Głos ONZ wyraźnie wzywa do „nieodwracalnego” wpływu ludzi na klimat

Panel Klimatyczny ONZ wydał w poniedziałek surowe ostrzeżenie, mówiąc, że świat jest niebezpiecznie bliski niekontrolowanego wzrostu temperatury – i że to ludzie są „jednoznacznie winni”.

Już teraz poziomy gazów cieplarnianych w atmosferze są na tyle wysokie, że powodują zakłócenia klimatyczne na dziesięciolecia, jeśli nie stulecia, ostrzegają naukowcy Przenosić Z Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu.

Jest to dodatek do śmiertelnych fal upałów, potężnych tornad i innych ekstremalnych zjawisk pogodowych, które mają miejsce teraz i prawdopodobnie staną się bardziej dotkliwe.

Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Guterres, który nazwał raport „czerwonym kodem dla ludzkości”, wezwał do natychmiastowego zaprzestania energetyki węglowej i innych paliw kopalnych o wysokim stopniu zanieczyszczenia.

„Dzwonki alarmowe są ogłuszające” – powiedział Guterres w oświadczeniu. „Ten raport powinien być dzwonem śmierci dla węgla i paliw kopalnych, zanim zniszczą naszą planetę”.

Raport IPCC pojawia się zaledwie trzy miesiące przed główną konferencją klimatyczną ONZ w Glasgow w Szkocji, kiedy kraje będą pod presją zobowiązania się do ambitnych działań na rzecz klimatu i znacznych środków finansowych.

Pożary wywołane upałem i suszą ogarnęły całe miasta w zachodnich Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, w tym Lytten w Kolumbii Brytyjskiej, które zostało podpalone na początku tego lata. (prasa kanadyjska)

Opierając się na ponad 14 000 badań naukowych, raport przedstawia najbardziej wszechstronny i szczegółowy obraz tego, jak zmienia się klimat, aby zmienić świat przyrody – i co może nastąpić w przyszłości.

Raport mówi, że jeśli nie zostaną podjęte natychmiastowe, szybkie i zakrojone na szeroką skalę działania w celu zmniejszenia emisji, średnia globalna temperatura prawdopodobnie przekroczy próg ocieplenia 1,5°C w ciągu najbliższych 20 lat.

Do tego limitu Zobowiązania krajów do redukcji emisji Nie wystarczyło zmniejszyć poziom gazów cieplarnianych gromadzących się w atmosferze.

W odpowiedzi na ustalenia rządy i aktywiści wyrazili zaniepokojenie.

„Raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu podkreśla pilność tej chwili” – powiedział w oświadczeniu amerykański wysłannik ds. klimatu John Kerry. „Świat musi się zjednoczyć, zanim możliwość ograniczenia globalnego ocieplenia do 1,5°C stanie się nieosiągalna”.

Mężczyzna idzie na rowerze po zalanej drodze po rekordowym deszczu 20 lipca w Zhengzhou w prowincji Henan w środkowych Chinach. (Chinatopix za pośrednictwem The Associated Press)

Raporty ostrzegają przed katastrofalnymi skutkami

Raport mówi, że emisje „jednoznacznie spowodowane działalnością człowieka” podniosły dzisiejszą średnią globalną temperaturę o 1,1°C powyżej średniej sprzed epoki przemysłowej – i pchnęłyby ją o 0,5°C więcej, gdyby nie efekt modyfikujący zanieczyszczenie atmosfery.

Oznacza to, że w miarę odchodzenia społeczeństw od paliw kopalnych duża część aerozoli w powietrzu zniknie, a temperatury mogą wzrosnąć.

Naukowcy ostrzegają, że wzrost temperatury o ponad 1,5 stopnia Celsjusza powyżej średniej sprzed epoki przemysłowej może doprowadzić do niekontrolowanej zmiany klimatu z katastrofalnymi skutkami, takimi jak upały tak intensywne, że plony padają lub ludzie umierają tylko dlatego, że przebywają na zewnątrz.

Każde dodatkowe 0,5°C ocieplenia zwiększy również intensywność i częstotliwość ekstremalnych temperatur i ulewnych deszczów, a także susz na niektórych obszarach. Ponieważ temperatury zmieniają się z roku na rok, naukowcy mierzą ocieplenie klimatu za pomocą średnich 20-letnich.

„Mamy wszystkie dowody, których potrzebujemy, aby pokazać, że znajdujemy się w kryzysie klimatycznym” – powiedziała trzykrotna współautorka IPCC Sonia Seneviratne, klimatolog z ETH Zurich, która wątpi, czy zapisze się do czwartego raportu. „Twórcy polityki mają wystarczająco dużo informacji. Możesz zapytać: czy jest to przydatne wykorzystanie czasu naukowców, jeśli nic nie jest zrobione?”

Zarejestrowane już ocieplenie o 1,1°C wystarczyło, by wywołać katastrofalną pogodę. W tym roku fale upałów zabiły setki mieszkańców północno-zachodniego Pacyfiku i pobiły rekordy na całym świecie. Pożary wywołane upałem i suszą pustoszą całe miasta na zachodzie Stanów Zjednoczonych, uwalniając rekordowe emisje z lasów syberyjskich i wysyłając Greków promem do ucieczki ze swoich ziem.

„Każda część ocieplenia ma znaczenie” – powiedział Ed Hawkins, współautor w Międzyrządowym Panelu ds. Zmian Klimatu, klimatolog z University of Reading w Wielkiej Brytanii. „Konsekwencje pogarszają się, gdy robimy się cieplej”.

Jest prawie pewne, że pokrywa lodowa Grenlandii będzie nadal topnieć. Oceany będą się nadal nagrzewać, a poziom ich powierzchni będzie rósł przez kilka następnych stuleci.

Kilka nieodwracalnych zmian: raport

Jest już za późno, aby zapobiec tym szczególnym zmianom. Najlepsze, co może zrobić świat, to spowolnić go, aby kraje miały więcej czasu na przygotowanie się i przystosowanie.

„Jesteśmy teraz zaangażowani w pewne aspekty zmian klimatycznych, z których niektóre są nieodwracalne przez setki, a nawet tysiące lat” – powiedział Tamsin Edwards, współautor IPCC, klimatolog z King’s College London. „Ale im mniej zmniejszymy ocieplenie, tym bardziej możemy uniknąć lub spowolnić te zmiany”.

Ale nawet jeśli chodzi o spowolnienie zmian klimatycznych, czytamy w raporcie, światowi brakuje czasu.

Jeśli świat znacznie zmniejszy emisje w następnej dekadzie, średnie temperatury mogą wzrosnąć o 1,5 °C do 2040 r. i być może 1,6 °C do 2060 r., zanim się ustabilizują.

Dzieci siedzą obok wodopoju wykopanego w wyschniętym korycie rzeki w odległej wiosce Fenoaivo na Madagaskarze w listopadzie 2020 roku. 19 pandemii, 1,5 miliona ludzi potrzebuje pomocy żywnościowej w nagłych wypadkach, zgodnie ze Światowym Programem Żywnościowym Organizacji Narodów Zjednoczonych. (Leetitia Bezin/The Associated Press)

Jeśli świat nie zmniejszy drastycznie emisji i zamiast tego będzie podążał obecną ścieżką, planeta może odnotować wzrost o 2°C do 2060 r. i 2,7°C do końca stulecia.

Ziemia nie była tak ciepła od pliocenu, prawie 3 miliony lat temu – kiedy pojawili się pierwsi przodkowie człowieka, a oceany były o 25 metrów wyższe niż dzisiaj.

A może być jeszcze gorzej, jeśli ocieplenie doprowadzi do sprzężenia zwrotnego, które uwalnia więcej gazów cieplarnianych, takich jak topnienie wiecznej zmarzliny w Arktyce lub śmierć globalnych lasów. W tych wysokoemisyjnych scenariuszach Ziemia może opaść w temperaturach o 4,4°C wyższych niż średnia przedprzemysłowa w latach 2081-2100.

„Zmieniliśmy już naszą planetę i będziemy musieli żyć z niektórymi z tych zmian przez wieki i tysiąclecia” – powiedział współautor IPCC, Juri Rugeli, klimatolog z Imperial College London.

Teraz pytanie, powiedział, brzmi, ile nieodwracalnych zmian unikniemy: „Nadal musimy dokonać wyboru”.

READ  Jacob Zuma poddaje się południowoafrykańskiej policji | Wiadomości o korupcji

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top