Film NASA pokazuje taniec między czarnymi dziurami i ich karmiącymi się gwiazdami

Nowa animacja NASA pokazuje niektóre z najbliższych czarnych dziur Drogi Mlecznej, a także gwiazdy, które je zasilają, oraz 22 rentgenowskie dwójki w pobliskim Wielkim Obłoku Magellana.

Zgodnie z oświadczeniem NASA dołączonym do filmu, każda para przedstawia czarną dziurę w środku czerwono-pomarańczowego dysku akrecyjnego, gwiazdę przedstawiono jako żółtawo-niebieską lub białą kulę proporcjonalną do jej wielkości.

Przeczytaj także: Astronomowie dzielą się pierwszym spojrzeniem na czarną dziurę w kształcie ciasta Drogi Mlecznej, dowiedz się więcej


Czarna dziura to miejsce w przestrzeni, w którym grawitacja jest tak silna, że ​​światło nie może uciec. Kiedy gwiazda przechodzi w supernową, wyrzuca ogromne ilości materii w przestrzeń kosmiczną, zanim ugnie się lub zapadnie na siebie, tworząc czarne dziury. Istnieją dwa sposoby, w jakie podwójna czarna dziura w promieniowaniu rentgenowskim może pozyskiwać energię ze swojej gwiazdy.

Naukowcy nie są w stanie bezpośrednio badać czarnych dziur za pomocą teleskopów, ponieważ nie wytwarzają one światła. W rezultacie obiekty wpadające do czarnej dziury zaczynają się nagrzewać i świecić w widmie rentgenowskim. Ta wizualizacja oparta jest na zdjęciach rentgenowskich pobranych od pacjenta.

Pomimo faktu, że na tym zdjęciu widać szeroką gamę czarnych dziur, obiekty te wydają się znacznie większe niż w rzeczywistości dla swoich partnerskich gwiazd i dysków akrecyjnych.

Kąty widzenia na obrazie przedstawiają sposób, w jaki systemy można zobaczyć z Ziemi, podczas gdy przedstawiona prędkość orbitalna jest 22 000 razy większa niż obserwowana.

READ  Te 4 techniczne akcesoria podróżne są warte miejsca na bagaż

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top