Fiona jest „niezwykle silna i niebezpieczna” jak huragan i wydana kilka godzin po tropikalnej burzy

Huragan Fiona prawdopodobnie wywoła w ten weekend poważną burzę dla części Atlantyku w Kanadzie.

Huragan będzie podążał na północ i nad Morzem pod koniec piątku i soboty, przechodząc w posttropikalną burzę. To przejście po orbicie nie oznacza, że ​​burza będzie słabsza, ale że zmieni się jej struktura. Rozrośnie się szerzej i pokryje więcej ziemi.

Bob Rubishaud, meteorolog ostrzegawczy z Environment Canada, powiedział w czwartek na briefingu, że Fiona jest „wysoce niebezpieczną burzą”.

Chociaż „stożek niepewności” jest wciąż dość duży, to z każdym dniem się zwęża. Modele prognostyczne nadal przewidują miejsce wyjścia na ląd nad Cape Breton lub wschodnią częścią Nowej Szkocji.

Oglądaj | Urzędnicy NS przekazują aktualne informacje na temat przygotowań do burzy

Burza była około 1800 km na południowy zachód od Halifax z siłą 215 km/h od czwartkowego południa.

Huragan Fiona będzie śledzić północ i nadmorskie pod koniec piątku i soboty, przechodząc w post-tropikalną burzę. (Ryan Snowdon/CBC)

Chociaż nadal istnieje pewna niepewność co do trasy i innych szczegółów, potencjalne skutki stają się coraz wyraźniejsze.

Deszcz nadejdzie na długo przed Fioną. Zimny ​​front przesuwający się z zachodu przyniesie swój własny deszcz przez czwartek do piątku, a potem zacznie czerpać korzyści z wilgoci z Fiony.

Pojawia się, gdy Środowisko Kanady wypuściło godziny huraganów i burz tropikalnych dla kilku części terytoriów Atlantyckich w czwartek po południu.

„Każda burza jest inna” – powiedział Rubishod.

Dodał, że różne czynniki, w tym to, czy burza zboczyła z obecnej ścieżki, mogą wpłynąć na to, jak poważnie został dotknięty obszar, chociaż obszar zasięgu Fiony przypomina huragan Dorian z 2019 roku.

„Czy będziesz tak silny jak [Hurricane] Kiedy Juan wylądował w 2003 roku, gdzie wiał silny wiatr, ale był skoncentrowany na małym obszarze? Powiedział: „Ta burza będzie większa w porównaniu z tym, czym był Juan, ale może trochę silniejsza niż ta, którą widzieliśmy u Doriana”.

Oglądaj | Pełna prognoza Fiony meteorologa CBC Ryana Snowdona

Fiona prawdopodobnie stanie się bardzo silną posttropikalną burzą, gdy uderzy w Atlantic Canada

Pogoda posttropikalna oznacza, że ​​burza nie zasila się już wodą, ale zmianami temperatury w atmosferze, mówi meteorolog CBC Ryan Snowdon. Powiedział, że Fiona wciąż jest na dobrej drodze, by przynieść ulewny deszcz, silne wiatry i burze.

Oczekuje się ulewnego deszczu, gdy Fiona tropi od piątku wieczorem do soboty. We wczesnych godzinach sobotnich Rubishod powiedział, że oczekuje się, że będzie śledzić środek burzy przez Cape Breton, ale może skręcić na wschód lub zachód w kierunku centralnej Nowej Szkocji lub zachodniej Nowej Fundlandii i Labradoru.

Intensywne opady deszczu przez dłuższy czas mogą spowodować zalanie, zwłaszcza wzdłuż i po lewej stronie toru. Opady w tych obszarach mogą sięgać 100-150 mm, a nawet 200 mm.

Wraz ze wzrostem rozmiarów burzy oczekuje się, że bardzo silne wiatry będą wiać na dużym obszarze. Przy drzewach w pełni liści, potencjalne przerwy w dostawie prądu będą wysokie.

„Oczekuje się, że znacznie zwolni, gdy wyjdzie na ląd i będzie śledził Zatokę Świętego Wawrzyńca. Kiedy tak się stanie, biorąc pod uwagę rozmiar burzy, biorąc pod uwagę powolny ruch do przodu, to tylko wydłuży niektóre z tych silnych wiatrów” Robichaud powiedział.

„To nie będzie sytuacja, w której będziemy mieć dwie lub trzy godziny bardzo silnych wiatrów, a potem umrzesz. Będziemy to mieli, plus dłuższy okres silnych wiatrów w obszarach po prawej i lewej stronie burza.”

Najnowsze modele prognozy dla Projektu Fiona do lądowania nad Cape Breton lub wschodnią częścią Nowej Szkocji. (Ryan Snowdon/CBC)

Oczekiwany jest ulewny deszcz, który Fiona śledzi od piątku wieczorem do soboty i może spowodować zalanie w niektórych obszarach. (Ryan Snowdon/CBC)

Powszechne porywy wiatru o prędkości ponad 100 km/h, prawdopodobnie w środkowej i wschodniej Nowej Szkocji, Cape Breton, Wyspie Księcia Edwarda oraz zachodniej i południowo-zachodniej Nowej Fundlandii. Na tych obszarach sztormy mogą przekraczać 130 km/h, zwłaszcza na odsłoniętych obszarach przybrzeżnych.

Nawet na obszarach na zachodzie możliwe są porywy wiatru przekraczające 70 km/h.

Rozpowszechnione porywy wiatru o prędkości ponad 100 km/h są prawdopodobne w środkowej i wschodniej Nowej Szkocji, Cape Breton i Wyspie Księcia Edwarda. (Ryan Snowdon/CBC)

Możliwa jest również fala sztormowa. Wpływ będzie zależeć w dużej mierze od przebiegu i czasu burzy oraz tego, jak zbiega się ona z przypływem. Czekajcie na więcej szczegółów.

Czas się przygotować. Ci na ścieżce burzy muszą się upewnić Zestaw ratunkowy jest gotowy do użycia I ich zbiornik z propanem. Upewnij się, że rynna spustowa i odpływy wody deszczowej są czyste, a pompa spustowa i generator są w dobrym stanie.

Oglądaj | Huragan Fiona zmierza w kierunku Atlantic Canada

Huragan Fiona zmierza w kierunku Atlantic Canada

Atlantic Canada przygotowuje się na uderzenie huraganu Fiona, gdy sztorm kategorii 4 zmierza na północ.

Bezpieczeństwo przeciwpożarowe podczas burzy

Erica Flick jest zastępcą dyrektora ds. zarządzania kryzysowego w Halifax Fire and Emergency.

Powiedziała CBC News, że jej załogi przygotowują się na „wielkie wydarzenie”, w tym możliwe burze i powodzie. Opadłe liście mogą zatykać stawy rybackie, utrzymując wodę na powierzchni, a suchy ląd wymaga czasu, aby wchłonąć się.

Dodała, że ​​drzewa mogą spaść i zablokować drogi.

Powiedziała, że ​​jej pracownicy są gotowi pracować przez długie godziny w weekendy, jeśli to konieczne. Wezwała ludzi korzystających ze studni, aby byli przygotowani na wypadek utraty dostępu do elektryczności i dostępu do tej wody.

„Największym niebezpieczeństwem jest latanie od ludzi, którzy nie zabezpieczą swoich rzeczy” – powiedziała, wskazując na trampoliny, sadzenie doniczek, zabawki, rowery i inne przedmioty na zewnątrz. Powiedziała, że ​​jeśli wniesiesz grill do domu, wyłącz propan i nie używaj w domu niczego, co działa na paliwo.

Oglądaj | Erica Flick z Halifax Fire opowiada o gotowości na burzę

Szelki Halifax dla Hurricane Fiona

Erica Flick, regionalna szefowa straży pożarnej i ratownictwa w Halifax, przedstawia aktualne informacje na temat przygotowania Kanadyjczyków z Atlantyku, gdy huragan Fiona zamieni się w huragan kategorii 4 zmierzający do Wysp Nadmorskich.

Zachęcała również ludzi do unikania używania świec ze względu na zagrożenie pożarowe.

„Najważniejszą rzeczą dla ludzi jest pozostanie w środku i zachowanie bezpieczeństwa” – powiedziała. „Jeśli będą musieli się ewakuować, zadzwoń pod numer 911, a my natychmiast ich ewakuujemy. Będziemy mieli otwarte schrony przed burzą”.

READ  Organizacja Trumpa: Impeachment dyrektora finansowego Allena Weisselberga pojawia się w sprawie Waszyngtonu, oskarżając komitet inauguracyjny Trumpa w 2017 o niewłaściwe wykorzystanie funduszy

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top