Europejska fala upałów przesuwa się na wschód, docierając do Polski i Grecji, niosąc pożary

Treść artykułu

ATENY/MILAN – Szeroka fala upałów obejmująca znaczną część Europy przesuwała się w czwartek na wschód, zmuszając kraje, w tym Włochy, Polskę i Słowenię, do wydania większej liczby ostrzeżeń o falach upałów, walczących z pożarami na całym kontynencie.

Odkąd temperatury zaczęły rosnąć w południowej Europie na początku tego miesiąca, fala upałów spowodowała setki ofiar śmiertelnych i podsyciła pożary, które spaliły dziesiątki tysięcy hektarów ziemi w takich krajach jak Hiszpania, Portugalia i Francja. Wielka Brytania i Francja odnotowały we wtorek wysokie temperatury.

Reklama 2

Treść artykułu

Ekstremalna fala upałów jest częścią globalnego wzorca wzrostu temperatur, który naukowcy i klimatolodzy powszechnie przypisują zmianom klimatycznym spowodowanym działalnością człowieka. Przewiduje się gorący okres dla większości Chin pod koniec sierpnia.

Grecja, która od dwóch dni walczy z ogromnymi pożarami w pobliżu Aten, została smagana silnymi wiatrami, co wzywa Europę do podjęcia dalszych działań w celu przeciwdziałania zmianom klimatu.

„Kryzys klimatyczny jest teraz widoczny w całej Europie, ze szczególną intensywnością w rozległym regionie Morza Śródziemnego. Mieszanka wysokich temperatur, silnych wiatrów i ostrych susz nieuchronnie prowadzi do pożarów” – powiedział w czwartek rzecznik rządu Giannis Okonomo.

„Europa musi działać w skoordynowany i szybki sposób, aby odwrócić kryzys klimatyczny” – powiedział dziennikarzom Oikonomou. „Rozwiązania nie można zapewnić na szczeblu krajowym, ponieważ problem jest ponadnarodowy i ogromny”.

Reklama 3

Treść artykułu

Powiedział, że greccy strażacy zajęli się 390 pożarami lasów w ciągu tygodnia, około 50-70 dziennie. Według stacji meteorologicznej w Penteli pod Atenami pożar wybuchł we wtorek, a wiatry osiągały w pewnym momencie 113 km/h (70 mph).

READ  Budżet Polski na 2022 r. przynosi większą ekspansję finansową | Pstryknąć

Podsycane zmianami klimatycznymi pożary lasów w wielu krajach stają się coraz częstsze i intensywniejsze, powodując rozprzestrzenianie się dymu zawierającego szkodliwe gazy, chemikalia i cząstki, które mogą być szkodliwe dla zdrowia.

Więcej pożarów lasów

W Polsce władze wydały ostrzeżenia przed upałem dla kilku części kraju, przy temperaturach 36,7 stopni Celsjusza (98 Fahrenheita) odnotowanych w zachodnim mieście Górnik. W północnym mieście portowym Gdańsku wielu mieszkańców i turystów udało się na lokalne plaże, aby się ochłodzić.

Reklama 4

Treść artykułu

W pobliżu południowego Brzeska wybuchł duży pożar lasu, podał serwis informacyjny Onetu. Strażacy powiedzieli Onetowi, że 50 hektarów (120 akrów) pól już spłonęło, a ogień przesuwał się w kierunku lasów.

Oczekuje się, że temperatury w Polsce spadną w weekend.

We Włoszech pożary nadal szalały w Toskanii i Friuli Venezia Giulia, ale nie rozprzestrzeniły się, podała włoska agencja informacyjna ANSA. Nowe pożary zaobserwowano w górach w pobliżu Bolonii i wzdłuż autostrady A9 na północ od Mediolanu.

14 miast, w tym Rzym i Mediolan, zostało postawionych w stan największego ostrzeżenia o fali upałów w kraju w czwartek, a liczba ta ma wzrosnąć do 16 w piątek, podało ministerstwo zdrowia.

Reklama 5

Treść artykułu

ANSA poinformowała również, że pożar, który wybuchł w północnych Włoszech w pobliżu Garso, rozprzestrzenił się na granicę ze Słowenią, niszcząc obszar 2000 hektarów (5 000 akrów).

Według słoweńskich agencji prasowych po stronie słoweńskiej z powodu pożaru ewakuowano 400 osób z trzech wiosek.

Pożary lasów nadal płoną w Portugalii i Hiszpanii.

Siedząc w dużej hali sportowej wypełnionej łóżeczkami i plastikowymi krzesłami, 68-letni Fernando Gimenez rozpłakał się, gdy mówił o opuszczeniu domu w środkowej Hiszpanii, na zachód od Madrytu.

READ  Boeing 737 zaginął z radaru podczas lotu w Indonezji. Szczątki ofiar ekshumowano

Gimenez był jednym z tysięcy mieszkańców ewakuowanych z wioski El Hoyo de Pinares z powodu pożarów.

„Nie wiem, co znajdę. Spalone drzewa. Nic. Nie mogę nawet o tym myśleć” – powiedział Gimenez Reuterowi. „Czuję w środku rodzaj pustki” – dodał.

Hiszpański Czerwony Krzyż zaaranżował tymczasowe zakwaterowanie dla niego i setek innych ewakuowanych.

„Dużo pracujemy z nimi nad wsparciem psychologicznym, ponieważ trudno jest opuścić ich dom, nie wiedząc, co się dzieje” – powiedział prezes Czerwonego Krzyża Belon Lopez.

(Raportowanie przez Reuters Bureau Writing by Raissa Kasolowski Editing by Frances Kerry)

Reklama

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *