Eksperci ostrzegają przed wybuchem COVID-19 w Indonezji: „Będzie bardzo źle” Wiadomości o pandemii koronawirusa

Urzędnicy ds. Zdrowia w Indonezji obwiniają pojawienie się wariantu delta wykrytego po raz pierwszy w Indiach za ogromny wzrost COVID-19, który odnotował ponad trzykrotną liczbę codziennych nowych przypadków w ostatnich tygodniach, ale niektórzy wiodący eksperci w dziedzinie chorób zakaźnych w kraju twierdzą, że prawdziwe przyczyny są bliżej domu.

„Rozprzestrzenianie się tego wirusa jest bardzo szybkie” – przyznał minister zdrowia Budi Gunadi Sadkin podczas niedzielnego webinarium, dodając, że alternatywa zyskała przyczółek w Indonezji poprzez swoje porty.

„Ponieważ wiele portów morskich w Indonezji przewozi towary, a wiele z nich pochodzi również z Indii, stamtąd wchodzą” – powiedział.

Ale eksperci, z którymi rozmawiała Al Jazeera, powiedzieli, że zmienna delta nie była głównym problemem.

Mówią, że wzrost ten nastąpił w wyniku podróży pod koniec Ramadanu – kiedy wiele osób zignorowało zakaz podróżowania do swoich rodzinnych miast, brak spójnej polityki zdrowotnej w połączeniu z mieszanymi komunikatami oraz prywatyzację nieskutecznych systemów testowania i śledzenia. .

Podczas gdy podróż na lotniskach krajowych i terminalach promowych była ograniczona od 22 kwietnia do 24 maja, rząd oszacował, że w okresie wakacyjnym między miastami na najbardziej zaludnionych indonezyjskich wyspach Jawa i Sumatra podróżowało od pięciu do sześciu milionów ludzi.

„Wszystkie rodzaje COVID są problemem, ale wariant delta nie okazał się bardziej śmiertelny” – powiedział Gusti Ngurah Mahardika, profesor Uniwersytetu Udayana, czołowy wirusolog na Bali. “Dostajesz tylko srebrny medal; bohater w Indonezji nadal jest wariantem alfa. Myślę, że wariant delta jest używany jako kozioł ofiarny za niezdolność rządu do kontrolowania epidemii”.

Skup się na gospodarce

W czwartek organy ds. zdrowia zgłosiły 12 624 przypadki – najwyższy dzienny wzrost od lutego – co daje całkowitą liczbę przypadków w Indonezji do prawie dwóch milionów.

Hardika twierdzi, że określenie przyczyny wzrostu jest prawie niemożliwe, ponieważ wskaźniki infekcji są „niewystarczająco zgłaszane”, aby „nie można się do nich odnieść” w Indonezji, ale wskazuje na kilka możliwych przyczyn.

READ  Politycy republikańscy zwiększają popularność szczepień w miarę wzrostu liczby przypadków koronawirusa

Powiedział: „Podróżnicy w Ramadanie mieli swoją rolę, nie ma co do tego wątpliwości”. “Ale jesteśmy krajem zdezorganizowanym, większość uwagi skupia się na gospodarce, a ludzie są zmęczeni i wyczerpani koronawirusem. W stolicy (Bali) Denpasar, gdzie mieszkam, kawiarnie i restauracje zapełniają się każdego wieczoru”.

Ahmed Otomo, biolog molekularny z Dżakarty, który specjalizuje się w diagnozowaniu infekcji płuc, zgodził się, że wariant delta jest używany do maskowania złego zarządzania epidemią.

“I całkowicie się z tym zgadzam. Bez względu na alternatywę, aby ją skopiować, potrzebuje ludzkiej aktywności” – powiedział. „Indonezja wykonuje dobrą robotę śledząc genom i dzięki temu wiedzą, że jest tutaj wariant delta.

“Ale Delta jest jak samochód sportowy” – wyjaśnił Otomo. “Może jechać naprawdę szybko. Ale nawet samochód sportowy może jechać tylko tak szybko, jak Ty, i musisz poradzić sobie z ludzką mobilnością, aby go spowolnić”.

Otomo powiedział, że zbyt wiele osób łamie protokoły zdrowotne i zakazy podróżowania, a rząd pogarsza sytuację, nie inwestując w testowanie i śledzenie.

„Kiedy ludzie chcą podróżować promem lub samolotem w Indonezji, muszą zapłacić za testy, więc ogromny przemysł powstał, aby zaspokoić popyt” – powiedział. „Ale nie ma pieniędzy w śledzeniu, więc jest to po prostu ignorowane”.

„Będzie naprawdę źle”

Podczas gdy wariant delta jest bardziej zaraźliwy niż wariant alfa, to ten ostatni napędza obecną epidemię, mówi dr Dickie Bodeman, epidemiolog, który pomógł sformułować strategię indonezyjskiego Ministerstwa Zdrowia dotyczącą zarządzania epidemią przez 20 lat.

Indonezyjczycy podróżujący są zobowiązani do przejścia testów na COVID-19 i rozwinięcia dochodowego biznesu w wyniku spełnienia wymagań [File: Juni Kriswanto/AFP]

„Obecnie rozpowszechnienie wariantu delta jest bardzo małe, podczas gdy wariant alfa jest rozpowszechniany przez członków społeczności, którzy złamali zakaz podróżowania” – powiedział Al Jazeera. “Zgadzam się, że wariant delta jest używany jako kozioł ofiarny. Od pandemii minął ponad rok, ale rząd okazał się niezdolny do kontrolowania COVID-19”.

READ  Dlaczego wzywa się do zbadania teorii wycieku z laboratorium w Wuhan? | Wiadomości o pandemii wirusa koronowego

Chociaż wariant alfa może nadal dominować, Bodwoman ostrzegł, że przejęcie szczepu Delta jest tylko kwestią czasu.

Obawiano się, że wkrótce Indonezja stanie w obliczu wybuchu podobnego do tego w Indiach.

„Alternatywna Delta doprowadzi do infekcji w przyszłym miesiącu” – powiedział. „Spodziewam się, że w lipcu będzie ogromna liczba przypadków w społeczności i wysoki wskaźnik śmiertelności na Jawie, ponieważ 40 procent populacji Indonezji mieszka na wyspie, a ta gęstość stawia ich w bardzo niebezpiecznej sytuacji.

„Jeśli zapytasz mnie, jak źle się stanie, cóż, zrobią się naprawdę źle ze znacznie wyższym wskaźnikiem śmiertelności, ponieważ możemy zobaczyć, co wydarzyło się w Indiach, że wzór jest bardzo jasny: zmienna delta wpływa na trudniejsze w krajach, które nie mają wystarczającego dystansu społecznego, noszenia masek, testowania, śledzenia i szczepień”.

Ponieważ tylko 1 procent pozytywnych przypadków w Indonezji zostało poddanych śledzeniu genomu, nie ma jednoznacznych danych pokazujących odsetek infekcji, które można przypisać konkretnym wariantom.

Dr Nadia Wieko, rzeczniczka Departamentu Zdrowia ds. szczepionek COVID-19, przyznała, że ​​podróże odegrały rolę w przyspieszającej epidemii.

„Istnieje tendencja do wzrostu liczby przypadków z powodu ruchu społeczności z Ramadanu” – powiedział Wiko Al Jazeera. „Wcześniej mieliśmy 3000 przypadków dziennie, ale teraz mamy ponad 9000”.

‘Nie jest za późno’

Kraje rozwinięte zdołały stłumić epidemię poprzez programy masowych szczepień, wspierane skutecznymi testami i śledzeniem kontaktów.

Indonezja, która była miejscem późnych badań nad chińską szczepionką Sinovac, rozpoczęła swoją kampanię w styczniu, ale nadal była w stanie w pełni zaszczepić tylko 4,3% swojej populacji.

Indonezja, czwarty najludniejszy kraj na świecie, rozpoczęła w styczniu kampanię szczepień. 72-letni Inan Rustandi i jego żona Nining, lat 62, przechodzą badania lekarskie przed otrzymaniem pierwszej dawki szczepionki podczas szczepienia od drzwi do drzwi w dzielnicy Cianjur w Zachodniej Jawie na początku tego miesiąca. [Willy Kurniawan/Reuters]

Rząd martwi się o gospodarkę od pierwszego wybuchu pandemii pod koniec zeszłego roku, ponieważ obawia się, że nie jest w stanie zapewnić zabezpieczenia społecznego – nie mówiąc już o pakietach żywnościowych – dla 270 milionów mieszkańców. Około 10 procent Indonezyjczyków żyje poniżej granicy ubóstwa.

READ  Za 10 dni Indie przygotowują się do drugiego silnego cyklonu

Wiko powiedział, że rząd analizuje obecnie strategię częściowego zablokowania, aby zaatakować obszary o wysokim stopniu zarażenia.

Wydaliśmy przepisy ograniczające działania społeczności na małą skalę, które są egzekwowane we wszystkich powiatach i obszarach miejskich. To jest jak [large-scale social restrictions] Ale dostosowuje się do lokalnych warunków.

Wiko powiedział, że strategia obejmuje ukierunkowaną izolację i leczenie, pracę w domu i ograniczone godziny robienia zakupów. Dodano, że operacje śledzenia również zostały zwiększone z pięciu do 10 śladów na pozytywny przypadek do 20 do 30.

„Wiemy, że ludzie są zaniepokojeni, ale nie jest za późno, aby zapobiec wzrostowi liczby przypadków” – powiedziała.

Ale Bodeman ostrzega, że ​​częściowe wyłączenia nie będą skuteczne.

“Nadal są bardzo skoncentrowani na konsekwencjach ekonomicznych, ale prędzej czy później będą musieli przemyśleć swoją reakcję, ponieważ doświadczenia z wielu innych krajów pokazują tylko całkowite blokady w połączeniu ze zwiększonymi testami i śledzeniem, po których następuje izolacja i kwarantanna z masowymi szczepieniami. Programy są skuteczne w zawierającym wariant delta.

Otomo wyraził podobne odczucia: “Rozwiązanie jest proste: egzekwowanie protokołów zdrowotnych, testowanie, śledzenie i szczepienie. Muszą być wytrwali w swojej strategii”.

Nawet gdy liczba przypadków rośnie, Indonezja wciąż mówi o umożliwieniu zagranicznym turystom powrotu już w lipcu do popularnych miejsc, takich jak Bali, które w 2019 r. przyjęło 10 milionów obcokrajowców – w ostatnim roku przed wybuchem pandemii – w celu ponownego uruchomienia gospodarki wyspy.

„The Lancet opublikował artykuł mówiący, że jedynym sposobem radzenia sobie z epidemiami jest wyeliminowanie choroby, a nie jej złagodzenie” – powiedział Otomo.

Nasi przywódcy muszą zmiażdżyć krzywą, nie martw się, jeśli ludzie zagłosują na nich w wyborach. W przeciwnym razie nie wyjdziemy z tej epidemii.”

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top