Gatunki inwazyjne zagrażają polskiej faunie i florze. Rząd zapowiada akcję

  • Agresywne gatunki obce obejmują rośliny, zwierzęta, grzyby i inne organizmy, które nie należą do ekosystemów i mogą powodować szkody środowiskowe lub gospodarcze
  • Często takie organizmy mają zdolność migracji naturalnie występujących roślin i zwierząt
  • Najbardziej znanym z inwazyjnych gatunków roślin jest Porsche Sosnovsky’ego; Zwierzęta to szara i czarna wiewiórka oraz marmurowy krab
  • Więcej podobnych informacji można znaleźć na stronie głównej Onet.pl.

Wiceprzewodniczący i Główny Konserwator Przyrody w Ministerstwie Klimatu i Środowiska wyjaśnił, że na jednym z nadchodzących posiedzeń rząd przyjmie ustawę o inwazyjnych gatunkach obcych.

Agresywne organizmy obce obejmują rośliny, zwierzęta, grzyby i inne organizmy, które nie są rodzime dla ekosystemu, powodując szkody środowiskowe lub gospodarcze lub niekorzystne skutki zdrowotne.

– Walka z inwazyjnymi organizmami obcymi jest głównym wyzwaniem dla przyszłości rodzimej różnorodności biologicznej. Często jednym z aspektów takich organizmów jest ich zdolność do migracji naturalnie występujących roślin i zwierząt, więc mogą stać się mniejszością – podkreśliła Goliska.

Wiceminister zaznaczył, że inwazyjne gatunki obce często już w swoim rodzimym przyrodzie są już zadomowione i są pospolite. Wspomniał z innymi, że gruczoł niecierpka, który został wprowadzony jako roślina ozdobna, obecnie rośnie licznie w dolinach rzek, kontrolując bioróżnorodność na tych obszarach.

– Najbardziej znanym gatunkiem rośliny jest Porsche Sosnowskiego, które sprowadzono z Kaukazu do Polski. W ostatnich dziesięcioleciach rozprzestrzenił się znacznie na bardzo dużych obszarach i jest niebezpieczny dla zwierząt gospodarskich, a przede wszystkim dla ludzi, zauważa Goliska.

Ze świata zwierząt wiceminister zwrócił uwagę m.in. na wiewiórkę szaro-czarną czy kraba marmurkowego.

Dalsza część artykułu pod filmem:

Goliska wyjaśniła, że ​​prawo będzie zgodne z przepisami wymieniającymi inwazyjne gatunki obce (wykonanie rozporządzenia nr 1143/2014), a także z przepisami zagrażającymi endemicznym roślinom i zwierzętom, jak wskazano w prawie UE.

READ  Skoki. Mecz Czterech Skoczni: Znamy wyniki testów polskich skoczków

Należy stworzyć centralny zapis danych o inwazyjnych organizmach obcych (potwierdzenie ich obecności w środowisku, wydane zezwolenia lub wdrożone środki osadnicze).

Goliska wyjaśniła, że ​​jednym z głównych celów projektu było zapobieganie przedostawaniu się obcych gatunków inwazyjnych do UE.

„Głównym zadaniem jest zapobieganie przemytowi gatunków inwazyjnych przed przekraczaniem granicy i repatriowanie ich z kraju, do którego zostały przywiezione. Problemem jest z pewnością nielegalny import, dlatego w programie przewidziano odpowiednie środki, w tym usuwanie takich organizmów, ” – wskazał.

Wiceminister poinformował, że decyzje będą podejmowane przez Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska we współpracy ze Służbą Graniczną, Inspekcją Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Badaniami Weterynaryjnymi.

Nowe przepisy wprowadzą również regulacje dotyczące wprowadzania inwazyjnych organizmów obcych w wyniku działalności człowieka opartej na polityce „zanieczyszczających płac”.

– Jeśli usługi badawcze przechwytują kogoś, kto próbuje wprowadzić lub usiłuje wprowadzić agresywny organizm obcy, musi on / ona wziąć pod uwagę finansowe konsekwencje swojego zachowania. W przypadku zwierząt pokrywają one koszty utrzymania i karmienia, aw przypadku wprowadzenia – niwelują negatywne skutki takiego zdarzenia – zaznaczyła Goliska.

Nowe przepisy stworzą bariery dla nieprzestrzegania przepisów krajowych i unijnych w tym zakresie, w szczególności kontroli działań zapobiegawczych i naprawczych związanych z wprowadzaniem i rozprzestrzenianiem się inwazyjnych organizmów obcych.

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top