Gen, który podwaja ryzyko poważnego COVID-19 wykrytego w Polsce

WARSZAWA – Polscy naukowcy odkryli gen, który podwaja ryzyko poważnego zachorowania na COVID-19, co, jak mają nadzieję, pomoże lekarzom zidentyfikować osoby o wysokim ryzyku zachorowania.

Ponieważ niechęć do szczepień jest kluczowym czynnikiem wysokiego wskaźnika śmiertelności z powodu koronawirusa w Europie Środkowej i Wschodniej, naukowcy są przekonani, że zidentyfikowanie osób o wysokim ryzyku zachęci ich do zastrzyku i skorzystania z bardziej intensywnych opcji leczenia w przypadku zakażenia.

„Po ponad półtora roku pracy udało nam się zidentyfikować gen (z koronawirusem), który jest odpowiedzialny za rokowanie poważnej choroby” – powiedział minister zdrowia Adam Nidzilski.

„Oznacza to, że w przyszłości możemy… zidentyfikować osoby z prognozą poważnego wpływu choroby rządowej”.

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego Bialistac odkryli, że genetyka jest czwartym najważniejszym czynnikiem określającym, jak poważnie dana osoba jest zarażona COVID-19 po wieku, wadze i płci.

Wirus jest obecny u około 8-9% populacji Polski, w porównaniu z 8-9% w Europie i 27% w Indiach – powiedział Marcin Moniusko, kierujący projektem profesor.

Inne badania wykazały, że czynniki genetyczne odgrywają ważną rolę w rozwoju COVID-19.

W listopadzie brytyjscy naukowcy powiedzieli, że zidentyfikowali wersję genu związanego z ryzykiem niewydolności płuc z Covit-19.

READ  Mołdawia wraca do Polski po gaz wśród napięć z Rosją

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top