Gazociąg Bałtycki jest połączony z polskim i duńskim systemem przesyłowym

Gazociąg Bałtycki jest połączony z polskim i duńskim systemem przesyłowym

Podmorski gazociąg Baltic Pipeline jest już podłączony do polskiego i duńskiego systemu przesyłowego – poinformował operator Gas-System. Gazociąg jest centralnym elementem starań polskiego rządu o uniezależnienie kraju od rosyjskiego importu energii.

„Dzięki tej inwestycji połączyliśmy sieci gazowe Polski i Danii oraz stworzyliśmy nowy szlak dostaw gazu ziemnego do regionu Europy Środkowo-Wschodniej” – powiedział w oświadczeniu prezes Gas Organization Tomas Stępień.

„Przed nami jeszcze kilka prac związanych z rozruchem i gazowaniem, po których planujemy rozpocząć 1 października 2022 r.”

Po stronie duńskiej działania mające na celu połączenie rurociągów podmorskich z rurociągami lądowymi, znane jako łączniki, były prowadzone przez Energinet. Po stronie polskiej operacja ta była realizowana przez system gazowy.

Gazociąg Bałtycki ustanowi nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynek duński i polski oraz do odbiorców końcowych w krajach sąsiednich. Wszystkie operacje przebiegają zgodnie z harmonogramem – powiedział Kas-System.

Planowany jest gazociąg bałtycki Obowiązuje od 1 października Ma początkową przepustowość 2-3 miliardów metrów sześciennych (BMC) gazu rocznie. Oczekuje się, że do 2023 r. osiągnie pełną przepustowość 10 mld m3 gazu rocznie.

Pojawiły się obawy, że planowany termin zakończenia, przypadający na jesień 2022 r., będzie musiał zostać przesunięty. Przerwał pracę w Danii Po wycofaniu zezwolenia środowiskowego. Ale teraz te problemy zostały rozwiązane i projekt przebiega zgodnie z harmonogramem.

Trasa Gazociągu Bałtyckiego (Lemiel/Wikimedia Commonspod CC BY-SA 4.0)

Rurociąg jest częścią wysiłków Polski Aby odzwyczaić kraj od rosyjskiego gazuW tym nieprzedłużenie kontraktu z Gazpromem, gdy wygasa z końcem tego roku.

READ  Ceny benzyny i oleju napędowego w Polsce gwałtownie wzrosły w UE od czasu inwazji Rosji na Ukrainę.

Plany te jednak przyspieszyła inwazja Ukrainy, która skłoniła Polskę do ogłoszenia swojego zamiaru. Zatrzymaj w tym roku cały rosyjski import energii. Wtedy Gazprom Wstrzymanie eksportu gazu do Polski Po tym, jak Warszawa odmówiła zamiany płatności na ruble.

Dzięki nowemu gazociągowi z Norwegii rząd dążył do zwiększenia importu skroplonego gazu ziemnego. Katar i Amerykę. Niedawno ogłosił, że w Gdańsku powstanie nowy pływający terminal LNG Dwa razy większe niż wcześniej planowano.

Polska podwaja wielkość planowanego gazoportu ze względu na zainteresowanie Ukrainy, Czech i Słowacji

Źródło zdjęcia Mian: System gazowy

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *