Dziwny nowy gatunek dinozaura miał zbroję niepodobną do niczego, co widziano wcześniej – Herald Leak

Kość żebra jest nietypowa. Płytka tarczy zwierzęcia wtapia się w powierzchnię kości. Źródło: Muzeum Historii Naturalnej

Niezwykła skamielina przedstawiająca serię zrośniętych kolców w żebrze została odkryta jako szczątki najstarszego odnalezionego ankylozaura i pierwszego z kontynentu afrykańskiego.

Ekscytującego odkrycia dokonano w górach Atlasu Środkowego w Maroku, w tym samym miejscu, w którym naukowcy z Muzeum Historii Naturalnej (NHM) odkryli najstarszego stegozaura, jaki kiedykolwiek znaleziono.

Dr Susanna Maidment, badaczka w NHM i emerytowany starszy wykładowca w Uniwersytet w BirminghamOpisz nowy gatunek i nadaj mu nazwę Spicomellus afer: Spicomellus oznacza „kolce na kołnierz”, a drugie znaczenie to „Afryka”.

Początkowo myśleliśmy, że okaz może być częścią stegozaura, ponieważ wcześniej znaleźliśmy go w tym samym miejscu. Ale po bliższym zbadaniu zdaliśmy sobie sprawę, że skamielina była inna niż wszystko, co widzieliśmy wcześniej”.

Euoplocephalus Ankylozaur

Ankylozaury, podobnie jak Euoplocephalus, były roślinożernymi dinozaurami z pancernymi płytami zakrywającymi plecy. kredyt: rz. Tamura / Wikimedia Commons

Próbka jest tak niezwykła, że ​​naukowcy początkowo zastanawiali się, czy to podróbka. Tomografia komputerowa okazała się być prawdziwym wyzwaniem, a przekrój podstawy próbki wykazał wzór otworów w kości unikalny dla ankylozaurów, ujawniając jego tożsamość.

Dr Maidment kontynuuje: „Ankylozaury mają opancerzone paznokcie, które zwykle są osadzone w ich skórze i nie łączą się z kością. W tym okazie widzimy szereg gwoździ przyczepionych do żebra, które powinny wystawać ponad skórę pokrytą warstwą czegoś podobnego do keratyny”.

„Jest to całkowicie bezprecedensowe i niepodobne do niczego innego w królestwie zwierząt”.

ankylozaur w kształcie litery T

Przekrój żebra ma kształt litery T, charakterystyczny dla ankylozaurów i stegozaurów. Źródło: Muzeum Historii Naturalnej

Ankylozaury były zróżnicowaną grupą dinozaurów pancernych spokrewnionych ze znanymi stegozaurami. Są wszędzie? kredowy Ale niewiele jest dowodów na to, że istniały przed tym czasem, co czyni tę nową skamieniałość nie tylko pierwszą znalezioną w Afryce, ale także najstarszym przykładem grupy, jaką kiedykolwiek odkryto.

READ  Supernowa, która oszołomiła obserwatorów gwiazd w 1181 roku, została w końcu odkryta, gwiazda „Zombie”

Nowe odkrycie powraca na wschód Jurajski Około 168 milionów lat temu. Pomogło to wypełnić ważną lukę w naszej wiedzy na temat ewolucji dinozaurów i sugeruje, że ankylozaury mogły mieć globalną dystrybucję.

Odkrycie podważa również wcześniejszą teorię, że ankylozaury przewyższały liczebnie stegozaury i doprowadziły do ​​ich wyginięcia. Jednak to nowe odkrycie oznacza, że ​​te dwie grupy współistniały przez ponad 20 milionów lat i sugeruje, że wyginięcie stegozaurów mogło nastąpić z innych powodów.

Pancerna kość z żebra ankylozaura

Rozwarstwienie histologiczne kości wykazało, że kolce miały rodzaj tkanki obserwowany tylko u ankylozaurów w okresie, gdy zwierzę żyło. Źródło: Muzeum Historii Naturalnej

Skamielina, która doprowadziła do opisu tego nowego gatunku, znajduje się obecnie w zbiorach Muzeum Historii Naturalnej i będzie przedmiotem trwających badań.

Dr Maidment podsumowuje: “Wydaje się, że Maroko ma kilka prawdziwych klejnotów, jeśli chodzi o odkrycia dinozaurów. Tylko w tym miejscu opisaliśmy zarówno najstarszego stegozaura, jak i najstarszego ankylozaura, jaki kiedykolwiek znaleziono.

„Kiedy pozwolą na to warunki, mamy nadzieję wrócić i pracować z naszymi kolegami z Uniwersytetu w Fezie, aby pomóc im założyć Laboratorium Paleontologii Kręgowców, aby więcej odkryć można było badać w Maroku”.

Badanie „Dziwacznej zbroi skórnej” wskazuje, że w czasopiśmie opublikowano pierwszego afrykańskiego ankylozaura Środowisko i rozwój przyrody.

Odniesienie: „Egzotyczna skórzana zbroja sugeruje pierwszego afrykańskiego ankylozaura” Susanna CR Maidment, Sarah J. Strachan, Idriss Wehrach, Torsten M. Scheer, Emily E. Brown, Vincent Fernandez, Zerina Johansson, Thomas J. Raven i Paul M. Barrett, wrzesień 23, 2021, Środowisko i rozwój przyrody.
DOI: 10.1038 / s41559-021-01553-6

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top