ w Genewie, że producenci szczepionek powinni przygotować się na możliwość modyfikacji swoich produktów.

Ugur Sahin, dyrektor generalny niemieckiego BioNTech, który produkuje szczepionkę COVID-19 przy użyciu Pfizera, powiedział agencji Reuters Next, że firma powinna być w stanie stosunkowo szybko dostosować zastrzyki.

Reklamy

Treść artykułu

Shaheen powiedział również, że obecne szczepionki powinny nadal zapewniać ochronę przed poważną chorobą, pomimo mutacji.

„Myślę w zasadzie, że w pewnym okresie będziemy potrzebować nowej szczepionki przeciwko tej nowej alternatywie. Pytanie brzmi, jak pilnie powinna być dostępna” – powiedział Shaheen.

Przepraszamy, ale nie udało się wczytać tego filmu.

Niepokojące luki w szczepieniach

Australia stała się ostatnim krajem, który zgłosił transmisję nowego wariantu przez społeczność, a Nebraska stała się szóstym stanem USA, który zgłosił swoją obecność.

Zimbabwe poinformowało, że zidentyfikowało 50 przypadków, a Kanada zgłosiła 11.

Według danych agencji Reuters, prawie 264 miliony osób zostało zarażonych koronawirusem od czasu wykrycia go po raz pierwszy w środkowych Chinach pod koniec 2019 roku, a 5,48 miliona osób zmarło.

Reklamy

Treść artykułu

Liczba przypadków w Europie, obecnym epicentrum pandemii, przekroczyła w piątek 75 milionów.

READ  Sankcje nałożone na Irańczyków oskarżonych o rzekome cybernetyczne próby wpłynięcia na wybory w USA w 2020 r.

Wskaźniki szczepień różnią się w zależności od kraju, ale w krajach ubogich istnieją niepokojące luki. Indonezja, czwarty najbardziej zaludniony kraj na świecie i niegdyś epicentrum COVID-19 w Azji, zaszczepiła tylko około 35% swojej populacji.

W Stanach Zjednoczonych administracja Bidena ogłosiła działania mające na celu ochronę przed rozprzestrzenianiem się wirusa. Od poniedziałku międzynarodowi podróżnicy przybywający do Stanów Zjednoczonych będą musieli uzyskać negatywny wynik testu na obecność COVID-19 w ciągu jednego dnia od podróży.

Mniej niż 60% populacji USA zostało w pełni zaszczepionych, co jest jednym z najniższych wskaźników wśród bogatych narodów.

Oprócz siania spustoszenia w branży turystycznej, represje te zbombardowały rynki finansowe i osłabiły główne gospodarki w chwili, gdy zaczęły one odradzać się po przestojach spowodowanych przez Delta.

Reklamy

Treść artykułu

Polityk Banku Anglii Michael Saunders, który głosował za podwyżką stóp procentowych w zeszłym miesiącu, powiedział w piątek, że potrzebuje więcej informacji na temat Omicron przed podjęciem decyzji, jak głosować w tym miesiącu.

Niemcy zapowiedziały, że zabronią osób nieszczepiących się we wszystkich poza podstawowymi firmami, a na początku przyszłego roku zostaną opracowane przepisy, które sprawią, że szczepienia będą obowiązkowe.

Kilka krajów, w tym Wielka Brytania i Stany Zjednoczone, wprowadziło plany wprowadzenia dawek przypominających, ale one, podobnie jak zakaz podróżowania, budzą kontrowersje.

Wielu naukowców twierdzi, że sposobem na powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa jest upewnienie się, że biedne kraje mają dostęp do szczepionek, a nie dawanie masowych dopalaczy ludziom w bogatych krajach.

    Reklamy

uwagi

Postmedia zobowiązuje się do utrzymywania aktywnego i obywatelskiego forum do dyskusji i zachęcania wszystkich czytelników do dzielenia się opiniami na temat naszych artykułów. Moderowanie komentarzy może potrwać do godziny, zanim pojawią się w Witrynie. Prosimy, aby Twoje komentarze były trafne i pełne szacunku. Włączyliśmy powiadomienia e-mail — otrzymasz teraz wiadomość e-mail, jeśli otrzymasz odpowiedź na swój komentarz, jeśli pojawi się aktualizacja obserwowanego wątku komentarzy lub jeśli jest to użytkownik, którego obserwujesz. odwiedziliśmy Wytyczne dla społeczności Aby uzyskać więcej informacji i szczegółów na temat ustawiania pliku E-mail Ustawienia.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top