Europejska Agencja Kosmiczna zatrudni pierwszą kobietę-astronautę o różnych umiejętnościach, więcej kobiet na drodze do inkluzywności, wiadomości naukowe

Szef Europejskiej Agencji Kosmicznej, Josef Asbacher, powiedział, że ma nadzieję zrekrutować i wystrzelić pierwszego na świecie astronautę o różnych zdolnościach, a kilkuset potencjalnych astronautów już ubiegało się o to stanowisko.

Aschbacher powiedział, że 22-osobowy program kosmiczny właśnie zakończył swoją ostatnią dekadę rekrutacji dla astronautów i przyjął 22 000 kandydatów.

Przeczytaj także | Miliarder Richard Branson Virgin Galactic otrzymuje zgodę na zabieranie ludzi w kosmos

„Chcielibyśmy wystrzelić astronautę ze specjalnymi potrzebami i będzie to pierwszy raz w historii” – dodał Austriak. „Ale cieszę się również z ESA, ponieważ pokazuje, że przestrzeń jest dostępna dla wszystkich i to jest coś, co chciałbym przekazać”.

Publikując wyniki nowej kampanii rekrutacyjnej mającej na celu zwiększenie różnorodności wśród astronautów, agencja przyznała, że ​​wciąż ma wiele do zrobienia, aby osiągnąć równowagę płci. Tylko 24 procent kandydatów stanowiły kobiety, w porównaniu z 15 procentami podczas ostatniej rekrutacji w 2008 roku.

Agencja Europejska wysłała do tej pory w kosmos tylko dwie kobiety, Claudie Hainery i Samanthę Cristoforetti, ale chce zwiększyć tę liczbę.

Na całym świecie 65 z ponad 560 osób, które badały kosmos, to kobiety, w większości Amerykanki.

Europejska Agencja Kosmiczna, której rakieta Ariane kiedyś dominowała na rynku komercyjnych wystrzeliwania satelitów, staje w obliczu silniejszej niż kiedykolwiek konkurencji ze strony finansowanych przez technologie startupów, takich jak Blue Origin Jeffa Bezosa i SpaceX Elona Muska.

Założyciel Amazona, Bezos, ma nadzieję, że w przyszłym miesiącu stanie się pierwszym człowiekiem, który wyruszy w kosmos na własnej rakiecie, podkreślając rosnącą rolę, jaką miliarderzy technologii odgrywają na polu niegdyś zdominowanym przez agencje publiczne.

„Przestrzeń kosmiczna ewoluuje bardzo szybko, a jeśli nie złapiemy tego pociągu, pozostajemy w tyle” – dodał, przedstawiając plany przekształcenia agencji jako przedsiębiorczego gracza, który chętniej będzie współpracować z inwestorami venture capital, aby pomóc w rozwoju europejskich startupów. Gracze z Doliny Krzemowej mogli pewnego dnia rywalizować.

READ  Twitter pracuje nad nowymi funkcjami Spaces, w tym „restartem”: raport

Wyzwania są ogromne: 7 miliardów euro budżetu Europejskiej Agencji Kosmicznej to jedna trzecia budżetu NASA, podczas gdy siedem lub osiem startów w roku blednie w porównaniu z 40-letnim budżetem USA.

Aschbacher, który dorastał patrząc na gwiazdy nad górską farmą swoich rodziców w Austrii, kiedyś starał się zostać astronautą ESA, kiedy był studentem. Powiedział jednak, że to, co kiedyś było obsesyjnym entuzjazmem, teraz jest powszechne.

Tegoroczne ogłoszenie o pracę przyciągnęło prawie trzy razy więcej zgłoszeń niż dziesięć lat temu, a jedna czwarta to kobiety, w porównaniu z zaledwie 15% wcześniej. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) obiecała opracować technologie, które zapewnią, że osoby niepełnosprawne, takie jak krótkie nogi, będą odgrywać pełną rolę.

A astronauci wykroczą poza Międzynarodową Stację Kosmiczną: niektórzy rozmieszczą się na planowanej przez USA stacji Gateway na Księżycu, podczas gdy państwa członkowskie Europejskiej Agencji Kosmicznej rozważają zaproszenie chińskich i rosyjskich agencji kosmicznych do udziału w podobnym projekcie bazy księżycowej.

Europejska Agencja Kosmiczna podpisała w tym tygodniu porozumienie z Unią Europejską, w ramach którego 27-narodowy blok pogłębi więzi z agencją kosmiczną i zwiększy jej finansowanie.

W ramach umowy UE zainwestuje do 2027 r. prawie 9 miliardów euro (10,8 miliarda dolarów) w programy ESA mające na celu promowanie wzrostu gospodarczego, cyfryzację i ochronę środowiska.

Podczas gdy wielu członków ESA jest również częścią Unii Europejskiej, niektórzy, jak Wielka Brytania, nie.

Wśród planowanych przyszłych programów jest jeden, który będzie testował wykorzystanie satelitarnego systemu szyfrowania kwantowego do bezpiecznej komunikacji, a drugi monitoruje przestrzeń pod kątem potencjalnie niebezpiecznych śmieci.

(z wkładem agencji)

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top