Firma PEI do produkcji szczepionek mRNA

BioVectra rozwija się w Charlottetown, z pomocą rządów federalnych i prowincjonalnych, w celu produkcji szczepionek mRNA.

Federalny minister ds. innowacji, nauki i przemysłu François-Philippe Champagne był w czwartek rano w Charlottetown, aby ogłosić oświadczenie.

BioVectra otrzymuje 39,8 miliona dolarów ze strategii rządu federalnego dotyczącej bioprodukcji i nauk przyrodniczych, aby pomóc w rozwoju. Hrabstwo dodaje kolejne 10 milionów dolarów do projektu o wartości 79,6 miliona dolarów.

Oliver Techno, dyrektor generalny BioVectra, powiedział CBC News, że dzięki 50-letniemu doświadczeniu BioVectra jest dobrze przygotowana do tej ekspansji.

BioVectra wnosi 50 lat doświadczenia do swoich planów produkcji szczepionek mRNA. (Julian Liecatcher/CBC)

„Nie jesteśmy nowicjuszami na globalnej scenie bioprodukcji, więc naturalnie ponosimy większą odpowiedzialność za produkcję lokalnych szczepionek” – powiedział Techno.

Planowana ekspansja będzie w stanie wyprodukować do 160 mln dawek szczepionki mRNA rocznie. Stworzy 125 nowych miejsc pracy w BioVectra, podzielonych między PEI i Nova Scotia, przy czym większość z tych miejsc pracy będzie zlokalizowana w Charlottetown. Rozwój i produkcja plazmidowego DNA, kluczowego składnika do wytwarzania terapii i szczepionek mRNA, będzie miała miejsce w zakładzie firmy w Windsor w stanie NS.

Rozbudowa obejmie nowy budynek o powierzchni 30 000 stóp kwadratowych w Charlottetown. Budowa ruszy w marcu, a produkcja ruszy około rok później. Zakład w Charlottetown będzie mógł wypełnić do 70 milionów dawek rocznie, dopóki nie będą gotowe dla pracowników służby zdrowia. Każda dodatkowa produkcja trafi do innych zakładów w celu ostatecznego pakowania.

„To zapewni, że Kanada będzie przygotowana na przyszłe pandemie i inne zagrożenia zdrowotne” – powiedział Champagne.

To naturalny postęp dla BioVectra, mówi dyrektor generalny Oliver Techno. (Wayne Thibodeau/CBC)

„Plan BioVectry dotyczący utworzenia najnowocześniejszego zakładu szczepionek tutaj na Wyspie Księcia Edwarda i modernizacji istniejących obiektów w Nowej Szkocji jest niezbędnym krokiem wspierającym naszą strategię rozwoju silnego i konkurencyjnego lokalnego sektora nauk przyrodniczych”.

Champagne ogłosił w sierpniu, że Kanada podpisała Memorandum of Understanding z Moderna w sprawie budowy fabryki mRNA w Kanadzie w ciągu dwóch lat. Będzie to pierwsza morska operacja Moderny. Z komunikatu prasowego nie wynikało jasno, czy ogłoszenie BioVectra było związane z tym MOU.

Bez własnych zakładów produkujących szczepionki Kanada musiała polegać na zagranicznych źródłach szczepionek podczas pandemii COVID-19. Oznacza to, że szczepionki dotarły do ​​Kanady kilka tygodni po tym, jak dotarły do ​​krajów posiadających własne możliwości produkcyjne.

Ogłoszenie to nie tylko znaczący rozwój dla Kanady, to poważna transformacja dla BioVectra. Obecnie firma zajmuje się opracowywaniem i produkcją kontraktową, czyli dostarczaniem syntetycznych małych cząsteczek i środków biologicznych dla innych firm farmaceutycznych, a nie samego producenta gotowych do spożycia produktów.

READ  Dlaczego ropa za 80 USD nie zniszczy popytu

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top