Globalne zdrowie na łasce uzależnienia od paliw kopalnych, ostrzegają naukowcy | kryzys klimatyczny

Globalne zdrowie na łasce uzależnienia od paliw kopalnych, ostrzegają naukowcy |  kryzys klimatyczny

Badania pokazują, że zdrowie ludzi na świecie jest zdane na łaskę globalnego uzależnienia od paliw kopalnych.

Analiza wskazuje na wzrost liczby zgonów z powodu upałów, głodu i chorób zakaźnych w miarę nasilania się kryzysu klimatycznego, podczas gdy rządy nadal zapewniają więcej dotacji na paliwa kopalne niż biedne kraje cierpiące na skutki globalnego ocieplenia.

Raport mówi, że kryzys klimatyczny pogłębia kryzys żywnościowy, energetyczny i związany z kosztami życia. Na przykład w 2021 r. z powodu intensywnego upału stracono prawie pół biliona godzin pracy. Dotknęło to głównie pracowników rolnych w biednych krajach, odcinając dostawy żywności i dochody.

Jednak raport mówi, że pilne, skoncentrowane na zdrowiu działania mające na celu przeciwdziałanie globalnemu ociepleniu mogą uratować miliony istnień ludzkich rocznie i umożliwić ludziom prosperowanie, a nie tylko przetrwanie, dzięki czystszemu powietrzu i lepszej diecie.

Raport przygotowany przez The Lancet Group Countdown to Health and Climate Change nosi tytuł Zdrowie na łasce paliw kopalnych. Został opracowany przez blisko 100 ekspertów z 51 instytucji na wszystkich kontynentach i opublikowany w okresie poprzedzającym ONZ COP27 Szczyt klimatyczny w Egipcie.

Vanuatu stało się pierwszym krajem, który w nagraniu wideo Zgromadzenia Ogólnego ONZ wezwał do zawarcia globalnego traktatu o wycofaniu paliw kopalnych

„Kryzys klimatyczny nas zabija” – powiedział sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres w odpowiedzi na raport. „Podważa nie tylko zdrowie naszej planety, ale także zdrowie ludzi na całym świecie – poprzez toksyczne zanieczyszczenie powietrza, zmniejszone bezpieczeństwo żywnościowe, zwiększone ryzyko wybuchów chorób zakaźnych, ekstremalne temperatury, susze, powodzie i wiele innych”.

Dodał, że zdrowie ludzkie, środki do życia, budżety gospodarstw domowych i gospodarki narodowe uderzają, ponieważ uzależnienie od paliw kopalnych nadal wymyka się spod kontroli. „Nauka jest jasna: logicznie masowe inwestycje w energię odnawialną i odporność na zmiany klimatu zapewnią zdrowsze i bezpieczniejsze życie ludziom w każdym kraju”.

Dr Marina Romanello, szefowa Lancet Countdown i University College London (UCL), powiedziała: „Obserwujemy ciągłe uzależnienie od paliw kopalnych. Rządy i firmy nadal faworyzują przemysł paliw kopalnych ponad zdrowie ludzi”.

Raport śledzi 43 wskaźniki zdrowia i klimatu, w tym narażenie na ekstremalne upały. Okazało się, że zgony związane z upałami w najbardziej narażonych grupach – dzieci poniżej pierwszego roku życia i dorosłych powyżej 65 roku życia – wzrosły o 68% w ciągu ostatnich czterech lat w porównaniu z latami 2000-2004.

„Fale upałów są nie tylko bardzo nieprzyjemne, ale są też śmiertelne dla ludzi, którzy mają zwiększoną podatność” – powiedział Romanello.

Ekstremalne temperatury również uniemożliwiły ludziom pracę, z 470 miliardami roboczogodzin utraconych na całym świecie w 2021 roku. „To około 40% wzrost w porównaniu z latami 90., a związane z tym dochody i straty gospodarcze szacujemy na około 700 miliardów dolarów” – powiedziała. W porównaniu z latami pięćdziesiątymi około 30% ziemi jest obecnie dotkniętych poważnymi suszami.

Raport mówi, że te efekty prowadzą do zwiększonego głodu. Gorące okresy w 2020 r. wiązały się z dodatkowymi 98 milionami ludzi niezdolnymi do zdobycia potrzebnej żywności, w porównaniu ze średnią z lat 1981-2010, a odsetek światowej populacji doświadczającej braku bezpieczeństwa żywnościowego rośnie. „Największym motorem tego jest zmieniający się klimat” – powiedział Romanello.

Żurawie pompowe w Nowym Meksyku. Raport mówi, że strategie 15 największych firm naftowych i gazowych nadal stoją w sprzeczności z zakończeniem kryzysu klimatycznego. Zdjęcie: Paul Ratje/AFP/Getty Images

Profesor Elizabeth Robinson z London School of Economics powiedziała: „Jest to szczególnie niepokojące, biorąc pod uwagę, że w tym roku globalne łańcuchy dostaw żywności ponownie zostały narażone na wstrząsy. [such as the war in Ukraine]Świadczy o tym szybki wzrost cen żywności.

Raport odnotował również wpływ kryzysu klimatycznego na choroby zakaźne, stwierdzając, że w ciągu ostatniej dekady okresy przenoszenia malarii wydłużyły się o 32% w regionach położonych na dużych wysokościach w obu Amerykach i o 15% w Afryce. do lat pięćdziesiątych. W tym samym okresie prawdopodobieństwo przeniesienia dengi wzrosło o 12%.

Raport Lancet śledzi również system paliw kopalnych. Okazało się, że 80% z 86 ocenionych rządów było dotacje do paliw kopalnychktóre w 2019 roku dostarczyły łączną sumę 400 miliardów dolarów. Dotacje te były większe niż krajowe wydatki na zdrowie w pięciu krajach, w tym w Iranie i Egipcie, oraz ponad 20% wydatków na zdrowie w 16 innych krajach.

„Do tej pory rządy Nie udało się przesłać Mniejsza kwota 100 miliardów dolarów rocznie na wsparcie działań na rzecz klimatu w krajach o niskich dochodach” – zauważa raport.

Raport mówi, że strategie 15 największych firm naftowych i gazowych nadal stoją w sprzeczności z zakończeniem kryzysu klimatycznego „niezależnie od ich roszczeń i zobowiązań klimatycznych”.

„Obecne strategie wielu rządów i firm zamkną świat w śmiertelnie cieplejszej przyszłości, łącząc nas z wykorzystaniem paliw kopalnych, które szybko zamyka perspektywy na znośny świat” – powiedział profesor Paul Ekins z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles.

Szybkie ograniczenie spalania paliw kopalnych nie tylko zmniejszyłoby globalne ocieplenie, powiedział Romanello, ale przyniosłoby natychmiastowe korzyści zdrowotne, takie jak zapobieganie milionowi lub więcej przedwczesnych zgonów z powodu zanieczyszczenia powietrza rocznie.

Raport mówi, że przejście na dietę bogatą w rośliny w krajach rozwiniętych zmniejszyłoby o połowę emisje z produkcji czerwonego mięsa i mleka oraz zapobiegłoby do 11,5 miliona zgonów związanych z dietą rocznie.

„Świat znajduje się w krytycznym momencie. Skoncentrowana na zdrowiu reakcja na obecne kryzysy będzie nadal zapewniać możliwość zapewnienia zdrowej, niskoemisyjnej i odpornej przyszłości” – powiedział profesor Anthony Costello, współprzewodniczący Lancet Count Down.

READ  Trump przegrywa sprawę Sądu Najwyższego USA, aby zatrzymać zwrot podatku od Kongresu

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *