Eksperci planetarni twierdzą, że marzenia 3 miliarderów w turystyce kosmicznej to coś więcej niż tylko wymyślne podróże

Może minąć kilka lat, zanim większość Kanadyjczyków będzie mogła kupić bilet w kosmos, ale niektórzy eksperci planetarni twierdzą, że nadchodzące loty kosmiczne prowadzone przez miliarderów mogą przynieść nową erę eksploracji kosmosu.

W niedzielę założyciel Virgin Galactic, Sir Richard Branson, zostanie pierwszym z trzech miliarderów, którzy dotrą w kosmos, jeśli start z Nowego Meksyku się powiedzie.

Dziewięć dni później Blue Origin założyciela Amazona Jeffa Bezosa planuje wystrzelić w kosmos z Teksasu, a start SpaceX założyciela Tesli Elona Muska zaplanowano na jeszcze w tym roku.

To początek tego, co Kate Howells, kanadyjski doradca ds. polityki kosmicznej w Planetary Society, największej na świecie organizacji non-profit zajmującej się kosmosem, mówi o kolejnej erze turystyki kosmicznej.

Howells i inni twierdzą, że jeśli podróże kosmiczne staną się droższe i częstsze, naukowcy z uniwersytetów i prywatnych firm mogą uzyskać szybszy sposób podróżowania w kosmos.

„Wcześniej jedynym sposobem, aby turyści mogli udać się w kosmos, była podróż na Międzynarodową Stację Kosmiczną. To nie miało miejsca od wielu lat” – powiedziała.

„To przenosi turystykę kosmiczną na wyższy poziom, otwierając dla turystów bardziej przystępny – wciąż niedostępny – ale bardziej przystępny sposób na podróż w kosmos”.

Załoga Unity 22 Virgin Galactic, która ma wystartować w niedzielę, będzie składać się z sześciu osób, w tym założyciela Virgin Galactic, Sir Richarda Bransona, trzeciego od prawej. (Galaktyka Panny)

Ceny biletów na pokładzie nie są tanie, z Ktoś zapłacił 28 milionów dolarów na aukcji O miejsce podczas pierwszego lotu Bezosa w przestrzeń suborbitalną.

Jeśli uda mu się go wystrzelić, artefakty Virgin Galactic i Blue Origin znajdą się w pobliżu lub na krawędzi kosmosu. Fédération Aéronautique Internationale, światowy organ zarządzający sportami lotniczymi, określa granicę między atmosferą ziemską a przestrzenią kosmiczną jako 100 kilometrów powyżej średniego poziomu morza na Ziemi, tak zwaną linię Karmana.

Jednak statek będzie miał wystarczającą wysokość, aby obie załogi mogły przez kilka minut doświadczyć stanu nieważkości.

Mark Boucher, założyciel i redaktor naczelny SpaceQ Media Inc. , kanadyjska firma zajmująca się wiadomościami satelitarnymi z siedzibą w Londynie w Ontario: „To część doświadczenia, za które płacisz”.

Nowy wyścig kosmiczny, nowe badania

Tegoroczny wyścig kosmiczny bardzo różni się od wyścigu na Księżyc w latach 60. XX wieku. Sarah Al Mazrouei powiedziała: Planetolog i programista edukacyjny na Uniwersytecie Ryerson w Toronto.

Ale eksperci planetarni, tacy jak Al Mazrouei i Howells, powiedzieli, że ten wyścig kosmiczny może również przynieść pewne korzyści Ziemi.

Jeśli podróże kosmiczne staną się bardziej dostępne, badania nad przestrzenią suborbitalną mogą odbywać się częściej – a to może prowadzić do ekscytujących odkryć.

Założyciel Amazon i Blue Origin, Jeff Bezos, będzie na pokładzie statku kosmicznego New Shepard, który wystartuje 20 lipca. (Izajasz J. Downing / Reuters)

„Ostatni wyścig kosmiczny, w którym musieliśmy się dostać na Księżyc, dał nam technologię dla naszych tenisówek, materacy piankowych i kamizelek kuloodpornych” – powiedział Al Mazrouei.

„Naprawdę mam nadzieję, że kiedy miniemy tę początkową grupę miliarderów w kosmos, będzie miejsce na dalsze eksperymenty i większe zaangażowanie”.

Według Europejskiej Agencji Kosmicznej Virgin Galactic, Blue Origin i SpaceX przypomniały na swoich stronach internetowych tak zwane ładunki, odnosząc się do elementów statku kosmicznego, które mają wytwarzać dane z misji, a następnie zwracać te dane z powrotem na Ziemię.

Potencjalne możliwości badawcze są ekscytujące, powiedział Boucher.

„Musimy zrozumieć, że obecnie w kosmosie prowadzi się wiele badań. Wiele z nich dzieje się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, ale jest to naprawdę drogie” – powiedział.

„Więc te loty Opportunity na tych nowych pojazdach półorbitalnych zapewnią znacznie tańszy koszt przeprowadzenia niektórych z tych badań”.

READ  Podróżuj w kosmos w największej na świecie wirtualnej rzeczywistości w Montrealu

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top