Firma zajmująca się wychwytywaniem dwutlenku węgla założona przez geologów z UBC wygrywa 1 milion dolarów w międzynarodowej nagrodzie finansowania

Nasza planeta się zmienia. Nasza prasa też. Ta historia jest częścią inicjatywy CBC News „Nasza zmieniająca się planeta”, która ma na celu pokazanie i wyjaśnienie skutków zmian klimatycznych. Bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami na naszej stronie Strona dotycząca klimatu i środowiska.


Mała firma założona przez geologów z University of British Columbia w Vancouver otrzymała w Dzień Ziemi ogromny impuls dzięki swoim odkryciom przyspieszającym zdolność skał do pochłaniania dwutlenku węgla z atmosfery.

Karabinek Metal Corporation. Założone przez Grega Dipple’a, Bethany Ladd i Petera Shermana we wrześniu ubiegłego roku otrzymali milion dolarów od amerykańskiej organizacji wspieranej przez Fundację Elona Muska.

XNAGRODA Miliony dolarów są przyznawane na sfinansowanie przełomów w technologii i kreatywności, które pomagają rozwiązać niektóre z najpilniejszych problemów świata, w szczególności zmiany klimatyczne.

Od 2000 r. Diebel, który od 30 lat jest profesorem geologii na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej, zaczął badać naturalny proces, w którym skały spod skorupy ziemskiej reagują z odkrytym dwutlenkiem węgla poprzez ich mineralizację, a tym samym ich wycofywanie. z atmosfery.

Ośrodek badań nad dekarbonizacją firmy Carbin Minerals Inc. W starej kopalni w zachodnich Stanach Zjednoczonych firma wygrała milion dolarów od XPRIZE, który finansuje przełomy w technologii i pomysłowości, które pomagają rozwiązać niektóre z najpilniejszych problemów świata, w szczególności zmiany klimatyczne. (Bethany Ladd)

Jednak proces ten, zwany wietrzeniem, może trwać tysiące lat. Diebel i jego koledzy szukali sposobów na przyspieszenie tego procesu, szczególnie w kopalniach, tak aby ogromne pola odpadów kopalnianych, zasadniczo popękana skała, mogły przekształcić się w ogromne pochłaniacze dwutlenku węgla.

„To, co robimy z Carbin Minerals Inc., to rozumienie, że te szybkości reakcji są stosunkowo powolne i mamy techniki, które pozwalają nam zwiększyć te szybkości trzy lub pięć razy, dzięki czemu poszczególne zakłady wytwarzają setki tysięcy ton CO2 rocznie ”.

Ilość dwutlenku węgla w atmosferze, która zeszłego lata była o 50 procent wyższa niż na początku epoki przemysłowej, jest siłą napędową zmian klimatycznych.

Monitorując miejsca wydobycia, technicy mogą regulować ilość wody w miejscach przeróbki lub po prostu przesuwać warstwę skalną, aby w niektórych przypadkach zwiększyć częstotliwość karbonizacji do kilku dni.

Po zarejestrowaniu firma szybko złożyła wniosek do XPRIZE o konkurs dekarbonizacji o wartości 100 milionów dolarów.

Zdjęcie skał i materiałów w jednym z ośrodków badawczych nad dekarbonizacją firmy Carbin Minerals Inc. W starej kopalni znajdującej się w zachodniej części Stanów Zjednoczonych. Uczeni z całego świata. (Bethany Ladd)

Uczestnicy muszą wykazać, że technologia faktycznie działa i „uzyskuje ujemną emisję netto, trwale pochłania CO2 przez co najmniej 100 lat i wykazuje zrównoważoną ścieżkę do ostatecznego osiągnięcia skali gigaton”. Zgodnie z oświadczeniem zwycięzców.

Ogromny dla nas jako firmy

Diebel powiedział, że bycie jednym z 15 zwycięzców spośród 1133 wstępnych zgłoszeń, ocenianych przez panel 70 ekspertów i naukowców z całego świata, jest cennym poparciem dla Carbin Minerals Inc. i jego przyszłość.

„To ogromna rzecz dla nas jako firmy” – powiedział. „To naprawdę pozwala nam przyspieszyć badania i rozwój oraz rozwój technologii, a także rozpowszechnianie. Obecnie bardzo ciężko pracujemy, aby wprowadzić tę technologię w terenie i rozpocząć”.

Pieniądze z XPRIZE pomogą firmie uruchomić pierwszy program pilotażowy, zatrudnić nowych pracowników poza dotychczasowym pięcioosobowym zespołem, zakupić sprzęt i rozpocząć wdrażanie kontraktów na dekarbonizację.

Oczekuje się również, że XPRIZE zarobi kolejne 50 milionów dolarów w ramach trwającego konkursu na dekarbonizację.

Firma niedawno podpisała swój pierwszy kontrakt z Shopify z siedzibą w Ottawie na usunięcie 200 ton dwutlenku węgla z atmosfery w ramach planu społecznej odpowiedzialności biznesu.

Więcej XPRIZE Pieniądze dla UBC

W piątek XPRIZE ogłosił również kolejny milion dolarów dla innej spółki zależnej UBC, Takachar, która wygrała studencką wersję konkursu w zeszłym roku i otrzyma dodatkowy milion dolarów w tym roku.

Firma została uhonorowana za wynalazek o nazwie „mini wycieczkaJest to przenośna, niedroga maszyna, która wykorzystuje proces termochemiczny do przekształcania biomasy, takiej jak produkty uboczne z upraw, w bioprodukty, takie jak paliwo i nawóz, zamiast ją spalać.

READ  Ford ogłasza dwa nowe kampusy policealne, siedziba LTC przyjeżdża do Milton, Ont.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top