Eksport Chin wzrósł we wrześniu o 28%; Nadwyżka ze Stanami Zjednoczonymi rośnie

PEKIN (AFP) – Chiński eksport rósł we wrześniu nieco szybciej, podczas gdy popyt na import rudy żelaza i innych towarów spadł, ponieważ boom budowlany zwolnił, a władze nałożyły ograniczenia na zużycie energii.

Dane celne pokazały, że eksport wzrósł o 28,1% do 305,7 miliarda dolarów. To nieco szybciej niż 26% wzrost odnotowany w sierpniu i powyżej oczekiwań ekonomistów. Import wzrósł o 17,6% do 240 miliardów dolarów, w porównaniu z 33% wzrostem w poprzednim miesiącu.

Dane dotyczące handlu w tym roku są zniekształcone w porównaniu z 2020 r., kiedy światowy popyt spadł w pierwszej połowie po tym, jak rządy zamknęły fabryki i sklepy w celu zwalczania pandemii. Chińscy eksporterzy wznowili działalność po tym, jak rządząca Partia Komunistyczna ogłosiła, że ​​wirus jest pod kontrolą w marcu 2020 r., Podczas gdy ich zagraniczni konkurenci nadal są skrępowani ograniczeniami antywirusowymi.

„Wyniki handlu zagranicznego Chin plasują się na szczycie wśród największych światowych gospodarek, a Chiny odnotowały wzrost udziału w rynku międzynarodowym” – powiedział Li Kuiwen, rzecznik agencji celnej.

„Biorąc pod uwagę wpływ wysokiej bazy handlu zagranicznego w 2020 r., tempo wzrostu importu i eksportu może spaść w IV kwartale tego roku, ale ogólny trend wzrostowy handlu zagranicznego Chin nie ulegnie zmianie, a szybki wzrost cały rok jest nadal” – powiedział Lee.

Ekonomiści spodziewają się jednak, że rosnący globalny popyt na chińskie towary ustabilizuje się dzięki łatwości kontroli antychorobowych oraz ponownemu otwarciu branży rozrywkowej, turystycznej i innych branż usługowych.

„Największym problemem dla eksportu jest to, że popyt zagraniczny został wzmocniony przez znaczące bodźce w rozwiniętych gospodarkach i zmiany wzorców konsumpcji spowodowane pandemią, które prawdopodobnie znikną w nadchodzących kwartałach” – powiedział Julian Evans-Pritchard z Capital Economics. . w komentarzu.

Powiedział, że import prawdopodobnie również osłabnie, ponieważ budownictwo nieruchomości zwalnia, a ceny towarów spadają po wzroście początkowego pędu do produkcji, gdy gospodarki łagodzą ograniczenia związane z pandemią.

READ  Dwóch byłych dyrektorów SNC-Lavalin aresztowanych za oszustwo i fałszerstwo

Globalna nadwyżka handlowa Chin wzrosła we wrześniu do 68 miliardów dolarów z 52 miliardów dolarów w sierpniu. Był to najwyższy poziom od 2015 roku.

W raporcie stwierdzono, że politycznie wrażliwa nadwyżka w handlu ze Stanami Zjednoczonymi wzrosła we wrześniu do 42 miliardów dolarów z około 38 miliardów w sierpniu.

Eksport do Stanów Zjednoczonych wzrósł o 30% do 57,4 miliarda dolarów, podczas gdy import ze Stanów Zjednoczonych wzrósł o około 17% do 15,4 miliarda dolarów. Ekonomiści twierdzą, że amerykańscy detaliści uzupełniają puste półki sklepowe, pomagając utrzymać silny popyt.

Ponad trzy lata po tym, jak były prezydent USA Donald Trump rozpoczął wojnę celną z Pekinem, administracja jego następcy, Joe Bidena, nie powiedziała, czy zgodzi się na chińskie żądania wycofania niektórych z tych karnych ceł.

Pewna nienawiść między dwiema największymi gospodarkami Ustąpił w ostatnich tygodniach. Ale Catherine Tay, dyrektor handlowy Bidena, powiedziała w zeszłym tygodniu, że planuje szczere rozmowy z Pekinem w sprawie skarg na politykę, która według zagranicznych firm daje ich chińskim konkurentom nieuczciwą przewagę.

Azja Południowo-Wschodnia była we wrześniu największym rynkiem eksportowym Chin, co odzwierciedla rozszerzanie się więzi handlowych, ponieważ kraje obniżają cła i usuwają niektóre bariery w ramach regionalnych umów handlowych.

Opublikowane w środę dane pokazały silny wzrost eksportu samochodów, telefonów komórkowych, elektroniki użytkowej i części samochodowych w okresie styczeń-wrzesień.

Import metali i półprzewodników spadł, częściowo z powodu braku chipów komputerowych stosowanych w szerokiej gamie produktów wytwarzanych w Chinach.

Rządząca Partia Komunistyczna dąży do ograniczenia rosnącego zadłużenia i stłumienia boomu budowlanego, który w ostatnich latach napędzał dużą część aktywności gospodarczej. Prowadzi to do spowolnienia popytu na materiały budowlane.

Władze nakładają też pewne ograniczenia na wykorzystanie węgla, ponieważ dąży on do realizacji celów redukcji emisji dwutlenku węgla i usuwania smogu. Jednak wyższe ceny ropy, węgla i innych surowców oznaczają mniej wyraźny wpływ na zmniejszenie popytu na dolary.

READ  Trudeau mówi, że Kanada nie będzie się spieszyć z ponownym otwarciem granicy ze Stanami Zjednoczonymi

___

Generalna Administracja Celna Chin (w języku chińskim): www.customs.gov.cn

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top