Giganci z miliardami dolarów topnieją

Może wydawać się, że to niewielka ilość, ale może mieć duży wpływ, ponieważ wysokość oceanu jest nierówna. Są obszary, w których poziom oceanów wzniesie się znacznie wyżej i obszary, w których poziom oceanu będzie niższy. Na przykład w cieplejszych regionach poziom mórz podniesie się w wyniku ekspansji termicznej – gdy woda się ociepla, rozszerza się, a na skalę tak dużą jak oceany, robi dużą różnicę.

Ze wszystkich czynników wpływających na wzrost poziomu morza największym jest rozszerzalność cieplna. Kolejny największy wkład pochodzi z topnienia lodowców górskich, pokryw lodowych i wód nieglacjalnych opuszczających nasze rzeki. Wśród tych niedawnych współtwórców w ciągu ostatnich dwudziestu lat był: Topnienie lodowców górskich powoduje dodatkowy wzrost poziomu morza o 21%.

Lodowce są nie tylko przydatne jako magazyny świeżej wody, ale także przyczyniają się do tworzenia rzadszych ekosystemów.

Sam lodowiec może wydawać się pozbawiony życia, ale można znaleźć unikalne stworzenia zarówno na powierzchni, jak i pod nim. Podczas gdy niskie ciśnienie atmosferyczne i promieniowanie ultrafioletowe sprawiają, że lodowce są nieprzyjaznym środowiskiem na powierzchni Mogą rosnąć wyspecjalizowane glony lodowe. Powierzchnia lodowca może być również zanurzona lub podziurawiona otworami zawierającymi życie. Te dziury, zwane dziurami krikonitowymi, tworzą się, gdy kurz i brud na szczycie lodowca nagrzewa się w słońcu i topi się po powierzchni.

Otwory cyrokonitowe stają się małymi ekosystemami, nieco osłoniętymi i cieplejszymi niż otaczający je lód, z mniejszą ilością wody z roztopów i pewnymi składnikami odżywczymi z brudu – wspierają grzyby, bakterie, niesporczaki i skorupiaki.

Głębiej pod lodem, gdzie promienie słoneczne nie mogą przeniknąć, organizmy muszą polegać na energii z podłoża skalnego. W poszczególnych jeziorach polodowcowych, Odkryto tysiące unikalnych drobnoustrojów, chociaż nie mamy pojęcia o pełnym zasięgu bioróżnorodności, która żyje w tych niedostępnych miejscach.

READ  Shenzhou-12: Chiny rozpoczynają pierwszy lot kosmiczny od 2016 roku | wiadomości kosmiczne

W miarę cofania się lodowców oczekuje się wzrostu różnorodności biologicznej, gdzie siedliska górskie stają się odpowiednie dla szerszej gamy organizmów w miarę ich ogrzewania. Chociaż odbywa się to kosztem utraty specjalistów od lodowców na rzecz generalistów zdolnych do szybkiej kolonizacji w dole rzeki. Utrata naszych lodowców może oznaczać utratę dostępu do tysięcy unikalnych gatunków, które mogą się rozwijać w wymagającym klimacie.

Poza krawędzią lodu lodowce są niezbędne dla zrównoważenia biologicznie zróżnicowanych środowisk. „Są pewne obszary, w których topnienie lodowców ma kluczowe znaczenie” – mówi Ines Dusselant, glacjolog z World Glacier Monitoring Service na Uniwersytecie w Zurychu. Na północ od Andów, w Chile, Ekwadorze, Boliwii, Argentynie i Peru, tam Tereny podmokłe na dużych wysokościach, które zależą od lodowatej wody roztopowej, na przykład. Te mokradła, zwane bofedales, W zakresie od 3000 do 6000 metrów (9800-19700 stóp) nad poziomem morzaSą „niezwykle zróżnicowane ekologicznie i społecznie znaczące” – mówi Davies.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top