Francja zobowiązała się do odbudowy więzi z Australią po niepowodzeniu umowy z okrętami podwodnymi

Komentarze Sebastiena Licornu pojawiły się po tym, jak Australia powiedziała, że ​​po anulowaniu zeszłorocznej umowy zapłaci francuskiemu kontrahentowi zbrojeniowemu Naval Group ugodę w wysokości 584 milionów dolarów. Działa od 2016 roku.
„Na jego prośbę spotkam się z ministrem obrony w nowym australijskim rządzie” – powiedział Licornu w oświadczeniu. Świergot. „Nasza historia i geografia są wspólne… Musimy patrzeć w przyszłość i odbudować współpracę na nowych fundamentach.”
Francja i Australia wdały się później w bardzo publiczną spór we wrześniu 2021 r. Australia się wycofała Umowa obronna warta miliardy dolarów zapewniłaby im okręty podwodne o napędzie atomowym, na korzyść porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi i Wielką Brytanią.
Prezydent Francji Emmanuel Macron (R) i premier Australii Scott Morrison (L) stoją przed kolacją w Pałacu Elizejskim w Paryżu we Francji 15 czerwca 2021 r.

Ówczesny premier Australii Scott Morrison powiedział, że ma „głębokie i poważne obawy” dotyczące możliwości francuskich okrętów podwodnych, a trójstronne partnerstwo z Wielką Brytanią i USA – nazwane AUKUS – lepiej służy interesom narodowym i dodał, że „nie przeprosi” za uzyskanie właściwego wyniku z Australii”.

W rozmowie z France 2 TV we wrześniu ówczesny francuski minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian powiedział, że były „kłamstwa, dwulicowość, wielka zdrada zaufania i pogardy. To nie zadziała. między nami dobrze się układa. Nie układają się dobrze”.

Australijscy wyborcy wysyłają mocny komunikat w sprawie klimatu, koniec 9 lat rządów konserwatywnego rządu
Francja odwołała swoich ambasadorów z Canberry i Waszyngtonu do: Po raz pierwszy w epoce nowożytnejWedług francuskiego urzędnika, w listopadzie prezydent Emmanuel Macron powiedział, że Morrison to zrobił Okłamałem go o umowie i że należy zrobić więcej, aby odbudować zaufanie między dwoma sojusznikami.
Nowy rząd Partii Pracy, wybrany w zeszłym miesiącu za premiera Anthony’ego Albanese’a, ma Wysiłki zostały już podjęte Aby naprawić związek, po tym, jak Macron zadzwonił do Albanese, aby pogratulować mu wyboru.
Premier Australii Anthony Albanese podjął już wysiłki na rzecz naprawy stosunków z Francją.
„Po uznaniu poważnego naruszenia zaufania, które nastąpiło po decyzji byłego premiera Scotta Morrisona o zakończeniu nadchodzącego programu okrętów podwodnych”, obaj przywódcy „zgodzili się odbudować dwustronne relacje oparte na zaufaniu i szacunku”, powiedział Elysee w oświadczeniu. oświadczenie.
Albańczycy ogłoszony w sobotę Oba kraje osiągnęły ugodę w wysokości 555 milionów euro (583,58 milionów dolarów) z powodu anulowanej umowy, określając ją jako „uczciwą i sprawiedliwą”.

„Biorąc pod uwagę powagę wyzwań, przed którymi stoimy zarówno w regionie, jak i na świecie, konieczne jest, aby Australia i Francja ponownie zjednoczyły się w obronie naszych wspólnych zasad i interesów” – powiedział Albanese w osobnym oświadczeniu.

READ  Stany Zjednoczone wysyłają pierwszych imigrantów do Meksyku w ramach ponownego uruchomienia polityki ery Trumpa

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top