Floryda szuka ocalałych, gdy Karolina Południowa ocenia szkody spowodowane huraganem Ian

Floryda szuka ocalałych, gdy Karolina Południowa ocenia szkody spowodowane huraganem Ian

Gdy liczba ofiar śmiertelnych zbliżała się do 36, w sobotę ratownicy szukali ocalałych wśród domów na Florydzie zniszczonych przez huragan Ian, podczas gdy władze w Południowej Karolinie zaczęły oceniać szkody spowodowane przez potężną burzę, gdy oszołomieni mieszkańcy rozpoczęli wyczerpujące zadanie zlikwidowania swoich strat.

Ian, jeden z najpotężniejszych huraganów, jakie kiedykolwiek uderzyły w Stany Zjednoczone, terroryzował miliony ludzi przez większość dni w tygodniu, hit zachodnia Kuba przed przejściem Florydy z ciepłych wód Zatoki Meksykańskiej do Oceanu Atlantyckiego, gdzie zebrał siły wystarczające do ostatecznego ataku na Karolinę Południową. Oczekiwano, że burza słabnie w ciągu dnia, gdy przemieszcza się przez środkowy Atlantyk.

Potwierdzono śmierć co najmniej 31 osób, w tym 27 na Florydzie – głównie z powodu utonięcia, ale inne z tragicznych skutków burzy. Władze powiedziały, że starsza para zmarła po tym, jak ich aparaty tlenowe zatrzymały się, gdy zgasł prąd. Tymczasem oszołomieni mieszkańcy w piątek brodzili w wodzie do kolan, ratując wszystko, co mogli z zalanych domów i ładując je na łodzie i łodzie.

Oglądaj | Huragan Ian uderza w Karolinę Południową jako sztorm kategorii 1:

Huragan Ian uderza w Karolinę Południową jako sztorm kategorii 1

Huragan Ian uderzył w Karolinę Południową jako sztorm kategorii 1, niszcząc chodniki i powodując poważne powodzie.

Według strony śledzącej PowerOutage.us około 1,7 miliona domów i firm było pozbawionych prądu w Karolinie i na Florydzie o 8 rano ET w sobotę.

„Chcę usiąść w kącie i płakać. Nie wiem, co jeszcze mogę zrobić” – powiedziała Stevie Scuderi po minięciu jej w większości zniszczonego mieszkania w Fort Myers na Florydzie, gdzie błoto w kuchni przylegało do jej fioletowych sandałów.

W Południowej Karolinie Ian Center wylądowało w piątek po południu w pobliżu Georgetown, małej miejscowości wzdłuż zatoki Winniah, 95 kilometrów na północ od historycznego Charlestonu. Burza zmyła części czterech pirsów wzdłuż wybrzeża, w tym dwóch połączonych z popularną turystyczną miejscowością Myrtle Beach.

READ  Minister spraw zagranicznych Ukrainy powiedział, że Rosja może rozpocząć „wielką ofensywę” w styczniu lub lutym

Liczące około 10 000 mieszkańców George Town to miejscowość turystyczna znana z wysadzanych dębami ulic i zabytkowego centrum miasta. Został poważnie uszkodzony przez huragan Hugo w 1989 roku.

Raport wydany przez miasto w listopadzie 2020 r. wykazał, że około 90 procent wszystkich nieruchomości mieszkalnych zostało dotkniętych powodziami sztormowymi.

Wiatry sztormowe były w piątek znacznie słabsze niż podczas lądowania Iana na wybrzeżu Zatoki Perskiej na Florydzie na początku tygodnia. Tamtejsze władze i wolontariusze nadal oceniali szkody, gdy zszokowani mieszkańcy próbowali zrozumieć, czego właśnie doświadczyli.

wspinać się do ucieczki

25-letni Anthony Rivera powiedział, że podczas burzy musiał wspiąć się przez okno swojego mieszkania na pierwszym piętrze w Fort Myers, aby zabrać babcię i dziewczynę na drugie piętro. Kiedy spieszyli, by uciec przed podnoszącymi się wodami, burza zmiotła łódź obok jego mieszkania.

„To najstraszniejsza rzecz na świecie, ponieważ nie mogę zatrzymać żadnej łodzi” – powiedział. „Nie jestem Supermanem”.

Oglądaj | Zdjęcia lotnicze z Florydy pokazują zniszczenie huraganu Ian:

Zdjęcia lotnicze z Florydy pokazują zniszczenie huraganu Ian

Dwa dni po tym, jak huragan Ian przetoczył się przez wybrzeże Zatoki Perskiej na Florydzie, zdjęcia z góry pokazują, jakie spustoszenie pozostawił po sobie.

Chociaż Ian już dawno wyrósł z Florydy, wciąż pojawiały się nowe problemy. 22-kilometrowy odcinek głównej autostrady międzystanowej 75 został zamknięty późnym piątkiem w obu kierunkach w rejonie Port Charlotte z powodu ogromnej ilości wody pęczniejącej w rzece Myakka.

Oficjalna liczba ofiar śmiertelnych wzrosła przez cały piątek, a władze ostrzegają, że prawdopodobnie wzrośnie znacznie, gdy załogi kompleksowo zbadają szkody. Kevin Guthrie, dyrektor Departamentu Zarządzania Kryzysowego na Florydzie, powiedział, że piątkowe poszukiwania miały na celu ratowanie sytuacji kryzysowych i wstępne oceny. Jako przykład opisał jeden zalany dom.

READ  Demokraci z Senatu USA uchwalili plan wydatków w wysokości 3,5 biliona dolarów

Kobieta zmiotła ocean

Helikopter amerykańskiej straży przybrzeżnej startuje z wyspy Sanibel na Florydzie z ludźmi dotkniętymi huraganem Ian, jak widać z uszkodzonego domu w piątek. (Steve Helper/The Associated Press)

„Woda znajdowała się tuż nad powierzchnią, tak, ale pływał w niej pływak ze Straży Przybrzeżnej, który mógł zidentyfikować ją jako ludzkie szczątki. Nie wiemy dokładnie, ile ich jest” – powiedział Guthrie.

Wśród zabitych była 68-letnia kobieta, która porwała ocean z falą, oraz 67-letni mężczyzna, który w oczekiwaniu na ratunek wpadł do podnoszącej się wody w swoim domu.

Władze poinformowały również, że 22-letnia kobieta zmarła po tym, jak quad wyleciał z toalety przy drodze, a 71-letni mężczyzna śmiertelnie spadł z dachu podczas instalowania rolet przeciwdeszczowych. Trzy inne osoby zginęły na Kubie na początku tygodnia.

Według firmy zajmującej się modelowaniem katastrof, Karen Clark & ​​Company, która regularnie publikuje szybkie szacunki dotyczące katastrof, huragan Ian prawdopodobnie spowodował „znacząco” ponad 100 miliardów dolarów szkód, w tym 63 miliardy dolarów strat ubezpieczonych prywatnie. Jeśli te liczby zostaną udowodnione, sprawiłoby to, że Ian byłby co najmniej czwartym najdroższym huraganem w historii USA.

Na przedmieściach Sarasoty w North Point na Florydzie mieszkańcy podokręgu Country Club Ridge walczyli w piątek z nasiąkniętymi wodą ulicami. John Sheehel wyciągnął formalną łódkę i jeszcze jedną małą łódkę na wodę sięgającą po kostki.

– Nie tak wiele czujemy. To dzieło Boga, wiesz? Powiedział. „To znaczy, to wszystko, co możesz zrobić, to modlić się i mieć nadzieję na lepszy dzień jutrzejszy”.

Studenci Uniwersytetu Centralnej Florydy w piątek ewakuowali kompleks mieszkaniowy w pobliżu kampusu, który został całkowicie zalany przez huragan Ian. (John Rao/The Associated Press)

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *