Europejski Trybunał Sprawiedliwości: Czesi chcą ukarania Polski grzywną za zignorowanie mojego zakazu Twitter UE Czechy Praga Niemcy

Sąd Najwyższy Unii Europejskiej orzekł we wtorek, że Czechy, które w zeszłym miesiącu zignorowały nakaz sądu o natychmiastowym zamknięciu kopalni węgla brunatnego w pobliżu granicy obu krajów, naciskają na Czechy, aby zapłaciły grzywnę w wysokości 5 mln euro (6 USD). mln) każdego dnia.

Komunikat Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości pojawia się, gdy Polska prowadzi rozmowy z czeskim rządem w sprawie ugody, która potrwa kilka lat poza sądem w sprawie kopalni Trov. W czwartek spodziewana jest runda rozmów w Pradze, a żądanie zaostrzenia kar skomplikuje agendę.

Polscy przywódcy mówią, że rozmowy idą w dobrym kierunku.

Sąd usłyszał na Twitterze, że Czesi domagali się dla Polski dziennej kary w wysokości 5 mln dolarów za „niezatrzymanie od razu” wydobycia węgla brunatnego w kopalni Trov.

Praga twierdzi, że eksploatacja kopalni odkrywkowej na południowo-zachodnim krańcu Polski w pobliżu granicy z Czechami i Niemcami czerpie wodę z czeskich wsi w regionie i pozwała Polskę w Unii Europejskiej.

21 maja sąd wydał tymczasowy zakaz zbliżania się do Polski, aby natychmiast zamknąć biegun, jednak czekał na pełny werdykt, co może potrwać kilka miesięcy. .

Polskie władze nie wstrzymały działalności kopalni, która zasila bezpośrednio elektrownię Durv, która wytwarza około 7% energii w kraju, z której korzystają miliony gospodarstw domowych i wiele gałęzi przemysłu, a Polska przekonywała, że ​​nie może się obejść bez to.

Czeski minister środowiska Richard Probek poinformował w poniedziałek, że do Warszawy został przesłany projekt umowy, który zawiera warunki wycofania sprawy z unijnego sądu, ale nie podał żadnych szczegółów.

Polska argumentuje również, że nie zostało to zrobione uczciwie, ponieważ Republika Czeska i Niemcy prowadziły kilka kopalni węgla brunatnego w pobliżu polskiej granicy bez konfliktu.

48% energii w Polsce pochodzi z węgla kamiennego, a 17% z miękkiego i bardzo zanieczyszczającego węgla brunatnego lub brunatnego. Kolejne 25% pochodzi z różnych źródeł odnawialnych i biopaliw, a 10% z gazu i innych źródeł.

READ  Desperacja, by pojechać do Polski

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top