Gaza: Protesty przeciwko marszowi izraelskiej skrajnej prawicy przez Jerozolimę | Wiadomości o Gazie

Setki osób demonstrowało w oblężonej enklawie przeciwko tzw. „marszowi flag” w okupowanej Jerozolimie Wschodniej.

Setki Palestyńczyków w oblężonej Strefie Gazy protestowało przeciwko „prowokacyjnemu” marszowi skrajnie prawicowych nacjonalistów izraelskich przez okupowaną Jerozolimę Wschodnią.

Wtorkowy tak zwany „Marsz Flag”, który upamiętnia rocznicę okupacji wschodniej części miasta przez Izrael w 1967 roku, nastąpił, ponieważ napięcia pozostają wysokie w związku z przymusowym wysiedleniem przez Izrael palestyńskich rodzin z dzielnicy Sheikh Jarrah.

Marsz był testem kruchego nowego rządu Izraela, a także chwiejnego rozejmu, który zakończył 11-dniową ofensywę Izraela w Gazie w zeszłym miesiącu, w której zginęło 256 Palestyńczyków, w tym 66 dzieci. Co najmniej 13 osób w Izraelu, w tym dwoje dzieci, zostało zabitych przez rakiety wystrzelone przez palestyńskie grupy zbrojne w Gazie.

Przed marszem izraelska policja siłą wypędziła dziesiątki Palestyńczyków spoza Bab al-Amud na Starym Mieście. Co najmniej 17 Palestyńczyków zostało aresztowanych, a 33 innych zostało rannych, gdy izraelska policja wystrzeliła granaty ogłuszające w pobliżu Bab al-Amud.

Setki ultranacjonalistycznych Żydów biorących udział w marszu słychać było skandujących po hebrajsku „Śmierć Arabom”. A w innej antypalestyńskiej pieśni krzyczeli: „Mam nadzieję, że twoja wioska spłonie”.

Palestyńczycy mówią, że takie pieśni słychać co roku podczas marszu.

W Gazie niektórzy protestujący spalili zdjęcia byłego premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego ostatniego następcy, Naftalego Bennetta, podczas gdy członkowie różnych frakcji palestyńskich wygłaszali przemówienia.

„Demonstrujący maszerowali przez obszary, które zostały brutalnie zbombardowane podczas ostatniej wojny” – powiedział Youmna al-Sayed, korespondent Al-Jazeera z Gazy.

Ismail Radwan, urzędnik Hamasu, ruchu, który rządzi pasem, powiedział, że marsz w Jerozolimie „wzbudził uczucia naszego narodu palestyńskiego”.

„Uważamy okupację syjonistyczną za pełną odpowiedzialność za konsekwencje jej zbrodni” – powiedział Radwan. „Wszystkie opcje są otwarte, aby odpowiedzieć na zbrodnie okupacji” – dodał.

READ  Australijski stan Wiktoria przechodzi do blokady COVID-19 po wybuchu „wysoce zaraźliwej” epidemii

Hamas zyskuje na popularności

Palestyńskie frakcje na okupowanym Zachodnim Brzegu również wezwały do ​​„Dnia Wściekłości” przeciwko marszowi. W ciągu ostatniego miesiąca izraelskie represje wobec protestujących na Wzgórzu Świątynnym zraniły setki Palestyńczyków.

„To prowokacja dla naszego narodu i agresja przeciwko naszym świętości” – powiedział premier Palestyny ​​Muhammad Shtayyeh o marszu w poniedziałek.

Tymczasem nowy sondaż opinii publicznej opublikowany we wtorek wykazał znaczny wzrost poparcia Palestyny ​​dla Hamasu w następstwie wojny z Gazą z zeszłego miesiąca.

Sondaż naukowy przeprowadzony przez Palestyńskie Centrum Badań nad Polityką i Sondażem wykazał również słabnące poparcie dla prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa, który jest postrzegany na arenie międzynarodowej jako partner w ożywieniu dawno wymarłego procesu pokojowego.

Sondaż wykazał, że 53% Palestyńczyków uważa, że ​​Hamas „najbardziej zasługuje na reprezentowanie i kierowanie narodem palestyńskim”, podczas gdy tylko 14% woli ruch Abbasa Fatah.

Sondaż wykazał również, że 77 procent Palestyńczyków wierzyło, że Hamas zwyciężył, a wielu twierdziło, że walczył w wojnie w obronie Jerozolimy i jej świętych miejsc, a nie jako część wewnętrznego konfliktu z ruchem Fatah Abbasa.

Organizatorzy sondaży przeprowadzili w zeszłym tygodniu ankiety twarzą w twarz z 1200 Palestyńczykami na okupowanym Zachodnim Brzegu iw Strefie Gazy, z marginesem błędu wynoszącym 3 punkty procentowe.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top