Europa zaciska sznurki, by wywrzeć presję na Polskę i Węgry

Bruksela: Od kilku lat Węgry i Polska są członkami Unii Europejskiej, ale wielokrotnie sprzeciwiają się wieloletnim zasadom i wartościom UE.

Zakwestionowali praworządność UE i uniknęli orzeczeń Sądu Najwyższego. Bruksela odpowiedziała donosami i ostrzeżeniami, ale w Budapeszcie i Warszawie odbierano je jako puste groźby.

Teraz Bruksela posługuje się innym narzędziem: pieniędzmi.

W czasie, gdy Europa próbuje wyjść z epidemii, Unia Europejska wstrzymała miliardowe dotacje dla Węgier i Polski oraz nakłada wysokie grzywny za naruszenie orzeczeń Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, najwyższego sądu w Polsce. sprawiedliwość

Dla UE walka jest kwestią egzystencjalną. Aby blok funkcjonował prawidłowo, wszystkie państwa członkowskie muszą przestrzegać tych samych zasad. Ale Węgry i Polska są kierowane przez prawicowe partie populistyczne, dla których pogwałcenie Brukseli często tworzy dobrą politykę.

Oba kraje są obecnie nękane zwiększoną presją finansową ze strony Komisji Europejskiej, organu zarządzającego UE. Naruszenia prawaW szczególności zmiany w sądownictwie w ciągu ostatnich sześciu lat w odniesieniu do wolności prasy i praw mniejszości.

Komisja Europejska zgodziła się w tym miesiącu zawiesić 42 mld dolarów w płatnościach dla Polski 857 miliardów dolarów fundusz odzyskiwania wirusa Corona Ze względu na dominujące wyzwania prawa UE w tym kraju. Komisja stwierdziła również, że Polska może obciąć więcej środków finansowych dla regionu”. Ogłosili się „strefami wolnymi od LGBT”.

Transfer 8,4 miliarda dolarów na Węgry z funduszu wirusów również został zawieszony po oświadczeniu Komisji Europejskiej, że Budapeszt nie zrobił wystarczająco dużo, aby zwalczać korupcję.

Oba kraje są zagrożone jeszcze większą stratą pieniędzy z powodu uzgodnionego w grudniu mechanizmu powiązania wszystkich funduszy UE z praworządnością, takiego jak niezależność sądownictwa i środki antykorupcyjne. Przepisy już obowiązują, ale Węgry i Polska zakwestionowały mechanizm w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości.

Sophie de Velt, holenderska posłanka do Parlamentu Europejskiego, powiedziała: „To ważny etap integracji europejskiej, ponieważ jeśli wszystkie państwa członkowskie nie przestrzegają prawa UE, wszystko się rozpadnie”.

„Musimy jakoś przełamać ten impas z Węgrami i Polską” – dodał.

W zeszłym roku prowizja Finansowanie dla kilku gmin w Polsce zostało zablokowane Zadeklarował się jako „wolny od LGBT”. Komisja wszczęła również działania prawne przeciwko Polsce, twierdząc, że takie strefy są sprzeczne z wartościami UE. W tym miesiącu komisja wysłała list do gubernatorów tych regionów z prośbą o odroczenie dodatkowego finansowania w wysokości około 130 milionów euro lub około 150 milionów dolarów.

Wysiłki wydają się procentować: w środę Polska Agencja Prasowa poinformowała, że ​​jeden z docelowych obszarów wycofał deklarację wolną od LGPT, ponieważ fundusze europejskie zostały zamrożone.

Komisarz UE ds. Sprawiedliwości Didier Reinders powiedział w niedawnym wywiadzie, że celem spotkania było „ustanowienie prawdziwej kultury rządów prawa”. Demokratyczna recesja w Polsce i na Węgrzech jest okazją do zwrócenia uwagi na rządy prawa we wszystkich państwach członkowskich.

Aby zająć się zarzutami dotyczącymi podwójnych standardów, Komisja niedawno Zaczął oceniać standardy demokratyczne wszystkich państw członkowskich. Jednak w krajach, w których naruszenia są bardziej formalne, zgłoszenia mają niewielki wpływ.

Konflikt w Polsce gwałtownie zaostrzył się w lipcu Odmawia wykonania dwóch orzeczeń Sądu Najwyższego Federacji Zlecenie usunięcia „pokoju”, który skutecznie reguluje Sędziom się to nie podobało.

Warszawa argumentowała, że ​​w ramach bezpośredniego zakwestionowania nadrzędności Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości krajowe organy sądowe znajdują się poza jurysdykcją UE. Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Galetta powiedział w wywiadzie, że orzeczenie jest “nielegalne”, powołując się na niedawną decyzję trybunału konstytucyjnego w jego kraju.

„Europejski Trybunał Sprawiedliwości bezprawnie rozszerza swoją jurysdykcję” – powiedział Galletta. „To nie są działania prawne, ale proces polityczny”.

READ  Alexander Kobex w szpitalu. „Walka o życie”

„Polska ma inną ideologię niż Unia Europejska, dlatego jesteśmy szantażowani” – dodał.

Węgierski rząd powiedział, że komisja wstrzymała pieniądze z powodów politycznych. „Fundusze unijne nie są darowiznami o charakterze pomocowym, są przekazywane Węgrom. .

Polska nie jest jedynym krajem, który zakwestionował porządek prawny obozu. W ubiegłym roku niemiecki Sąd Najwyższy złożył podobne wyzwanie, argumentując, że Europejski Trybunał Sprawiedliwości uchylił jego zdolność do wydania wyroku prawnego przyznającego europejskie papiery wartościowe.

Według Komisji Europejskiej kwestionowanie nadrzędności prawa unijnego zagraża centrum tłumu. Pan. Według Reinders: „Jeśli chcesz unii, prawo UE musi być jednakowo stosowane do wszystkich państw członkowskich”.

Wydaje się, że Komisja nie ma zamiaru się wycofywać, I zwrócił się do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości o nałożenie w Polsce grzywny w wysokości do 1,2 mln USD dziennie. „To normalne, że państwa członkowskie nie zgadzają się z Komisją” – powiedział. powiedział Reinders. „Ale jeśli chodzi o ostateczną decyzję sądu, to koniec gry”.

W tym tygodniu europejski sąd nakazał Polsce zapłacić dzienną grzywnę w wysokości 500 000 euro, czyli około 590 000 dolarów, za kopalnię węgla w południowo-zachodnim kraju Turo. “Nie możemy sobie pozwolić na to, aby go wyłączyć” – powiedział premier Polski Matos Morawicki, dodając, że “zdrowie i życie Polaków jest zagrożone”.

Analitycy twierdzą, że działania prawne są powolne w przypadku naruszeń prawa.

„Prawdziwym problemem jest to, że komisja zawsze jest za późno” – powiedziała Sophie Borschkell, badaczka z Centre for European Policy, think tanku z siedzibą w Brukseli. Kiedy wolność jest ograniczona w kraju, bardzo trudno jest się wycofać. Tak więc UE jest zawsze o krok w tyle.

Komisja twierdzi, że proces jest powolny, ponieważ firmy z UE kontrolują prawo i nie mogą przyspieszyć postępowania sądowego.

READ  Belfast 09 18 21 w polskiej piłce nożnej

Krytycy twierdzą, że chociaż Węgry w dużej mierze stosują się do orzeczeń Europejskiego Trybunału, demokracja i rządy prawa w kraju nadal się pogarszają.

Laurent Bech, profesor prawa europejskiego na University of Middlesex w Londynie, powiedział: „Udają, że egzekwują nakazy, ale egzekwują nowe przepisy sprzeczne z prawem UE”. „Chcą powalić krytyków tsunami prawa. Wtedy szkoda jest wyrządzona”.

Dlatego analitycy twierdzą, że strategia pozyskiwania funduszy jest tak skuteczna.

„Nadaje impet” – zauważył profesor Beck. „Wielu otrzymało wystarczająco dużo wymówek od Komisji i Rady, że Polska i Węgry spaliły wystarczająco dużo mostów”.

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top