Francuski premier Jean Castix wyróżnił lekkomyślne zachowanie, testy pozytywne dla COVID-19

Premier Francji Jean Castix wygłosił oświadczenie po belgijsko-francuskim spotkaniu konsultacyjnym w sprawie bezpieczeństwa w Pałacu Egmont w Brukseli 22 listopada.Olivier Matisse/The Associated Press

Po pozytywnym wyniku testu na COVID-19 premier Francji został zidentyfikowany w mediach społecznościowych i poza nimi jako przykład tego, czego nie robić w przypadku pandemii.

W obiegu znajduje się kilka filmów, na których zdemaskowany premier Jean Castex ściska dłonie wybranym urzędnikom w zamkniętej przestrzeni podczas konferencji burmistrza Paryża 16 listopada. Wiele osób wskazuje, że jest to sprzeczne z oficjalnym stanowiskiem Francji, zgodnie z którym wszyscy powinni nadal podejmować środki ostrożności, zwłaszcza gdy infekcje wzrastają.

Zauważyli również, że Castex, który w poniedziałek uzyskał wynik pozytywny, nazwał francuską karaibską prowincję Gwadelupa „nieodpowiedzialną” w egzekwowaniu środków dotyczących COVID-19, gdy sama nie przestrzegała zasad.

Kancelaria premiera poinformowała, że ​​sprawa jest wykorzystywana do celów politycznych i że „próbuje jak najbardziej przestrzegać zasad”.

Biuro Castex twierdzi, że 56-letni premier uzyskał pozytywny wynik testu na obecność wirusa po tym, jak jego 11-letnia córka zaraziła się wirusem, a on sam się izoluje przez 10 dni. Castex został zaszczepiony wiosną, ale jego córka nie została zaszczepiona, ponieważ szczepionki nie są zatwierdzone w Unii Europejskiej dla osób poniżej 12 roku życia. Oczekuje się pozwolenia w tym tygodniu.

Gabriel Attal, rzecznik francuskiego rządu, stanął w obronie Castexu, gdy filmy zaczęły krążyć po raz pierwszy. „Wszyscy jesteśmy ludźmi” – powiedział.

Jednak pozytywny test Castexu – zaledwie kilka godzin po wizycie w Brukseli i spotkaniu z belgijskimi ministrami – jest potencjalną kompromitacją dla francuskiego rządu i prezydenta Emmanuela Macrona przed kwietniowymi wyborami prezydenckimi.

Urzędnik w jego biurze powiedział we wtorek, że Castex zachorował na łagodny kaszel w nocy, ale planuje kontynuować pracę w izolacji. Zapytany o wydarzenie z 16 listopada, urzędnik powiedział, że Castex mył ręce środkiem dezynfekującym między każdym uściskiem dłoni.

READ  USS Bonhomme Richard: Dochodzenie marynarki wojennej wykazało, że pożar, który zniszczył amerykański okręt wojenny, był spowodowany serią błędów i „oczywiście można mu było zapobiec”

Urzędnik zauważył również, że na wejście na wydarzenie wymagane jest pozwolenie zdrowotne, które potwierdza, że ​​ludzie zostali w pełni zaszczepieni, mieli nowy negatywny wynik testu lub niedawno wyzdrowieli z wirusa.

Eksperci twierdzą, że zachowanie Castexu wskazuje na szerszy spadek czujności teraz, gdy większość populacji Francji otrzymała szczepienia. Sekretarz pracy Elizabeth Bourne ostrzegła w tym miesiącu przed samozadowoleniem, przyznając, że „możemy mieć krótki czas, ponieważ środki zaporowe stają się mniej szanowane”.

Infekcje wirusowe, hospitalizacje i zgony we Francji wzrosły w ostatnich tygodniach, a rząd przyspiesza egzekwowanie kart zdrowia i zachęca ludzi do otrzymywania dawek przypominających.

W wyniku pozytywnego testu Castexa kilku francuskich ministrów izoluje się w oczekiwaniu na wyniki testu, w tym europejski minister Clement Poon, który usunął zdjęcie z Instagrama, na którym śmieje się z Castexem bez maski.

Redaktorzy Globe piszą nasze poranne i wieczorne biuletyny aktualizacyjne, zawierające krótkie podsumowanie najważniejszych nagłówków dnia. Zarejestruj się dziś.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top