Francuski parlament zawiesił debatę na temat COVID-19 po tym, jak Macron powiedział, że chce „wzbudzić gniew” nieszczepionych ludzi

Francuski parlament zawiesił debatę nad nową ustawą o koronawirusie na początku środy, ponieważ prawodawcy opozycji zażądali od prezydenta Emmanuela Macrona wyjaśnień w sprawie komentarzy, w których powiedział, że chce „oburzyć” nieszczepione osoby.

W obliczu zbliżających się wyborów prezydenckich w kwietniu, które ma odbyć, Macron mógł oszacować, że wystarczająco dużo osób zostało zaszczepionych – i zdenerwowany tymi, którzy tego nie zrobili – że jego komentarze spodobają się wyborcom.

Jednak wywiad z gazetą Le Parisien, który ukazał się pod koniec wtorku, spotkał się z powszechnym potępieniem ze strony prawodawców opozycji, którzy wymusili zawieszenie debaty nad nowymi ograniczeniami.

Projekt ustawy wymagałby okazania dowodu szczepienia, aby wejść do restauracji, kina lub wsiąść do pociągu.

’Nieodpowiedzialny’

W wywiadzie Macron powiedział również, że ludzie, którzy nie są zaszczepieni, są „nieodpowiedzialni” i że planuje tak skomplikować ich życie, że w końcu otrzymają szczepionkę.

„Nieodpowiedzialni ludzie nie są już obywatelami” – powiedział w innym komentarzu krytykowanym przez opozycję.

„Żaden prezydent nie może mówić takich rzeczy” – powiedział parlamentarzyście Christian Jacob, który stoi na czele opozycyjnej konserwatywnej Partii Republikańskiej. „Popieram oświadczenie o szczepionce, ale nie mogę poprzeć tekstu, którego celem jest »rozpalenie gniewu« Francuzów”.

Jacob kontynuował: „Czy to twój cel, tak czy nie? Nie możemy kontynuować dyskusji bez jasnej odpowiedzi na to pytanie”.

Inni politycy opozycji powtórzyli uwagi Jacoba i wezwali premiera Jana Casteksa, aby przyszedł i porozmawiał z nimi. Sesja została zawieszona na krótko przed godziną 2:00 czasu lokalnego i miała zostać wznowiona o godzinie 15:00.

Wskaźnik szczepień należy do najwyższych w Europie

Historycznie Francja miała więcej sceptyków wobec szczepień niż wielu jej sąsiadów, a ograniczenia pandemiczne wywołały wiele protestów ulicznych, ale teraz ma jeden z najwyższych wskaźników szczepień przeciwko COVID-19 w Unii Europejskiej. Prawie 90 procent Francuzów w wieku co najmniej 12 lat zostało zaszczepionych.

READ  Dziesiątki tysięcy ludzi traci władzę, gdy zimowa burza ogarnia południowo-wschodnie Stany Zjednoczone | Stany Zjednoczone Pogoda

W wywiadzie, w którym odpowiadał na pytania wąskiej grupy czytelników Le Parisien, Macron nie powiedział, czy będzie ubiegał się o reelekcję, ale powiedział, że „chciałby”.

Oglądaj | Specjalista mówi, że wywieranie większej presji na nieszczepionych może nie zadziałać:

Specjalista mówi, że wywieranie większej presji na nieszczepionych może nie zadziałać

Lekarz chorób układu oddechowego z Toronto, dr Sameer Gupta, mówi, że ci, którzy nadal nie otrzymują szczepionki COVID-19, mogą nie zostać wepchnięci w to za pomocą bardziej represyjnych środków. (Benoit Tessier/Reuters) 1:15

Komentarze „piss off” — „emmerder” to potoczny czasownik, który można również przetłumaczyć jako „irytować” — powstały w odpowiedzi na jednego z takich czytelników, pielęgniarkę, która zapytała go o odroczone operacje niektórych zaszczepionych osób, ponieważ szpitale są zajęte leczenie nieszczepionych pacjentów z COVID-19.

Przez kilka miesięcy ludzie musieli wykazywać dowody szczepienia lub mieć negatywny wynik testu na COVID-19 w wielu miejscach publicznych. Jednak wraz ze wzrostem liczby infekcji w wariantach Delta i Omicron, rząd postanowił zrezygnować z opcji testowania w nowej ustawie.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top