FINA zakazuje pływakom transpłciowym udziału w wydarzeniach dla kobiet | Wiadomości o równouprawnieniu płci

Organ zarządzający Swimming World przyjmuje nową politykę wobec sportowców transpłciowych i proponuje nowe „otwarte zawody”.

Globalny organ zarządzający FINA ds. pływania ma głos do ograniczenia Udział sportowców transpłciowych w elitarnych zawodach kobiet z deklaracją utworzenia grupy roboczej, która stworzy dla nich kategorię „otwartą”.

Prawa osób transpłciowych stały się głównym tematem rozmów, ponieważ sport dąży do zrównoważenia inkluzywności przy jednoczesnym zapewnieniu, że nie ma nieuczciwej przewagi.

Prezydent Hussain Al-Muslim powiedział na nadzwyczajnej konferencji swojej organizacji, Międzynarodowej Federacji Pływackiej (Fédération Internationale de Natation lub FINA).

„FINA zawsze będzie mile widziana dla każdego sportowca. Stworzenie otwartej klasy będzie oznaczało, że każdy będzie miał możliwość rywalizacji na elitarnym poziomie. Nie robiono tego wcześniej, więc FINA będzie musiała przewodzić. Chcę, aby wszyscy sportowcy czuli się zaangażowani i aby móc rozwijać pomysły w trakcie procesu.”

Decyzja, najbardziej rygorystyczna ze wszystkich organizacji sportowych olimpijskich, została podjęta podczas Nadzwyczajnej Konferencji Generalnej Międzynarodowego Związku Piłki Nożnej (FINA), po tym, jak członkowie wysłuchali raportu grupy zadaniowej ds. osób transpłciowych, w skład której wchodziły wybitne postaci z dziedziny medycyny, prawa i sportu.

Polityka została przyjęta prawie 71-procentową większością po przekazaniu jej członkom 152 narodowych federacji [File: Charly Triballeau/AFP]

Nowa polityka kwalifikacyjna do zawodów FINA stanowi, że transpłciowi sportowcy płci męskiej i żeńskiej mogą brać udział w zawodach tylko wtedy, gdy „mogą wykazać satysfakcją FINA, że nie doświadczyli żadnej części dojrzewania płci męskiej po Tanner 2 (dojrzałości płciowej) lub przed tym. 12, cokolwiek nastąpi później.

Polityka została przyjęta prawie 71-procentową większością po poddaniu jej pod głosowanie 152 narodowych federacji uprawnionych do głosowania, które zebrały się na konferencji na placu Puskas w Budapeszcie na Węgrzech.

„Nie chcę, aby jakikolwiek sportowiec usłyszał, że nie może rywalizować na najwyższym poziomie” – powiedział Al-Muslim.

READ  7 dodatkowych graczy Flames, 3 trenerów dodanych do protokołu COVID w NHL

„Stworzę grupę roboczą, aby stworzyć klasę otwartą na naszych spotkaniach. Będziemy pierwszą federacją, która to zrobi.”

Głosowanie odbyło się po tym, jak członkowie wysłuchali prezentacji trzech specjalistycznych grup – sportowej, naukowej i medycznej oraz praw i rzecznictwa – które wspólnie pracowały nad kształtowaniem polityki zgodnie z zaleceniami Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w listopadzie ubiegłego roku.

Nowa polityka FINA otwiera również uprawnienia dla tych, którzy są „całkowicie wrażliwi na androgeny i dlatego nie mogą doświadczyć męskiego dojrzewania”.

Pływaczki mogą również brać udział w wyścigach kobiet, jeśli miały „hamowanie dojrzewania płci męskiej od drugiego etapu Tannera lub przed 12 rokiem życia, w zależności od tego, co nastąpi później, i od tego czasu konsekwentnie utrzymują poziom testosteronu w surowicy (lub osoczu) poniżej 2,5 nmol/l”. .

Sportowcy transpłciowi płci żeńskiej i męskiej (mężczyźni transpłciowi) są w pełni uprawnieni do udziału w zawodach pływackich mężczyzn.

Zwolennicy integracji osób transpłciowych twierdzą, że nie przeprowadzono jeszcze wystarczających badań dotyczących wpływu transpłciowości na wydajność fizyczną, a także, że elitarni sportowcy często i tak są ekstremalni fizycznie.

Kontrowersje szalały po tym, jak pływaczka z University of Pennsylvania, Leah Thomas, została pierwszą transpłciową mistrzynią NCAA w historii I ligi po wygraniu wyścigu freestyle na 500 jardów (457,2 m) w Stanach Zjednoczonych na początku tego roku.

Tabitha Montgomery

„Nieuleczalny badacz twittera. Amatorski adwokat mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany guru muzyki. Becon ćpuna. Skłonny do napadów apatii”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top